Indonézia: Katonadolog

  • Kovácsy Tibor
  • 1998. november 26.

Külpol

Az egy héttel korábbi politikai tüntetések után, a mostani hétvégén etnikai, vallási jellegű összecsapások voltak Dzsakartában. A reformasi mozgalom, amely május végén elérte Szuharto távozását Indonézia éléről, egyre türelmetlenebb, miközben a mérsékelt ellenzék két tűz között próbál kitartani a józan fokozatosság álláspontja mellett.
Az egy héttel korábbi politikai tüntetések után, a mostani hétvégén etnikai, vallási jellegű összecsapások voltak Dzsakartában. A reformasi mozgalom, amely május végén elérte Szuharto távozását Indonézia éléről, egyre türelmetlenebb, miközben a mérsékelt ellenzék két tűz között próbál kitartani a józan fokozatosság álláspontja mellett.

A tüntető diákok - középiskolások és egyetemisták vegyesen - világosan megmondják, mit akarnak. Három követelésük van: mondjon le Szuharto választott utóda, Habibie; vizsgálják ki tisztességesen, milyen úton-módon és mennyit lopkodott össze a közvagyonból a Szuharto-család (negyvenmilliárd dollárnál tartanak a becslések); a hadsereg pedig takarodjon vissza oda, ahol a helye van: a laktanyákba. A hadseregnek a szabad sajtó megjelenéséig meggyőződése volt, hogy a nemzeti ideológiából levezetett kettős - nemzetvédelmi és politikai - funkcióját a lakosság teljes egyetértése, sőt szeretetteljes támogatása mellett látja el. Az sem zavarta meg ennek az önképnek a harmóniáját, hogy - amint szép lassan kiderül - nemcsak Kelet-Timorban és Nyugat-Iriánban zajlott hajtóvadászat a szeparatisták ellen, hanem Szumátra északi részén is, ahol ezekben a hónapokban éppen tömegsírokat tárnak fel, volt besúgókat lincselnek meg, mert lassan kiderül, hogy a biztonsági erők itt sem a szelíd meggyőzés módszereit alkalmazták a helyi felkelőkkel szemben.

A törvényhozás, amely most fejezte be a vitát a demokratikus átállás menetrendjéről, és úgy ítélte meg, hogy kell legalább hat év, amíg a fegyveres erőket vissza lehet irányítani eredeti feladatuk keretei közé, a hónap közepén a májusi állapotokat megközelítő hőfokú tömegnyomás alá került. Dzsakartát ismét megszállta a katonaság, a diákok újra meg akarták rohamozni a - nevezzük így - parlament épületét, beindultak megint a vízágyúk, célba találtak a gumilövedékek. Ugyanakkor megjelentek ismét a fosztogatók, a gyújtogatók is, és újból rettegni kezdhettek a kínai kereskedők, akiket májusban egyszer már megtalált a csőcselék.

Eddig szinte hallani sem lehetett róluk, a mostani hétvégén viszont a zavargások főszereplőivé váltak az ország túlsó végéből, Ambon szigetéről származó katolikusok, akik közül nekivadult mohamedánok vertek agyon néhányat, állítólag azért, mert ők meg egy mecsetet dúltak fel előzőleg. Lobognak tehát a

minden irányú indulatok,

és nehéz elképzelni, mi volna, ha a katonák a laktanyák kerítése mögül figyelnék csak, ami az országban történik, és még történni fog.

A mérsékelt ellenzék Szuharto távozásakor tisztában volt azzal, hogy a túlságosan gyors demokratizálás nem jelentene mást, mint a legrövidebb utat a teljes káosz, a polgárháború felé. Az eltelt hónapok egyik legérdekesebb fejleménye, hogy a hadsereg és az állampárt egyes vezéregyéniségei, akik a korábbi évek során ezért vagy azért félreszorultak, most egyfajta középerőként azon igyekeznek, hogy a majdani Indonéziát megtartsák szekularizált állapotában, ami a világ legnépesebb mohamedán országában aligha lesz könnyű feladat. Attól tartanak, hogy Habibie elnök szorult helyzetében túl könnyedén enged utat a radikális iszlámnak. Létrehoztak egy érdekérvényesítési lobbyt Barisan Nasional - Nemzeti Front - néven, amelyről azt állítják a bírálói, hogy tudatosan be akarja hálózni az éppen hogy strukturálódó pártokat, lényegében egy új állampárt alapjait rakva le. Tény, hogy a front pár száz tagja különböző pártokba lépett be, tény az is, hogy maguk mellé próbálják csalogatni a két legbefolyásosabb muzulmán ellenzéki politikust, Abdurrahman Wahidot és Amien Raist, Megawati Szukarnoputrival, az államalapító Szukarno lányával pedig teljes egyetértésben politizálnak. Az utóbbi egyébként rendszeresen hitet tesz a hadsereg politikai szerepének fenntartása mellett.

És éppen ez az a kontextus, amelyben jelentőséget nyernek a diákmegmozdulások. Annyit lehet tudni, hogy a tüntető diákok tömege csoportok, irányzatok, frakciók tucatjaivá szerveződnek, de hogy pontosan ki mit akar, egyelőre nem látja senki. A hatalom pedig egyetlen blokként kezeli őket, ráadásul a merev elutasítás álláspontjáról. Nevezhetjük a helyzet iróniájának vagy a volt államfő kajánságának, mindenképpen tény, hogy Szuharto több hónapos visszavonultság és hallgatás után a mostani diáktüntetések kapcsán ismét megszólalt. Megjegyezte, hogy májusban éppen a vérontások elkerülése miatt mondott le, és tessék, most mégis ontatik az indonéz vér, nem is érti, miért nem fogadják a reformok sorsán vitatkozó honatyák a diákok képviselőit.

Vannak olyan feltevések is, hogy a megmozdulásokat és zavargásokat a Szuhartóhoz hű

katonai körök szítják,

mint már májusban is, hogy bebizonyítsák: csak a hadsereg vezetésével lehet megmenteni Indonéziát. A hadseregen belüli ellentétek kérdése természetesen mindeddig tabu volt, mára viszont egyre kevésbé tudja leplezni a katonai vezetés a nézeteltéréseket, amelyek ugyanúgy szólnak a jövő lehetséges irányáról, mint arról az egyszerű kérdésről, hogy kié legyen a hatalom. A zavargásokról és halálos áldozatokról szóló beszámolóknak érdekes eleme volt, hogy fraternizálásról, tüntetők és katonák ölelkezéseiről, közös himnuszénekléseiről is lehetett olvasni egyes csapategységek kapcsán. Minél előrébb halad a felbomlás a fegyveres erők kötelékein belül, annál erősebben érzik a konzervatív erők a lépéskényszert, a másik oldal pedig mozgásterének bővülését. Ez pedig a konfrontáció kényszerének fokozódását jelenti.

Az elfogadott menetrend szerint pillanatokon belül elkezdődnek a választási előkészületek, maguk a választások május közepén, legkésőbb júniusban lezajlanak. Addig viszont nincs mese: a régi rend embereinek kell lavírozniuk az indulatok között, amiért a fizetségük a legjobb esetben is az utókor hálátlansága lesz.

Kovácsy Tibor

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.