Dél-Afrika: Az esélyes magányossága

  • Khwowa Tsithiboo
  • 1999. március 11.

Külpol

Nelson Mandela a múlt héten bejelentette, hogy június 2-án dönthetnek a szavazók az új államfõ személyérõl, és ugyanekkor lesznek a parlamenti, továbbá a regionális választások is. A legkevésbé a gyõztesek kilétének a kérdése érdekes, hiszen gyakorlatilag biztos, hogy az új elnök Mandela felkent utóda, Thabo Mbeki lesz, a törvényhozásba pedig az Afrikai Nemzeti Kongresszus (ANC) küldi majd a legtöbb képviselõt.

Dél-Afrika

A választási elõkészületek már hónapok óta, a legfrissebb csúcstechnológia bevetésével zajlanak. A legfélreesõbb falvakban is akkumulátoros, szkennerrel ellátott mini-számítógépekbe táplálják be a személyazonossági kártyák adatait, a gép pedig kiköp egy vonalkódos cédulát, amit az igazolványra ragasztanak. A gépeket ezután összegyûjtik a legközelebbi kisvárosban, egy kattintás az egérrel, és már át is táplálták az adatokat egy nagyobb gépbe, még egy kattintás, és mûholdas átvitellel már be is futottak a pretoriai központi komputerbe. Így készül a szavazólista. A választás napján is hasonlóan zajlanak majd a dolgok: vonalkód, szkenner, lehet ikszelni.

Félfelség

A baj csak az, hogy ötmillió választásra jogosult dél-afrikainak csak régi személyazonosságija van, ezt nem ismeri fel a rendszer, úgyhogy õk ezúttal nem gyakorolhatják a népfelség jogát, ahogy az a további két és fél millió ember sem, akinek semmiféle igazolványa nincs. Ez így együtt máris harmincszázaléknyi nem szavazó. Aztán vannak, akik regisztráltathatnák magukat, de nem teszik, mert nincs kedvük - fõleg a munka nélküli fiatalok között vannak ilyenek, méghozzá nyugtalanítóan sokan. Jó, ha ötvenszázalékos lesz a részvétel.

Még nyugtalanítóbb persze, hogy maguk a munkanélküliek is nagyon sokan vannak. A kormány 1997-ben elindított növekedési, munkahelyteremtõ és újraelosztási programja négyszázezer új munkahely kialakítását célozta meg, de a munkanélküliek aránya tovább nõtt, 1998 végére már 35 százalék volt, ami közel jár a világcsúcshoz. (A 18-25 éves korosztály esetében pedig már 50 százalék körül alakul az arány.)

Ha ehhez hozzávesszük, hogy a GDP növekedése tavaly az 1 százalékot sem érte el, hogy az egykor híresen stabil valuta, a rand értéke egyre csak zuhan, hogy az arany (amelynek kitermelésében Dél-Afrika világelsõ) egyre kevesebbet ér a világpiacon, hogy a feketék nagy része gazdaságilag semmit sem érez az apartheid megszûnésének következményeibõl, akkor sem csodálkozhatnánk, ha vad populista kampányban csapnának össze a pártok. A kommunista párt, az ANC régi szövetségese és koalíciós partnere fel is vetette tavaly nyáron, hogy szakítani kellene a gazdasági programmal, amely további privatizációkat, a munkaerõpiac további ruganyosítását ígéri.

Ingerült szövetségesek

Fõleg az utóbbi, a foglalkoztatottak meglévõ jogait fenyegetõ elképzelés izgatta fel az ANC egy további szövetségesét, a Cosatu nevû, másfél millió tagjával impozáns politikai erõt képviselõ szakszervezeti szövetséget. A Cosatu vezetõi lényegében szintén kommunisták. Mandela felcsattanva utasította el és sértõnek minõsítette a bírálatokat, majd ugyanezt tette Mbeki is, aki egyébként maga is kommunista pártvezetõ volt, és csak az 1994-es, elsõ demokratikus választások elõtt lopakodott át az ANC-be.

Az ANC-kommunisták-Cosatu-szövetséget megrendítette ugyan a vita, de az ANC hatalmas erõfölénye miatt a két utóbbi csak a hatalomból való távozás és a meghátrálás között választhatott, így aztán háborgó szívvel visszasomfordáltak a sorba. A legnagyobb pártnak sem nagyon van választása. Körülnézhetne ugyan a saját jobboldalán, de itt elõször is a zuluk Inkatha Szabadságpártját találja, amely egy meglehetõsen szeszélyes, etnikai forrongásokba bonyolódni túl könnyen képes formáció, jobb nem kezdeni vele.

A további bajkeverõk között tartják számon az Egyesült Demokratikus Mozgalmat (UDM). Ezt a nemrég alakult pártot egy az ANC balszárnyából kivált fekete és egy De Klerk korábbi elnök Nemzeti Pártjából érkezett fehér politikus vezeti. Az ANC-UDM-ellentétek már tavaly nyáron is véres és halálos összecsapásokban csúcsosodtak ki Kwa-Zulu tartományban, idén januárban pedig egymás után két UDM-vezetõt gyilkoltak meg, amit megtorlásként egy tucat ártatlan ember lemészárlása követett.

A dél-afrikai közállapotok legsúlyosabb eleme, hogy a bûnözés is rekordméreteket ért el. Az õrzõ-védõ tevékenység a legdinamikusabban fejlõdõ ágazattá nõtte ki magát. A szakterület vállalkozásai már több mint háromszázezer embert foglalkoztatnak - a rendõrség létszáma ennek a felét sem éri el. A munka nélküli fiatalok, akik esetleg találnának is alkalmi munkát, az itt várható kereset ötszörösét-tízszeresét kereshetik meg, ha egy drogkereskedõ szolgálatába állnak. A gengsztermaffiák milliomos fõnökeit graffitik dicsõítik a nyomornegyedek házfalain.

Biztonságos iszlám

De a polgári önvédelem szervezõdése is csak növeli a bajt. A Nép a Gengszterizmus és a Kábítószer Ellen (Pagad) nevû fokvárosi mohamedán polgárõrség tagjai arról beszélnek, hogy a rendõrség soraiból sokan mûködnek együtt a bandákkal. Ellenük viszont az a vád, hogy egyfajta mohamedán fundamentalista erõszakszervezetként mûködnek, amely politikai célokat követ, ilyen jellegû megmozdulásokat szervez. A dél-afrikai mohamedánok rivalizáló fundamentalista csoportjai az elmúlt hónapokban meglehetõsen elõtérbe kerültek az ország közfigyelmében. Egyik pártjuknak a vezetõje egyenesen egy dél-afrikai iszlamista állam küszöbönálló eljövetelét ígérte. A mohamedánok igen alacsony száma ezt a víziót távol tartja ugyan a valóság minden elgondolható alakulásától, tény viszont, hogy ez a vallási csoport most nem rendelkezik semmiféle érdekérvényesítési lehetõséggel, ami egyfajta veszélyt jelent az országra nézve.

A választások után sem lesz ez másként, mint ahogy a fasisztáktól a melegek és leszbikusok szervezetéig számos ellenzéki párt csak formálisan lesz jelen a kampányban. A 32 induló párt közül az ellenzékiek együttes támogatottsága nem éri el a 30 százalékot, ami perspektívátlanná teszi esetleges együttmûködésüket. Legfeljebb azért küzdhetnek, hogy az új törvényhozásban az elsõ helyre kerüljenek a minimális súlyú ellenzéki oldalon. Annak a veszélynek semmiképpen sincsenek kitéve, hogy az ország problémáinak megoldásába aktívan bele kelljen kapcsolódniuk.

Egy hónappal ezelõtt Nelson Mandela a fajüldözésmentes Dél-Afrika elsõ öt évét értékelte. Hárommillió emberhez jutott el a folyóvíz, kétmillióhoz a villany, másfél millióhoz a telefon. A feszültségek, egyenlõtlenségek azonban csak élezõdtek. A problémákat az ANC-nek kell majd kezelnie, a fokozódó türelmetlenség közepette hihetetlen türelemmel, egyre élesebb támadások közepette, minden bizonnyal népszerûtlenül.

Khwowa Tsithiboo

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.