Juncker Orbánék mellé állhat a multikkal vívott Nutella-háborúban

  • narancs.hu
  • 2017. szeptember 12.

Külpol

Az élelmiszeripari „kettős mérce” elleni fellépéssel édesgetné magához a visegrádi országokat.

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke holnapi „State of the European Union” beszédében valószínűleg előhozza majd az élelmiszerek és más árucikkek országok közötti eltérő minőségének problémáját – írja a Financial Times.

Juncker a Bizottság ülésén

Juncker a Bizottság ülésén

Fotó: Stephanie Lecocq / MTI/EPA

Az elmúlt hónapokban a szlovák, a cseh és a magyar kormány is többször panaszkodott arra, hogy a multinacionális gyártók egyes termékei más minőségben kerülnek a nyugat- és kelet-európai üzletek polcaira.

Az eredmények azonban nem minden esetben meggyőzők, a gyártók pedig több indokot is felhoztak az eltérésekre: például a helyi ízlések vagy az árbeli különbségek is magyarázhatják eltérő alapanyagok választását.

Nem igazán sikerült igazolni, hogy a multik silányabb élelmiszert hoznak Magyarországra

A kormányt ez nem zavarja, beleállnak a sztoriba. Az EU-n belüli kettős élelmiszer-minőségről írt és a magyar vásárlók melletti kiállást ígért a Földművelésügyi Minisztérium, miután lezárult a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) nyári termékeket érintő vizsgálata. A minisztérium közleménye szerint a szakemberek a 39 összehasonlított termékpár mintegy harmadánál találtak érzékszervi vagy összetételbeli különbséget.

A Bizottság az FT szerint arra készül, hogy évi egymillió euróval támogatja a tagállami élelmiszer-biztonsági hivatalokat, és egységes tesztelési módszereket is kidolgozna. Brüsszel ugyanakkor nem változtatna a jelenlegi fogyasztóvédelmi előírásokon, inkább azok jobb érvényesítésére, és a multik felé irányuló „fogyasztói nyomás” növelésére törekszik.

A lap szerint a Bizottság ezzel a lépéssel igyekszik jó pontot szerezni a V4 országainál, amitől azt reméli, hogy a keleti tagállamok megengedőbbek lesznek a menekültkvótákról vagy az olcsó munkaerő kiküldetésének újraszabályozásáról folytatott vitákban.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.