Függetlenségpárti győzelem született Grönlandon

  • narancs.hu
  • 2025. március 12.

Külpol

A választás eredménye se az Egyesült Államoknak, se Dániának nem kedvez.

A függetlenségpárti, jobbközép ellenzék nyerte meg a parlamenti választásokat Grönlandon – írja a BBC. Ez azt jelenti, hogy tulajdonképpen a szigetet eddig felügyelő Dánia, illetve az Egyesült Államok sem örülhet.

A keddi választásokon leadott szavazatok több mint 90 százalékos feldolgozottsága mellett a Demokraatit nevű párt, amely a függetlenség fokozatos elérését támogatja, a szavazatok közel 30 százalékát szerezte meg. A Naleraq, második helyen végzett 25 százalékkal, illetve azzal az üzenettel, hogy azonnal elindítják a Koppenhágától való elszakadást, és szorosabb kapcsolatokat építenének az Egyeslt Államokkal.

Mute B. Egede miniszterelnök Inuit Ataqatigiit pártja több mint 21 százalékkal a harmadik. A Siumut párt – ők Egede partnere a jelenlegi balközép kormánykoalícióban – a negyedik helyen áll a szavazatok valamivel kevesebb, 15 százalékával. 

Grönland 300 éve áll Dánia ellenőrzése alatt autonóm területként: a belügyeikért maguk felelősek, de a külpolitikai és védelmi intézkedéseket Dánia dönti el.

A világ legnagyobb szigetének sorsa azóta lett különösen izgalmas, hogy Donald Trump amerikai elnök hivatalba lépésekor bejelentette, igényt tartana a szigetre, főként stratégiai elhelyezkedése és kiaknázatlan ásványkincsei miatt. Azóta már azt is bejelentette, így vagy úgy mindenképp megszerzik a szigetet.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Fiúk a barakkból

Andy Parker sorozata sokáig megtéveszt a cukiságával, és csak lassan virrad a nézőre, hogy más üzenet rejlik itt. Az érzékeny és nagyon is meleg Cameron Cope (a valós koránál jóval hamvasabbnak és naivabbnak tetsző Miles Heizer) rejtélyes indíttatásból úgy dönt, hogy nehéz természetű édesanyját azzal tudná a legjobban kiborítani, ha csatlakozna a tengerészgyalogsághoz.

Szellemes

Ifj. Vidnyánszky Attila „saját” Hamletjének színpadra állításához tett vállalásaiból akár már egy is túl nagynak tűnhet. Nemcsak a darab címe változott meg: az „és a többi, néma csend” válik a rendezői elképzelés alfájává és ómegájává is.

Lehetnénk jobban is

Ismerjük a híres idézetet, amelyben Rousseau a polgári társadalom megteremtését az első emberhez köti, aki „bekerített egy földdarabot és azt találta mondani: ez az enyém, s oly együgyű emberekre akadt, akik ezt el is hitték neki”.

„Ők nem láthatatlanok”

A Pirkadatig című krimiért 2023-ban elnyerte a legjobb mellékszereplőnek járó Ezüst Medvét. Transz színésznőként aktívan kiáll a transz emberek jogaiért és láthatóságáért – minderről és persze Tom Tykwer új filmjéről, A fényről is kérdeztük őt, amelynek mellékszereplőjeként a Szemrevaló Filmfesztiválra érkezett Budapestre.

Mindenki eltűnt

Egy Svédországban élő nyugdíjas postás, műfordító kezdeményezésére gyűjteni kezdték a nagyváradiak a magyar zsidó közösségről és tagjainak sorsáról szóló könyveket. A polcon műveik révén egymás mellé kerülnek szülők és gyerekek, akiket a holokauszt idején elszakítottak egymástól.

„Ez az identitásom része”

Megfeszített erővel vett részt az emberkereskedelem elleni küzdelemben, védett házakat vezetett, kimenekítésekben működött közre. A saját egészsége érdekében hátrébb lépett, de továbbra is dolgozik.

Vaskézzel

Az okozott kár értéke a nyomozás során még a tízszerese volt a vádiratban szereplő 6 millió forintnak. Az előkészítő ülés lehetőséget teremtett volna arra, hogy a szennyest ne teregessék ki, aztán minden másként alakult.