Irán szerint támadás, hogy egy iráni nő kapta a Nobel-békedíjat

  • Narancs.hu/MTI
  • 2023. október 7.

Külpol

Elfogultnak és politikailag motiváltnak tekintik, hogy egy bebörtönzött iráni jogvédő kapta az elismerést.

Az iráni kormány elítélte, hogy Nargasz Mohammadi bebörtönzött iráni jogvédő kapta az idei Nobel-békedíjat. "Elfogultnak és politikailag motiváltnak tekintjük és elítéljük ezt a lépést" - jelentette ki Nászir Kanáni iráni külügyi szóvivő, aki szerint a kitüntetés egyes európai országok, közöttük Norvégia Irán-ellenes politikájával áll összhangban.

Az 51 éves Nargesz Mohammadi, az egyik legismertebb iráni emberi jogi aktivista, újságíró 2022 áprilisa óta az iráni Evin börtönben tölti tizenhat éves börtönbüntetését. A Nobel Bizottság pénteki indoklása szerint Nargasz Mohammadi „a nők iráni elnyomása ellen és az emberi jogokért és szabadságért folytatott küzdelméért” kapta a kitüntetést.

Joe Biden amerikai elnök pénteken felszólította Teheránt: haladéktalanul bocsássa szabadon Nargesz Mohammadit: "Ez a díj annak az elismerése – még ha most igazságtalanul fogva is tartják az Evin börtönben –, hogy a világ most is hallja Nargesz Mohammadinak a szabadságot és az egyenlőséget szorgalmazó hangját."

Lelkesen fogadta a díj hírét Emmanuel Macron francia elnök is, aki szintén Mohamaddi elengedése mellett kardoskodott, de António Guterres ENSZ-főtitkár is úgy fogalmazott, ez a díj "mindazon nőknek szóló elismerés, akik a szabadságuk, az egészségük, sőt az életük kockáztatásával küzdenek a jogaikért".

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.