Kulturális hírek

  • 2004. augusztus 12.

Külpol

MEGHALT CARTIER-BRESSON 95 éves korában elhunyt a 20. századi fotográfia egyik legnagyobb egyénisége, a modern fotózsurnalizmus úttörõje.
A gazdag gyároscsaládban született Henri Cartier-Bresson párizsi és cambridge-i festészeti és irodalmi tanulmányai után 1931-ben kezdett fotózni, s már abban az évben ki is állított, New Yorkban. Hétköznapi vagy világtörténelmi jelentõségû, mindenesetre fotográfiailag döntõ pillanatokat - ahogy 1952-ben publikált kötete, az Images a la Sauvette angol címe is mondja: The Decisive Moment - kapott el, fekete-fehérben: spanyol polgárháború, Párizs felszabadulása, Gandhi halála, Mao pekingi bevonulása. Sztálin halála után egy évvel az elsõ nyugati fotográfusként dolgozhatott a Szovjetunióban. 1935-ben filmkészítést tanult Amerikában, hazatérve, 1936-ban Jean Renoir másodasszisztense lett (A játékszabály, 1939), s maga is rendezett (Victoire de la Vie, 1937: dokumentumfilm a spanyol polgárháborúról). A világháborúban három évet német hadifogolytáborban töltött, harmadszorra sikerült megszöknie, majd csatlakozott az ellenálláshoz. 1947-ben David Seymour és a magyar származású Robert Capa társaságában megalapította a ma is mûködõ Magnum fotóügynökséget (1966-ban otthagyta, de életmûvét máig e cég gondozza: www.magnumphotos.com). Idõs korában visszatért a rajzhoz. Két éve a budapesti Ludwig Múzeumban láthattuk retrospektív fotókiállítását. Képünk a svájci Heinz Bütler róla szóló, tavalyi filmjének egyik kockája: Henri Cartier-Bresson - Biographie d'un regard.

GYáSZ 56 éves korában meghalt Rick James: a funky egyik amerikai úttörõjét (sz. James Johnson), aki a drog és az erotika ikonjának kiáltotta ki magát, álmában érte a halál. Pontos okát lapzártánkig nem tették közzé, de nagy tévedés kockázata nélkül feltételezhetõ, hogy a szervezetét erõsen megviselõ kábítószereknek közük volt hozzá (egy szívszélhûdést már túlélt, amely 1998-as denveri koncertje közben érte). Legnagyobb sikerét az 1981-es Super Freakkel aratta, tíz évvel késõbb MC Hammer ebbõl vett hangmintát U Can't Touch This címû rapslágeréhez, de mások is elõszeretettel bányásztak barázdái között.

CHICKS WITH ATTITUDE Ezzel a címmel járják nõi rockerek augusztusban Amerika városait. A Maybelline kozmetikai cég által szponzorált turné fõ attrakciója Liz Phair, a többiek: Cardigans, Katy Rose, Charlotte Martin.

STAN ÉS PAN MOSZKVÁB"L A Müncheni Filmmúzeum szak-értõi egy moszkvai archívumban megtalálták Stan és Pan német nyelven beszélõ, 1931-ben készült, 40 perces filmjét: a Spuck um Mitternacht (Éjféli kísértet) az angolul The Laurel and Hardy Murder Case címû sikerdarabnak az eredetinél kilenc perccel rövidebb változata. Mivel a hangosfilmkorszak kezdetén még fejletlen volt a szinkrontechnika, a külföldön is forgalmazandó filmeket különbözõ nyelveken is leforgatták, a komikusok beszédtanárok segítségével, fonetikusan tanulták be a szöveget, a mellékszereplõk német szinkront kaptak. Ez volt Stan és Pan elsõ német hangosfilmje, 1931 májusában mutatták be Berlinben. Az immár restaurált mû második premierje augusztus 14-én lesz a bonni némafilmfesztiválon, s várhatóan DVD-n is kiadják. (Illusztrációnk Stan és Pan egy másik filmjének híres, öngyújtós jelenete.)

VELENCEI EL'ZETES Szeptember 1-jén Steven Spielberg Terminal címû romantikus komédiájával kezdõdik a 61. Velencei Nemzetközi Filmfesztivál, melynek nagyjátékfilmes versenyprogramjában három-három amerikai (Jonathan Glazer, Mira Nair, Todd Solonz), francia (Claire Denis, Arnaud Desplenchin, Francois Ozon) és olasz (Gianni Amelio, Guido Chiesa, Michele Placido), két japán (Hou Hsiao-hsien, Miyazaki Hayao) s egy-egy brit (Mike Leigh), görög (Nikosz Panajotopulosz), iráni (Marziyeh Meshkini), izraeli-francia (Amos Gitai), japán-kínai (Zhangke Jie), koreai (Kwon-taek Im), német (Wim Wenders), orosz (Szvetlana Proszkurina), spanyol (Alejandro Amenábar) és svájci (Greg Zglinski) produkció verseng. A fõzsûrit a brit John Boorman vezeti, tagjai között lesz Spike Lee, Wolfgang Becker, Dusan Makavejev és Scarlett Johansson is. A magyar filmesek egyrészt az új Greenaway-mû (The Tulse Luper Suitcases. Part Three: from Sark to Finish) közremûködõiként érdekeltek Velencében, másrészt a rövidfilmek Corto Cortissimo címre hallgató versenyében, ahol - a Magyar Filmunió közlése szerint, habár a fesztivál hivatalos honlapján ez lapzártánkkor még nem volt olvasható - Schilling Árpád Határontúl címû munkáját vetítik. A fesztiválon életmûvéért Arany Oroszlán-díjat vehet át Manoel de Oliveira portugál és Stanley Donen amerikai rendezõ.

MORZE

OROSZ MOZISLÁGER Három héttel a bemutatása után 13 millió dollárnyi bevételt termelt ki az orosz mozikból Timur Bekmambetov Nocsnoj dozor (Éjszakai õrjárat) címû thrillere, csaknem annyit, mint A Gyûrûk Ura utolsó darabja két hónap alatt - viszont annak a töredékébõl, mindössze 4 millió dollárból készült. A Szergej Lukjanyenko könyve alapján forgatott film egy trilógia elsõ része, a kazah származású rendezõ már a folytatás utómunkálatain dolgozik, a harmadik rész még gyártás elõtt áll.

A FAL MINT MUSICAL Broadway-musical lesz a Pink Floyd The Wall címû, lemezen 1979-ben megjelent, 1982-ben filmre vitt produkciójából.

HUNDERTWASSER MINT MUSICAL A németországi Uelzenben - melynek pályaudvarát Friedensreich Hundertwasser tervezte - musicalt mutattak be a 2000-ben elhunyt osztrák mûvészrõl: a darab zenéjét Konstantin Wecker szerezte, szövegét Rolf Rettberg írta, a címszerepet Achim Conrad alakítja. Októberig hetven elõadást terveznek.

ELEKTRO KÖLN Elektronikus popfesztivált rendeznek augusztus 22-ig Kölnben c/o Pop címmel: a klubokban zajló partiknak és a szabadtéri rendezvényeknek mintegy négyszáz fellépõje lesz, a nyitányon a brit KLF játszott.

VOTE FOR CHANGE E címmel turnézik október 1-8. között a Bush-kormányzat leváltását kívánó amerikai zenészek sora. A szervezõk külön ügyeltek arra, hogy azokban az államokban (Pennsylvania, Ohio, Iowa, Missouri, North Carolina, Michigan, Minnesota, Wisconsin, Florida), ahol a szakértõk szerint eldõlhet a választás, több városban, különbözõ rétegeket megszólítva legyen jelen a zenés propagandabrigádok valamelyike, merthogy Bruce Springsteen, az R.E.M., a Dixie Chicks, a Pearl Jam, a Dave Matthews Band, a Jurassic 5, John Mellencamp, Bonnie Raitt, Jackson Browne, James Taylor, John Fogerty és mások hat kisebb egységet alkotnak.

GYÁSZ 64 éves korában elhunyt Illyés Kinga marosvásárhelyi színmûvész, színipedagógus, a romániai magyar színjátszás egyik nagy egyénisége.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.