Egyiptom megnyithatja a rafahi határátkelőt

  • narancs.hu
  • 2023. október 16.

Külpol

És elvileg több órán át ki lehet majd jutni Gázából. Egyes források tűzszünetet is kötnek ehhez, de Izrael tagadja annak a hírét. Egyelőre  korainak bizonyultak a határnyitásról szóló jelentések.

Hétfő reggel megnyitják a Gáza és Egyiptom közötti rafahi határátkelőt

– közölte az izraeli amerikai nagykövetség. A közlemény szerint a rafahi határátkelő helyi idő szerint október 16-án reggel 9 órakor nyílik meg.

Egyiptom rafahi határa az egyetlen kilépési útvonal Gázából, amelyet nem Izrael ellenőriz. Vagyis ez az egyetlen lehetséges kiút Gázából, miután Izrael blokád alá vette a területet a háború kitörése óta.

A határátkelő Gáza déli részén található, az egyiptomi Sínai-félsziget határán, egy ritkán lakott sivatagi régióban. A határ mindkét oldalán lévő várost Rafah-nak hívják.

"Arra számítunk, hogy a helyzet a rafahi átkelőnél továbbra is kiszámíthatatlan marad, és nem világos, hogy az utazóknak engedélyezik-e, illetve meddig engedélyezik az átkelést az átkelőn" – közölte a nagykövetség. Vagyis lehet, hogy csak korlátozott időre lesz nyitva. Egyiptom eddig szigorúan korlátozta a határátkelést többek között a Hamásszal való feszült kapcsolata miatt. 

Az Egyesült Államok és Egyiptom megállapodott Izraellel egy tűzszünetben a Gázai övezet déli részére vonatkozóan, azért, hogy a terület déli részén tartózkodó menekültek biztonságban léphessenek át a rafahi átkelőn Egyiptom feléírja a BBC. A tűzszünet helyi idő szerint 9 órakor lép életbe. A Hamasz tagadja, hogy tudomása lenne a tűzszünetről. A hírről a Reuters tudósított egyiptomi forrásokra hivatkozva.

A legfrissebb információk szerint több óráig fog tartani a dél-gázai tűzszünet – tudta meg a Reuters két egyiptomi forrásától. Elvileg helyi idő szerint 14 óráig engedélyezik a határon az átkelést.

Ám úgy tűnik, a helyzet nem egyértelmű, Izrael miniszterelnöki hivatala tagadja a tűzszünetet.

Frissítés

Egyelőre úgy tudni, Rafahnál tömegek gyűltek össze, hogy átkeljenek a határon. De mindez egyelőre nem lehetséges. Egyiptom biztonsági garanciákat akar, addig nem nyitják meg a határt. Eközben Izrael minden Gázába tartó teherautót ellenőrizni akar, nem szállítanak-e fegyvert.

A BBC szerint emberek ezrei gyűltek össze a rafahi átkelőnél, kétségbeesetten várják, hogy kiszabaduljanak a Gázai övezetből – köztük körülbelül ezer külföldi. Rengeteg segélycsomagot halmoztak fel a határ mellett, melyeket az átjáró megnyitásakor tudnának átjuttatni. Egyiptom közölte, úgynevezett terepkórházat hoz létre a határ közelében. Ugyanakkor a tisztviselők igyekeznek elkerülni az Egyiptomba való kivándorlást, mert  ha ez állandúsul, az a Gázai övezet elnéptelenedéséhez vezethet.

Izraeli-palesztin konfliktus

 
Palesztinok menekülnek Gáza északi részéből.
Fotó: MTI/EPA/Mohamed Szaber

Mindeközben 28 izraeli települést evakuálnak a libanoni határ közelében

– jelentette be az Izraeli Védelmi Erők és az izraeli védelmi minisztérium hétfőn. A két szervezet által kiadott közlemény szerint a 28 település a libanoni határtól 2 kilométeres körzetben található. A lakosokat szállodákba és vendégházakba viszik, amelyeket az izraeli kormány fizet.

Az izraeli hadsereg közlése szerint egy izraeli civil meghalt a Hezbollah rakétatámadásában vasárnap az egyik határhoz közeli faluban, további 4 ember megsebesült.

Az utóbbi napokban Libanonból egyre nagyobb intenzitással érte rakétatámadás az izraeli területeket. Izrael ellencsapásokat mér Libanonra, a Hezbollah libanoni csoportjának infrastruktúráját célozták. Áldozatokról nem érkezett jelentés.

Mint ismert, Izrael a gázai Hamász mellett a Hezbollah ellen is harcol, amely egy Irán által támogatott militáns csoport, amely elkötelezett Izrael elpusztítása mellett. A Hamászhoz hasonlóan a Hezbollah is egy terrorszervezet.

Legfrissebb jelentések szerint 199 embert tartanak túszul Gázában – közölte az Izraeli Védelmi Erők szóvivője, felülvizsgálva az előző nap közölt 155 túszról szóló adatot.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

A polgármester kételkedik a pofonjáról készült felvételben, pedig létezik

Nagy János szigetszentmiklósi polgármester képviselői kérdésre nem cáfolta, hogy megütött egy helyi lakost az adventi vásárban, ugyanakkor megkérdőjelezte az erről készült térfigyelő kamerás felvétel létezését. Lapunk a vita eldöntését azzal segíti, hogy közreadja a felvétel egyik részletét. A polgármester pofonja utáni testületi ülésen a városvezetőt kötelezték arra, ha büntetőügy részese lesz, köteles arról beszámolni.