Kulturális hírek

  • 2001. október 4.

Külpol

n AKEBONO BÚCSÚJA A feje búbján lévő hajcsomó rituális levágásával szimbolikusan is befejezte aktív pályafutását a térdsérülése miatt idén már nem versenyző Taro Akebono, a szumó első nem japán származású bajnoka, aki 1969-ben Chad George Rowan néven született Hawaii szigetén. A ceremónián elsőként az amerikai, majd a francia nagykövet nyírt le a 203 centis, 220 kilónál nehezebb, 1996 óta japán állampolgárságú birkózó hajtincséből, majd száznál is többen megtették ugyanezt, köztük egy korábbi bajnok, Konishiki és a jelenlegi címvédő, Musashimaru - mindketten Hawaiiról.n ´SZI FESZTIVáL Október 19-november 4.
között tizedszer rendezik meg a Budapesti ´szi Fesztivált, melynek programjait a MEO Kortárs Művészeti Gyűjteményben ismertették - fiatal cseh képzőművészek állítanak majd ki itt az Umelec prágai magazin szervezésében. S ha már Bohémia: az Örökmozgóban vetítik Jana Chytilová dokumentumfilmjét a cseh underground mitikus zenekaráról, a Plastic People of the Universe-ről, melynek mai inkarmációja a Psi Vojácival együtt koncertet is ad a Merlin Színházban. A 60-as évek lengyel művészetének megkerülhetetlen alakja Tadeusz Kantor: kiállítása lesz a Ludwig Múzeumban, s a Puskin mozival egyetemben vetítik a színielőadásait megörökítő videókat. A múltra emlékeztet a Magyarország tiéd lehet című, 1984-ben betiltott, 1989-ben rekonstruált kiállítás titkosszolgálati jelentésekkel kiegészített, ismételt rekonstrukciója is a Centrális Galériában.

A mai állapotról jelent majd a Közép-Európai Független Színházak Találkozója és a Soros Stúdiószínházi Napok. Halász Péter Slicc című, 48 órán át játszandó, vicc-alapanyagra épülő előadásával indít a Városi Színház, a Mozgó Ház a Don Juant hozza a Trafóba, ahol egy fergeteges bolgár Mester és Margarita is várható. A Krétakör József Attilával keresztezett Woyzecket, a KOMPmÁNIA Cyber gésákat, az Artus Einstein álmokat vezet elő, a Sofa Trio Tréfa kapitány teapartijára hív, s aki a Szigeten lemaradt Peter Maxwell Davies Resurrection operájáról, most pótolhat. Fesztiválja lesz az észt filmeknek (Toldi), a Varga Stúdiónak (Kultiplex), Kurosawának (Puskin), az etno zenének (Fonó), szerzői estje Sári Józsefnek (MTA), Fekete Gyulának (Műcsarnok), emlékestje Xenakisnak (Amadinda: Zeneakadémia). 40. születésnapját ünnepli a BBS (Toldi), az 50-ediket az Alföld (Műcsarnok), kiállít a MADI-mozgalom (Fény Galéria) és az ef Zámbó-fe Lugossy-Wahorn trió (Budapest Galéria) - de mindez csak ízelítő a kínálatból.

n TARR NEW YORKBAN Október 5-től retrospektív vetítésen mutatják be Tarr Béla filmjeit a New York-i Museum of Modern Artban. Megjelent a rendezőről egy angol nyelvű kötet, és indul a Werckmeister harmóniák amerikai moziforgalmazása. Novembertől Japánban, Nagy-Britanniában és Hollandiában is bemutatják a filmet, Franciaországban a Kárhozattal és a Sátántangóval együtt, Németországban pedig télen kezdik vetíteni.

n MERÉNYLET UTÁN Újra megnyílt az Empire State Building 86. emeletén lévő kilátó, ahonnan fantasztikus látvány tárult a World Trade Center ikertornyaira. A WTC szeptember 11-i összeomlása óta ismét az 1931-ben átadott, 102 emeletes felhőkarcoló a város legmagasabb épülete. A kilátó legutóbb akkor volt tartósan zárva, amikor 1997 februárjában egy 69 éves palesztin férfi lövöldözni kezdett itt, egy embert megölt, hatot megsebesített, majd végzett önmagával.

Most sugározta a PBS közszolgálati televízió Ric Burns nyolc éven át készült munkája, a New York: A Documentary Film utolsó epizódjait. A rendező a katasztrófa után sem változtatott a város négyszáz éves történetét bemutató filmen, csak néhány megjegyzést illesztett a vége főcímhez New Yorknak a világ fővárosaként betöltött szerepéről, s azt tervezi, hogy egy nyolcadik részben megvizsgálja a tragédia következményeit.

Bár a katasztrófa után fölmerült, hogy elhalasztják az arab származású kanadai művészek részvételével szervezett The Lands Within Me (Bennem élő földek) című kiállítást a Quebec állambeli Hullban lévő Canadian Museum of Civilization termeiben, mégis úgy döntöttek, az eredeti időpontban, október 19-én megnyitják a tárlatot.

Jasszer Arafat utasítására lebontották azt a kiállítást, melyen a Nablusz városában lévő Annajah egyetemen megemlékeztek az intifáda, a palesztin felkelés kirobbanásának első évfordulójára, így az csupán két napig állt: szobányi installáció törött asztalokkal, szétfröccsent művérrel, pizzával és emberi testrészekkel, a falon a jeruzsálemi Sbarro pizzériában nemrég öngyilkos bombamerényletet elkövető Ezzaldin Almasri portréja, egyik kezében puska, a másikban a Korán, s egy felirat: "A Qassami Pizza még fenségesebb" (Qassaminak hívják a kiállítást szervező militáns palesztin csoport, a Hamasz katonai szárnyát).

n EUR"PAI FILMDÍJ Gothár Péter november 1-jén bemutatandó Paszportja és Szabó István Talking Sides című német-francia-brit-osztrák produkciója 300 alkotás közül bejutott a 44 közé, melyek közül az Európai Filmakadémia tagjai ötöt jelölnek az idei Európai Filmdíjra. A győztesek december 1-jén Berlinben vehetik át a díjat.

n VASILESCU: ZÁROLVA Az Index tudósítása szerint a Fővárosi Bíróság szeptember 20-i ítélete ifj. Vasilescu János kérésére zár alá helyezte a Vasilescu-gyűjtemény egy részét. Id. Vasilescu János nyáron az államnak adományozta a kollekciót (mely a tervezés stádiumában lévő Modern Magyar Művészeti Múzeumba kerülne), noha abban a fia tulajdonába tartozó darabok is vannak. A zárolás a hagyatéki per jogerős befejeződéséig tart.

n MUNKÁCSY: ODA-VISSZA Hat év után a hétvégén lehetett utoljára együtt látni a debreceni Déri Múzeumban Munkácsy Mihály Krisztus Pilátus előtt című festményét a Krisztus-trilógia másik két darabjával, az Ecce homóval és a Golgotával: a kép kanadai tulajdonosa, Joseph M. Tannenbaum kénytelen visszaszállítani Kanadába, mert nem sikerült olyan magyarországi szervezetet találni, amelynek úgy adományozhatta volna a képet, hogy utána Kanadában adóvisszatérítéshez juthatott volna. A művet ezért a Hamilton Art Gallerynek adta, amely - ha minden jól megy - jövőre örökös letétbe Magyarországnak adományozza.

n AZNAVOUR TÉR Charles Aznavour nevét vette fel az örmény főváros, Jereván egyik tere: a Yerevan hoteltől a Moszkva moziig húzódó terület eddig az Abovjan utca nevet viselte. Az örmény származású francia énekes az utóbbi években bőkezűen támogatta a függetlenné vált országot.

n SZOLZSENYICIN: KÉSZ Alekszander Szolzsenyicin elkészült (pontosabban már csak a lábjegyzetein dolgozik) az oroszországi zsidóság 1795-1995 közötti történetét feldolgozó könyvének az 1917-es forradalom utáni évekkel foglalkozó második kötetével. A Nobel-díjas író egy televíziós interjúban kifejezte: örül, hogy az első kötet vitát kavart, még ha egyesek antiszemitizmussal vádolták is.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.