101 ember szervezetében mutatták ki a koronavírust Szöulban, miután megnyitott a város egyik népszerű bulinegyede – számolt be az esetről számos médium mellett a BBC is.
A nyitás április 19-én történt: a bulizni vágyóknak le kellett adniuk a nevüket, valamint a kontaktszámukat a portáknál, és csak kesztyűben, maszkban léphettek be a klubokba. Viszont mivel számos helyet az amúgy is napi kirekesztéssel szembesülő LGBT-közösség működtet, ezért sokan hamis adatokat adtak meg – így viszont nincs könnyű dolga a hatóságoknak, ha mindenkit fel akar kutatni.
Most javában folyik a potenciáls vírushordozók felkutatása és informálása: 8500 rendőrt vetetettek be és 11 ezer embert próbálnak megfigyelni, követni. Azokat, akik mobiltelefonjuk és a bankkártyáik adatai alapján a bulinegyedben jártak. Angol és koreai nyelvű üzenetekben figyelmeztetik őket, hogy teszteljék magukat. A helyi betegségkezelő központ közölte a BBC-vel, hogy bárki, beleértve a külföldieket, ezt ingyenesen megteheti, és eddig 7000-en jelentkeztek vizsgálatra.
Ugyanakkor több önkormányzat, köztük Szöulé is nyilvánosságra hozta a fertőzöttek vezetéknevét, foglalkozását és korát is. Ráadásul egy helyi protestáns lap egy olyan címmel jelentett meg cikket, ami alapján arra lehet következtetni, hogy a meleg éjszakai klubokban terjedt el a fertőződés.
Erre reagálásképpen az Amnesty International jogvédő szervezet közleményt adott ki: álláspontjuk szerint a „gyűlölet és egy konkrét csoport rágalmazása az, ami a legnagyobb akadályt jelenti a betegség megelőzésében”.
(Nyitóképünk: helyi lakosok egy bár fertőtlenítését végzik Szöulban. Fotó: MTI/EPA/Dzson Hon Kjun)