Lengyelország és Magyarország nem írta alá, ezért a granadai informális Európai Tanács csúcsülés után a migrációs rész nélkül adtak ki közös nyilatkozatot az uniós miniszterelnökök – írja a Politico beszámolójára hivatkozva a 24.hu.
Mivel nem minden ország támogatta, a migrációs részt a tanács elnökének neve alatt külön adták ki. Ennek semmilyen jogi következménye nincs, a tanácsi nyilatkozatok pedig egyébként is inkább politikai iránymutatások.
A migrációs csomagot, ami Orbán Viktor szerint már megbukott, válójában még el sem fogadták, hiszen bár a héten sikerült egy részletéről megegyeznie a miniszterelnököknek, az egész paktum életbelépéséhez még az Európai Parlament hozzájárulása is szükséges. Ahhoz azonban, hogy a csomag átmenjen a tanácson, nem kell se Lengyelország, se Magyarország szavazata, mert minősített többséggel kell elfogadni. Orbán erre utalva mondta azt, hogy jogilag megerőszakolták Magyarországot.
Ennek megfelelően a 444.hu összefoglalója szerint a csúcs utáni sajtótájékoztatón az Európai Bizottság elnöke arról beszélt, a törvényjavaslatok széles körű támogatást kaptak, és szerinte jó esély van arra, hogy a célba érnek. Hozzátette, a javaslat üzenete, hogy szabályozott bevándorlásra van szükség, hogy az emberek ne kockáztassák az életüket és ne veszítsék el a vagyonukat az embercsempészek, emberkereskedők miatt.
Az új szabályok lehetővé tennék a frontországok számára a menedékkérelmek gyorsított elbírálását és az emberek gyors továbbítását Európa más országaiba, hogy megelőzzék a 2015-ös helyzetet, amikor hirtelen 1 millió ember érkezett az EU-ba Szíriából és a Közel-Keletről, és egyes országok jóval többet fogadtak be, mint mások.