Kína tényleg bekeményít: megkezdődtek a letartóztatások Hongkongban
hongkong_tunti_top_story_lead.jpg

Kína tényleg bekeményít: megkezdődtek a letartóztatások Hongkongban

  • Narancs.hu/MTI
  • 2020. július 29.

Külpol

Az új nemzetbiztonsági törvény alapján.

Első alkalommal vettek őrizetbe Hongkongban aktivistákat az új nemzetbiztonsági törvény alapján.

A négy fiatalt „elszakadásra felbujtás“ vádjával vették őrizetbe. Úgy tudni, 16 és 21 év közötti diákokról van szó.

A rendőrség szerint a csoport a közösségi médiában tett ilyen tartalmú kijelentéseket a nemzetbiztonsági törvény hatálybalépése óta.

„Azt mondják, egy Hongkongi Köztársaságot akarnak létrehozni és fenntartások nélkül készek harcolni ezért“ – közölte Li Kvai-vah az új jogszabály alkalmazásának kikényszerítésével megbízott egység vezetője. „Azt is mondták, hogy ebből a célból egyesíteni akarják a függetlenségért küzdő csoportokat Hongkongban.“

A csoport saját közlése szerint még a törvény hatályba lépését megelőzően feloszlott, mindössze az interneten tartotta meg jelenlétét.

Egyikük a dpa német hírügynökség értesülése szerint Tony Csung volt diákvezető. A 19 éves fiatalt otthonában fogták el kínai rendőrök.

Egy televíziós műsorban egykori társai arról számoltak be, hogy a rendőrök kosárszámra hordtak ki anyagokat Csung lakásából.

Hongkong 1997-ben került vissza a brit korona fennhatósága alól Kína uralma alá. Az átadási egyezményben 50 évre garantálták a városállam számára, hogy Kína különleges közigazgatási területeként széles körű autonómiát élvezhet, lényegében csak honvédelmi és külpolitikai kérdésekben függene Pekingtől.

Ezt a garanciát rúgja föl a június 30-án elfogadott kínai nemzetbiztonsági törvény, amely többek között tiltja Hongkongban a „szakadár tevékenységet“ és a „felforgatást“, és lehetővé teszi a gyanúsítottak kiadatását Kínának. A jogszabály emellett azt is engedélyezi, hogy kínai biztonsági erők járjanak el a volt brit koronagyarmat területén. A törvényt élénken bíráló külföldi kormányok és nemzetközi szervezetek attól tartanak, hogy a jogszabály nagyon komolyan csorbítja Hongkong autonómiáját, és a valódi célja a hongkongi demokráciapárti mozgalom elfojtása.

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."