Hatalommal való visszaélés a vád Trump ellen

  • Narancs.hu/MTI
  • 2019. december 10.

Külpol

Lassan csoszog tovább az eltávolítását célzó impeachment-eljárás.

Folytatódik a közjogi felelősségre vonási (impeachment) eljárás  Donald Trump ellen, melynek célja az elnök hatalomból történő eltávolítása: ennek részeként hatalommal való visszaélés, és a kongresszus munkájának akadályozása miatt emelnek vádat az elnök ellen.

Jerry Nadler, a demokrata többségű képviselőház igazságügyi bizottságának elnöke kijelentette: Trump a törvények felett állónak tekinti magát, de senki, még az elnök sem áll a törvények felett. Leszögezte, hogy a tét a következő választások tisztasága, és - mint fogalmazott - "ezért kell most cselekednünk".

Adam Schiff, a hírszerzési bizottság vezetője szerint Donald Trump "nem hagyott számunkra választási lehetőséget". Hozzáfűzte: ha a demokrata törvényhozók nem tesznek semmit, akkor az elnök cinkosává válnak. A hatalommal való visszaélés vádpontja arra vonatkozik: a feltételezések szerint Donald Trump nyomást gyakorolt Ukrajnára, hogy indítson vizsgálatot politikai riválisa, Joe Biden, a demokraták egyik elnökjelölt-aspiránsa és volt alelnök ellen korrupció gyanújával az ukrajnai üzleti ügyei miatt. A kongresszus akadályozására vonatkozó vádpont azért teszi felelőssé az elnököt, mert megakadályozta egyes munkatársai részvételét  az impeachment-eljárás előtti vizsgálatokban. A két vádpontot a törvényhozók 17 tanú több mint száz óráig tartó meghallgatása után fogalmazták meg.

Donald Trump a bejelentés előtt a Twitteren azt írta, "semmi rosszat" nem tett, a két vádpont kihirdetése után pedig "boszorkányüldözésről" írt. Az elnök a bejelentés után több Twitter-bejegyzést is közzétett. Az egyikben Adam Schiff kaliforniai törvényhozót "totálisan korrupt politikusnak" nevezte, aki szerinte "szörnyűséges és csalárd közleményt" olvasott fel. Jerrold Nadler képviselő szavait "nevetségeseknek" minősítette, hozzáfűzve, hogy szerinte maga Nadler és a többi demokrata párti politikus is tudja, hogy amit mond, nem igaz.  A Fehér Ház szóvivője, Stephanie Grisham közleményben tudatta, hogy az elnök az impeachment-eljárás szenátusi szakaszában, a szenátusban tartandó perben reagál majd a vádpontokra. "Az elnök a hamis vádakkal a szenátusban foglalkozik majd és arra számít, hogy teljes mértékben tisztázzák majd, mivel semmi helytelent nem tett" - olvasható a közleményben.

Az igazságügyi bizottságban csütörtökön vitatják meg a vádiratot, melyet a demokrata többség várhatóan el is fogad majd. Ezután az egész képviselőház szavaz, ekkor a képviselők több mint felének támogatására lesz majd szükség, hogy folytatódhasson az eljárás. A demokrata többség valószínűleg itt is Trump ellen szavaz majd.

Ha így történik, Trump lesz a harmadik amerikai elnök, aki ellen impeachment-et folytatnak: 1868-ban Andrew Johnson, 1998-ban Bill Clinton ellen indítottak ilyen eljárást. Richard Nixon lemondott, mielőtt az impeachment-et megszavazták volna.

Figyelmébe ajánljuk