Egy ábra, ami rámutat az összefüggésre az átoltottsági szint és a halálozási arány között

  • narancs.hu
  • 2021. november 23.

Külpol

Az Európai Bizottság által megosztott grafikon elég egyértelmű összefüggést mutat. 

Az Európai Bizottság osztott meg egy ábrát a közösségimédia-felületein, amelyen az uniós országok átoltottsági szintjét állították párba az elmúlt 14 nap egymillió főre vetített haláleseteivel. 

Bár az átoltottsági szint nem áll egyenes arányban a halálozási rátával, az ábra alapján az látszik, hogy az alacsonyabb átoltottságú országokban ugrott meg különösen a koronavírus miatti halálozás, a fő fordulópont pedig mintha 70 százalékos átoltottságnál lenne. 

Az ábra szerint a legmagasabb jelenleg Írországban az átoltottság, 93 százalékos, itt az elmúlt két hetes periódust nézve egymillió főre vetítve 15-en hunytak el. Máltán ugyanakkor senki, itt 92 százalékos az átoltottság. 

Magyarország a rosszabbul teljesítő országok között van: 68 százalékos átoltottság mellett az elmúlt két hétben egymillió főre vetítve 135-en hunytak el. Magyarországnál csak Bulgária, Románia, Lettország és Horvátország halálozási adatai rosszabbak, miközben további négy országnál is jobb a magyar átoltottsági szint. 

Némileg kiugró a meglepően alacsony szlovák adat, elképzelhető, hogy ez annak köszönhető, hogy az ábra az elmúlt 14 nap adatai alapján készült. Szlovákiában jelenleg éppen felfutóban van az új járványhullám, amely már most több napi új esetet eredményez, mint az előző hullámokban, a halálesetek száma azonban egyelőre nem ugrott meg. Az országban egyébként épp hétfőn döntöttek az oltatlanokat érintő szigorú korlátozások bevezetéséről. 

   

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.