Irán szerint Trump ürügyet keres a háborúra

  • narancs.hu
  • 2020. december 31.

Külpol

Éleződik a feszültség Washington és Teherán között.

Donald Trump leköszönő amerikai elnök "ürügyet" keres ahhoz, hogy háborút indítson – jelentette ki csütörtökön Mohammad Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszter, utalva a Teherán és Washington között ismételten kiéleződött feszültségekre.

Január 3-án lesz egy éve, hogy Bagdadban Donald Trump parancsára amerikai drón végzett Kászem Szulejmáni tábornokkal, az iráni forradalmi gárda egyik magas rangú parancsnokával, az iráni regionális stratégia kidolgozójával. A támadás után a két ellenség nem állt messze a közvetlen összeütközéstől – jegyezte meg az AFP francia hírügynökség.

November végén felvonultatták az Arab(Perzsa)-öbölbe a Nimitz amerikai repülőgéphordozót, december 10-én pedig két B-52 amerikai bombázó repült át a térség felett egy elsősorban Irán ellen irányuló erődemonstráció keretében.

"Ahelyett, hogy az Egyesült Államokban az új koronavírus ellen küzdenének, Donald Trump és cinkosai milliárdokat pazarolnak arra, hogy B-52-ket röptessenek és a mi térségünkbe küldjék az armadát" - írta Twitter-üzenetében az iráni külügyminiszter.

"Az iraki hírszerzés jelezte: összeesküvés folyik, ürügyet keresnek arra, hogy háborút indíthassanak" – tette hozzá Zaríf.

Szulejmáni halála után Irán rakétatámadásokat intézett olyan iraki támaszpontok ellen, amelyeken amerikai katonák állomásoznak a nemzetközi dzsihádellenes szövetség keretében.

"Irán nem keresi a háborút, de nyíltan és közvetlenül válaszolni fog, hogy megvédje népét, annak biztonságát és létfontosságú érdekeit" – írta még az iráni külügyminiszter.

Donald Trump a múlt héten jelezte, hogy Iránt tartja felelősnek az Irakban tartózkodó amerikaiak elleni minden véres támadásért; azzal vádolta meg Teheránt, hogy Irán hajtotta végre a bagdadi amerikai nagykövetség elleni rakétatámadást.

A CNN cikke szerint szerdán B-52-es bombázók repültek a Közel-Keletre, pentagoni források szerin a katonai erődemonstráció célja az, hogy eltérítse Teheránt egy lehetséges amerikai érdekeket sértő akciótól Szulejmáni meggyilkolásának évfordulóján. Ugyanakkor maga a Pentagon is megosztott abban, hogy mekkora egy ilyen iráni akció valódi kockázata: egyes hírszerzési információk alapján magas a kockázata egy kisebb volumenű iráni támadásnak, mások szerint az információt túlértékelték.

A CNN mindenesetre minisztériumi forrásokra hivatkozva azt is megjegyzi: az amerikai védelmi miniszter szerdán úgy döntött, nem vonja be az aktivitásba a Nimitzet, vagyis a világ egyik legnagyobb nukleáris repülőgép-hordozó hajóját, éppen azért, hogy elejét vegye a szituáció eszkalálódásának.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.