Elindul-e Oroszország és Belarusz a 2024-es párizsi olimpián?

Egyenes kiesés

Külpol

Az Ukrajna elleni orosz agresszió miatt az orosz sportolókat a legtöbb nemzetközi sporteseményről kizárták – ám az olimpia más tészta. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) felségjelzés, zászló és himnusz nélkül beengedné őket, Ukrajna és több szövetségese viszont zéró toleranciát követelnek, és bojkottot kiáltanak. Még azt sem tudni, mikor lesz hivatalos döntés.

Az olimpiarendezés presztízséből sem a világ boldogabb, demokratikus fele, sem a saját szobrukat építő diktátorok nem akarnak kimaradni. Azzal különösebb gondja egyetlen demokratának sem lehet, hogy 2024-ben Párizsban rendezik a játékokat (köszönhetően többek közt a Momentum 2017-es népszavazási kezdeményezésének): de mi legyen az Ukrajna ellen februárban fegyveres agressziót kezdeményező Oroszország, s a vele szoros szövetségben lévő Belarusz sportolóival?

 

Magyarország segít, ahol tud

A NOB azt szeretné, ha ők is elindulhatnának a versenyeken, Ukrajna viszont bejelentette, hogy ha ez megtörténik, akkor bojkottálja az eseményt – azt a furcsa helyzetet előidézve, hogy a megtámadott ország nincs ott az olimpián az őt megtámadók kedvéért. Mindez ráadásul egy olyan szervezetet érint, amelynek elnöke, a német Thomas Bach dokumentáltan jó viszonyt ápol Vlagyimir Putyinnal.

Precedens igazából nem létezik: ahogy a nemzetközi álláspont sem egységes a háború megítéléséről, úgy a nemzetközi szakági sportszövetségek és a versenyek rendezői is maguk döntötték el eddig, hogyan is állnak Oroszországhoz. Szinte magától értetődő lenne a korrupció mértékéhez kötni, milyen kemények vagy lazák egyesek ebben a kérdésben, de ez nem stimmel. Az olimpia mellett messze a legkorruptabb szervezőkkel dolgozó nemzetközi fociból például következetesen és mindenhonnan kitiltották mindkét országot – annak ellenére, hogy 2018-ban még Oroszországban rendezték a vb-t. Hasonló a helyzet például a korrupcióval épp nem vádolható nemzetközi jégkorongban is; és egészen más ott, ahol piaci körülmények eleve szóba sem jöhetnek. A sportlövőszövetségnél például lemondatták az orosz elnököt, de ott így is erős marad az orosz befolyás.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Egyetemes gyávaság

A gyermekvédelminek csúfolt törvény utóhatása borzolta a kedélyeket az elmúlt hetekben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Június közepén, még a Pride – azóta tudjuk: több százezres – vonulása előtt cikket jegyzett a Hvg360 felületén az egyetem Pszichológiai Intézetének három oktatója.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.