Három másodperce volt Fico merénylőjének

  • narancs.hu
  • 2025. április 22.

Külpol

A szlovák belső ellenőrzés szerint nem történt mulasztás annak ellenére, hogy ötször rálőttek a miniszterelnökre.

Három másodperc telt el a fegyver előrántásától a lövöldöző ártalmatlanításáig a Robert Fico szlovák miniszterelnök ellen elkövetett merénylet sáron tavaly májusban a nyitrabányai kihelyezett kormányülést követően az erről készített jelentés szerint. Ez alatt az idő alatt három lövedék el is találta a kormányfőt, de a belső ellenőrzés szerint nem történt mulasztás a testőrök részéről, így az ügyészség által korábban indított eljárást, amelyet hivatalos személy által elkövetett kötelességszegés gyanúja miatt indítottak, jogerősen megszüntették – írja a parameter.sk.

 
Cintula lefegyverzése
Fotó: MTI/AP/TASR Slovakia/Radovan Stoklasa
 

Annak ellenére született ez az eredmény, hogy a Védett Személyek Hivatalának bizottsági jelentése tavaly szeptemberben megállapította, a miniszterelnök személyi testőrének együttműködése közvetlenül a támadás előtt és után nem volt kielégítő.

A jelentés a következőket állapította meg:

  • a testőrök a támadás pillanatában nem a tömeggel való érintkezésre szolgáló zárt alakzatban voltak.
  • A második lövés után az egyik testőr megragadta a fegyver csövét, és megpróbálta eltéríteni a lövések irányát Robert Ficótól – részben sikerrel. A miniszterelnököt azonban három lövés közvetlenül eltalálta.
  • A lövöldözés pillanatában a miniszterelnök személyi testőre ösztönösen elugrott, ahelyett, hogy a védett személy és a támadás iránya közé vetette volna magát.

A politikus elleni merénylet természetesen óriási port vert, ráadásul a magyarhoz hasonlóan teljesne kettészakadt szlovák társadalomban a mai napig nem sikerült arról sem igazán megegyezni, melyik politikai oldalhoz tartozott a merénylő - a szélsőjobbtól a szélsőbalig minden előkerült -, arról pedig csak kevés szó esett, hogy alapvetően egy őrültről van szó.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Múzeum Hatvanpusztán

Egy-két ezer ember tüntetett Hatvanpusztán szombat délután. A rendszert biztosan nem döntik meg ezzel, de legalább szívtak egy kis friss levegőt. De mennyi legyen a belépő a jövőre megnyitó Korrupció Múzeumba?

Az Amerika–EU-vámalku tovább nyomhatja a magyar gazdaságot

Noha sikerült megfelezni az EU-t fenyegető amerikai vám mértékét, a 15 százalékos általános teher meglehetősen súlyos csapást mérhet az európai gazdaságokra, így a magyarra is. A magyar kormány szerint Orbán Viktor persze jobb megállapodást kötött volna, de a megegyezés az orosz gázimportra is hatással lehet. 

Megjött Barba papa

A Kőszegi Várszínház méretes színpada, több száz fős nézőtere és a Rózsavölgyi Szalon intim kávéház-színháza között igen nagy a különbség. Mégis működni látszik az a modell, hogy a kőszegi nagyszínpadon nyáron bemutatott darabokat ősztől a pesti szalonban játsszák. 

Gyógyító morajlás

Noha a szerző hosszú évek óta publikál, a kötet harminckét, három ciklusba rendezett verse közül mindössze három – a Vénasszonyok nyara után, a Hidegűző és A madár mindig én voltam – jelent meg korábban. Maguk a szövegek egységes világot alkotnak.