Greta Thunberg: Mindannyian hozzám jöttök egy kis reményért. Hogy merészelitek?

  • narancs.hu
  • 2019. szeptember 23.

Külpol

A svéd aktivista megrázóan drámai beszédben vonta felelősségre a világ vezető politikusait.

Ma kezdődött el New Yorkban az ENSZ klíma-csúcstalálkozója. A szakértők szerint az emberi eredetű globális felmelegedés több évtizedes időtávon ugyan, de megállítható, ehhez viszont regionális szintű klímavédelmi intézkedésekre van szükség. Többek között erről tárgyalnak az elkövetkezendő napokban a 66 országot tömörítő klímacsúcson.

A találkozó egyik meghívott vendége és a megnyitó egyik fő szónoka, Greta Thunberg fiatal svéd klímavédő aktivista volt, aki megrendítő beszéddel vonta felelősségre a világ vezető politikusait.

„Minden teljesen rossz. Nekem ma nem itt kellene lennem. Az iskolában lenne a helyem, az óceán másik felén. És mégis mindannyian hozzánk, fiatalokhoz jöttök reményért? Hogy merészelitek? Elloptátok az álmaimat és a gyerekkoromat az üres szavaitokkal. És én még az egyike vagyok a szerencséseknek. Az emberek szenvednek, haldokolnak. Egész ökoszisztémák omlanak össze. Egy tömeges kihalás szélén állunk. És ti mégis csak a pénzről beszéltek és tündérmeséket próbáltok meg eladni az örökké tartó gazdasági növekedésről és profitról. Hogy merészelitek? –kezdte beszédét.

Thunberg, aki a klímaktasztrófa ügyében radikális változásra hívja fel rendszeresen a világ döntéshozóit, most szembesítette őket azzal, a klímaváltozásra megfogalmazott terveik elégtelenek, és megoldási javaslataik a „minden maradjon a régiben, és alig létező, új technikai megoldások” keverékei, így pedig semmit sem érnek a világon.

„Ha úgy döntötök, ismét csalódást okoztok, sohasem bocsátunk meg nektek!” – hangsúlyozta, hozzátéve, az ő generációja „már felébredt”, megmozdult, és ha a világ vezetői nem tartják fontosnak a gazdaság, és politika alapvető és elégséges megváltoztatását, majd a világ ifjúsága eléri azt nélkülük.

Az egészen drámai felszólalás megtekinthető itt:

Greta Thunberg to world leaders: 'How dare you? You have stolen my dreams and my childhood'

'You have stolen my dreams and my childhood with your empty words,' climate activist Greta Thunberg has told world leaders at the 2019 UN climate action summit in New York.

A csúcstalálkozón több mint 60 vezető szólal fel, köztük Áder János köztársasági elnök is. Az ellenzéki pártok az elmúlt hetekben igyekeztek tőle megtudni, hogy pontosan mi a magyar terv az egyre súlyosbodó helyzetre, de választ a klímacsúcs előtt nem kaptak.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)