Egyiptomban felpörög az illiberalizmus: a kormány totális ellenőrzés alá vonta a közösségi médiát

  • narancs.hu
  • 2018. szeptember 2.

Külpol

Felfüggesztetik a „nemzetbiztonságra vagy a nemzeti gazdaságra” fenyegetést jelentő weboldalakat.

Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök szombaton aláírta, és ezzel hatályba lépett az a törvény, amelynek keretében a hatóságoknak jogukban áll az esetleges jogsértések esetén zárolni egy felhasználó fiókját a közösségi oldalakon, és büntetéssel sújtani az újságírókat álhírnek minősített tartalom terjesztéséért – írja az MTI.

A jogszabály értelmében a Twitterhez és a Facebookhoz hasonló közösségi oldalakon több mint 5000 követővel rendelkező fiókok médiaorgánumnak számítanak, a hatóságok megfigyelhetik és akár büntetőeljárás alá helyezhetik szerkesztőit, ha álhírt osztanak meg vagy törvényszegésre buzdítanak.

Orbán Viktor és Abdel-Fattáh esz-Szíszi

Orbán Viktor és Abdel-Fattáh esz-Szíszi

 

A törvény betartását az egyiptomi legfelsőbb médiaszabályozó tanács – Szíszi által kijelölt – vezetője fogja felügyelni, és lép fel az esetleges jogsértésekkel szemben. A jogszabály értelmében tilos lesz honlapot a legfelsőbb médiatanács engedélye nélkül létrehozni, a médiaszabályozó testületnek pedig jogában áll felfüggeszteni vagy elérhetetlenné tenni a „nemzetbiztonságra vagy a nemzeti gazdaságra” veszélyes weboldalakat, vagy büntetést kiróni azok szerkesztőire. A törvény ezenkívül kiköti, hogy az újságírók csak olyan területeken készíthetnek felvételt, ahol az nem tilos.

A hatályba lépett jogszabály emellett lehetővé teszi, hogy a tiltott honlapokat „szándékosan vagy véletlenül” meglátogatókat egy év börtönnel és 50 és 100 ezer egyiptomi font (794 ezer és 1 millió 588 ezer forint) közötti pénzbírsággal sújtsák. Azokra, akik törvényellenes módon hoznak létre, működtetnek vagy használnak honlapokat vagy felhasználói fiókokat, két év börtönnel és 100 ezer fonttal büntethetik.

Egy egyiptomi jogvédő szervezet adatai szerint már így is több mint 500 hírportált vagy civil szervezet honlapját blokkolják a hatóságok. Szíszi támogatói szerint azonban a jogszabály célja a szólásszabadság védelme, a törvényt pedig igazságügyi szakértőkkel és újságírókkal folytatott egyeztetéseket követően hagyták jóvá a törvényhozásban még júliusban. Ellenzői viszont úgy látják, a törvény jogalapot teremt a kormánynak arra, hogy leszámoljon az övétől eltérő véleményekkel, és kiterjessze ellenőrzését a közösségi média felett.

Figyelmébe ajánljuk

A bűn nyomora és a nyomor bűne Vadkeleten

Hogy milyen nyomor vezethet el a bűnhöz, amelyben csak némi élelmet vagy egy fél minimálbért sikerül zsákmányolni? Kik az áldozatok és miért hallgatnak? A leszakadó kistérségek sajnos kiváló terepet jelentenek, hogy egy pillantást vessünk a kétségbeejtő helyzetre.

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.