Ismét engedélyt kér a Nyugattól Ukrajna, hogy nagy hatótávolságú Storm Shadow rakétákat használjon Oroszország mélyén lévő célpontjainak megsemmisítésére, mivel Kijev szerint ez arra kényszerítheti Moszkvát, hogy tárgyalásokat folytasson a harcok befejezéséről – írja a 24.hu a Guardian nyomán.
Kijevi magas rangú tisztviselők szerint az angol-francia fegyverek „mélységi támadásban” történő használata arra figyelmeztetheti a Kremlt, hogy az orosz főváros közelében lévő katonai célpontok is ki vannak téve a közvetlen csapás veszélyének. A Guardiannek egy magas rangú ukrán kormánytisztviselő azt mondta: Oroszország csak akkor veszi fontolóra a béketárgyalásokat, ha úgy véli, hogy Ukrajna képes közvetlenül „fenyegetni Moszkvát és Szentpétervárt.”
Ukrajna már hónapok óta lobbizik azért, hogy a Nyugat engedélyezze a Storm Shadow alkalmazását Oroszországon belüli célpontok ellen – eddig kevés sikerrel. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szombaton az ország függetlenségének napján elmondott beszédében kijelentette: Kijevnek nincs más választása, mint megtorolni Oroszország teljes körű invázióját.
Ellenségünk is tudni fogja, mit jelent az ukrán megtorlás – fogalmazott az elnök. „Tudni fogják, hogy előbb-utóbb az ukrán válasz az Orosz Föderáció bármely olyan pontjára lecsaphat, amely veszélyforrást jelent Ukrajnára” – tette hozzá.
Mint ismert, augusztus elején Ukrajna meglepetésszerűen behatolt az oroszországi Kurszk tartományba, ahol jelenleg 1250 négyzetkilométernyi orosz terület felett gyakorol ellenőrzést, bár az előrehaladás üteme a múlt héten lelassult. Ugyanakkor az ukrán erők folyamatosan hátrálnak a Donbászban, ahol az orosz megszállók néhány kilométerre vannak Pokrovszk városától, amely kulcsfontosságú közúti és vasúti csomópont.
A Storm Shadow rakétákat elsősorban angol-francia együttműködéssel fejlesztették ki, de mivel egyes alkatrészeit az Egyesült Államok szállítja, a Fehér Háznak is bele kell egyeznie az Oroszországon belüli alkalmazásába.
Ezt az USA eddig a konfliktus kiéleződésétől tartva megtagadta.
Zelenszkij most azzal érvel, hogy Ukrajna oroszországi behatolásának következményei alapján a Kreml figyelmeztetései a vörös vonalakkal kapcsolatban erősen eltúlzottak.
A Guardian információi szerint az Egyesült Királyság hivatalosan nem kérte az Egyesült Államokat, hogy engedélyezze Ukrajnának a Storm Shadow használatát Oroszországon belül. A védelmi minisztérium nem kívánta kommentálni ezt, ehelyett megismételte azokat a korábbi kijelentéseket, amelyek szerint az Egyesült Királyság úgy véli, Ukrajnának „egyértelműen joga van az önvédelemre.”