Tartalom

MaNcs, XIII. évf. 40. szám, (2001.10.04. (2001-10-04)

Egotrip

Egotrip

Hammer Ferenc: Paszták népe

Egyszer csináltam egy hitvány dolgot. Másodikos egyetemistaként egy hajnali szemináriumon kornyadozva, az álmosság hideg-meleg verítékétől és egyéb kínos tüneteitől verve, meglehetősen diabolikus szórakozást eszeltem ki, hogy ébren maradjak. Egy apró szobában ültünk vagy nyolcan, én éppen a R. adjunktussal szembeni első padnál, tőle cirka egy méterre. Úgy az óra felénél húztam egy függőleges vonalat a füzetembe, és onnan kezdve percenként átlag egyet-kettőt, egész az óra végéig. Néha gyorsabban húztam őket, néha lassabban, ám e random strigulázásnak semmi köze nem volt R. szavaihoz. Pár perc múlva észrevette a gyarapodó vonalakat, és ahogy múlt az idő, egyre feltűnőbben próbált ügyet sem vetni rájuk - melyet újabb és újabb vonalakkal háláltam meg. Az óra végére a különben színvonalas, de amúgy meglehetősen konvencionális foglalkozás a francia szociológia klasszikusairól ily módon alakult egy drámára emlékeztető láthatatlan tusakodássá, amelyben a hatalom gyakorlásáról csak azt lehetett tudni, hogy történik, de azt nem, hogy hogyan. Tudom, olcsó játék hülyegyerekeknek, de azt élveztem a legjobban, hogy tudtam: nem meri megkérdezni, hogy mit számoltam. Mentségnek meg elég sovány, hogy sose csináltam ilyet később.

Egotrip

Balázs Attila: Cunicilus vitae

Tulajdonképpen (meg) gyakorta elég annyi, hogy csak lapuljunk, tényleg, kihegyezett fülekkel, kiélezett látással, fojtott lélegzettel, figyeljünk kifelé a fejünkből, mit mindig saját magunkat nézzük befelé (!), és az élet maga hozza elénk sokadik aprócska blődségét, zöldségét, amit nem szabad elszalasztani. Mert hát kavarog, örvénylik a történelem, háborúk dúlnak, birodalmak omlanak össze-messze, vagy éppen közelebb, mi azonban itt vagyunk, a mi kis mezőnkön, annyiféle történik itt is.

Publicisztika

Publicisztika

Hack Péter: Ki kormányoz bennünket?

Ebben az évben a Fidesz által vezetett kormány parlamenti többsége és a BUX párhuzamos tendenciákat mutatott: mindkettő látványos zuhanásokat élt át. Az 1998 tavaszán még 213 fős kormánykoalíció 2001 szeptemberére 192 főre olvadt, hogy aztán két, régóta eladólistán lévő kisgazda jellembajnok csatlakozásával 194 főre emelkedjék, elérve ezzel a minimális parlamenti többséget.

Publicisztika

Csendes többség

A Gallup és a Medián legutóbbi felmérései szerint fordulat történt a pártok népszerűségi rangsorában, ami valamiképpen a New York-i terrorakció hatásához köthető. A Gallup, melynek felmérését időben valósággal kettévágta a merénylet, még csak hatszázalékos előnyt jelzett a Fidesz-MDF közös lista számára (megjegyezvén, hogy a szeptember 11. utáni adatok már tetemes Fidesz-előnyt mutattak), ám a Medián, melynek adatfelvétele a merénylet utánra esett, már 12 százalékos előnyt hozott ki. Az adatok meghökkentők: a választások utáni rövid időszakot leszámítva végig az MSZP vezetett, és csak év elején sikerült a Fidesznek feljönnie mellé - ám ha vezetett is a legnagyobb kormánypárt, előnye a statisztikai hibahatáron belülre esett. Lehetne hibát keresni a felmérésekben is, ám két egyidejűleg, azonos irányban elmért adatsor ritka, mint buszbérlet a Parlamentben. Kereshetjük a bibit a felméréseket készítő cégek vélelmezett politikai vonzódásaiban (erre azért már volt példa), ám az is valószínűtlen, hogy a kormányközelinek tartott Gallup és az efféle rokonszenvekkel soha (másmilyenekkel annál inkább) gyanúsított Medián most hirtelen konspiratív adategyeztetés révén igyekezett volna lelket önteni a Magyar Nemzet csüggedt olvasóiba.

Publicisztika

Édes Erdély, itt vagyunk!

Az RMDSZ marosvásárhelyi tanácskozásán a Szövetségi Képviselők Tanácsa (SZKT) megrovásban részesítette a magyar párt tiszteletbeli elnökét, Tőkés Lászlót. E koki már régóta kinézett a püspöknek, sőt a feddést közvetlenül kiváltó ámokfutás miatt - a tavalyi választási kampányban Tőkés két megyében is az RMDSZ jelöltjei ellen agitált - jobb helyeken a székház közelébe sem engednék többé a neves egyházfit.

Belpol

Belpol

"Az ügyészség hozott anyagból dolgozik" (Turi András, a Központi Ügyészségi Nyomozó Hivatal helyette

Magyar Narancs: Székely Zoltán úgy véli, ellene koncepciós per folyik. E szerint országgyűlési képviselők számára is kényelmetlenné vált, hogy ő a csatornaberuházásokkal kapcsolatos bűncselekmények elkövetőit felelősségre akarta vonni. Szerinte egy ilyen ügy szereplője Balla Dániel, aki kapóra jött politikai ellenfeleinek, majd az ügyészségnek is, amely szerv - állítja Székely - "betanította" a vállalkozót arra, hogyan csalják őt csapdába.

Belpol

Háború vagy diplomácia: Amerika tüzelőállásban

Az Egyesült Államok első és közvetlen célja továbbra is Uszáma bin Ládin kézrekerítése, és az általa működtetett terrorista- hálózat felszámolása. Arról, hogy ezt pontosan hogyan lehet elérni, elkeseredett és ádáz viták folynak szerte a világon. Azt állítani azonban, hogy a világ "jóérzésű" erői, vagy a "békeszerető emberek" egyöntetűen megpróbálják visszatartani az Egyesült Államok kormányzatát és az őt támogató széles lakossági tömegeket a "meggondolatlan" katonai akcióktól, leegyszerűsítés lenne. A szeptember 11-i merényleteknek szép számmal voltak angol és német állampolgárságú áldozatai is, arról nem beszélve, hogy - mint azóta a különféle nyugati titkosszolgálatok információcseréje során kiderült - a különféle iszlám szélsőséges terrorszervezetek Nyugat-Európában is több merényletet terveztek. Ha egy meggondolatlan katonai lépés - akár az Egyesült Államoké, akár valamiféle terrorizmusellenes koalícióé - felrobbanthatja egész Közép-Ázsiát, sőt akár Indiát és Kínát is, úgy igaz az is, hogy válasz nélkül hagyni a támadást egyértelműen azt a képet sugallná, miszerint a nyugati világ tehetetlen a terrorizmus ellen: amiből pedig törvényszerűen következnének az újabb támadások.

Belpol

Kik azok a tálibok, és mit akartak?

Az 1996-ra Kabult is elfoglaló tálibok nemcsak a radikális szovjetellenes ideológia termékei voltak (jellemző módon nem keveset építettek be a szovjet beszédmódból a sajátjukéba), de két radikális iszlám mozgalom is a befolyása alá vonta őket. Az egyik az Arab-félszigetről érkezett ultraortodox wahhábita irányzat, amely a szigorú puritanizmusban látta az üres formális vallásosság ellentétét, a másik az indiai eredetű deobandi ideológia. A XIX. században Deobandban, Delhi egyik külvárosában szerveződött az a muszlim teológiai akadémia, amely először fogalmazott meg egy lehetséges pániszlamista választ a brit szupremácia kihívásaival szemben. Pakisztán létrejöttekor a deobandi idelógiát tovább radikalizálta Abdulalá Mawdúdí, aki úgy látta, hogy az iszlám önmagában tökéletes, nem szorul rá, hogy hívei véleményt mondjanak róla, és ez a magatartás az egyetlen út, amely megmentheti a hívőket a tisztátalan nyugati behatásoktól. Szociológiai értelemben a tálibok zöme lelkileg sérült hadiárva, a 80-as évek állandó háborúinak hajótöröttjei, akik pakisztáni árvaházakban nőttek fel, távol a nőktől és a családtól. Kezdetleges férfiszövetségük a törzsi szokások, a vallásosság és a szocializálatlan emberek naiv kegyetlenségének hatása alatt áll. Ötven-hatvanezres hadseregük külső segítség nélkül nyilvánvalóan nem tudott volna egy ország urává lenni - és ez a segítség Pakisztánból érkezett.

Belpol

Amerika a merényletek után: Ár a szabadság

az amerikai társadalom számára legfontosabb értékek összességét jelentő életforma megvédését nevezte meg fő feladatának. A helyzet iróniája ugyanakkor, hogy a napi szinten gyakorlatilag kivédhetetlen (legfeljebb átérzettségében enyhíthető) terroristaveszély csökkentésére a gondoskodóból szigorúan védelmezővé vált állam által felkínált, többnyire végtelenül naiv eszközök éppen a megvédeni kívánt és elsősorban a sarkalatos szabadságjogok által fémjelzett életforma megszorítását eredményezhetik..

Belpol

Németország a koalícióban: Tartós félelem

"Feltétel nélküli szolidaritást vállalunk az Egyesült Államokkal, hangsúlyozom: feltétel nélküli szolidaritást" - mondta Gerhard Schröder német kancellár az amerikai terrortámadások másnapján. A több mint ötezer áldozatot követelő merényletek megrázták Németországot. Egyrészt mintegy száz honfitársuk halt meg New Yorkban, négyen az eltérített gépek fedélzetén ültek, az ikertornyokban pedig két nagy német cég ezer munkatársa dolgozott. Másrészt a németek többsége családi szálakkal vagy barátságokkal kötődik az USA-hoz, sok ezer amerikai katona telepedett le szolgálata után az NSZK-ban, Frankfurtban meg szinte már az angol a hivatalos nyelv.

Belpol

A játszóterek biztonsága: Elszabott ügyek

Az Ifjúsági és Sportminisztérium (ISM) tavasszal pályázatot hirdetett játszótérgyártók és -forgalmazók, valamint felhasználók számára. A forgalmazók részéről három nyertes volt: a S´AJO-Neuhold Gyártó és Kereskedelmi Kft., az M&M Pack Termelő, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., valamint a Fito System Kertépítő és Szolgáltató Kft. E cégeket a minisztérium "kiajánlotta" az önkormányzatoknak, igazolva, hogy a fenti vállalkozások alkalmasak a magyar szabvány szerinti gazdaságos, esztétikus és főképp biztonságos játszóterek építésére. A minisztériumi szakértők (biztonsági-szabványügyi, építészeti-gazdasági, használati-kinézeti) állásfoglalása azonban nem volt egységes. Mindhárom szempont szerint csak a S´AJO-Neuholdot támogatták, míg az egyik pályázónál (és későbbi nyertesnél), a Fito Systemnél kifogásolták a biztonságot és a szabványszerűséget.

Külpol

Külpol

Cyber hírek

Honlaptörés Magyar számítógépkalózok hétfő délután fél hatkor feltörték a Nemzetbiztonsági Hivatal honlapját, és az oldalon saját üzenetüket helyezték el. A megváltoztatott oldalon a "Pistikéék" aláírást használó csapat globalizációellenes szöveget helyezett el.n Háromdimenziós lézertérkép a WTC romjairól Az amerikai légügyi hatóság engedélyezte az EarthData légi térképész cégnek, hogy másfél kilométer magasságban naponta átrepülve a World Trade Center romjai felett, lézertérképet készítsen a terepről.

Külpol

Kulturális hírek

n AKEBONO BÚCSÚJA A feje búbján lévő hajcsomó rituális levágásával szimbolikusan is befejezte aktív pályafutását a térdsérülése miatt idén már nem versenyző Taro Akebono, a szumó első nem japán származású bajnoka, aki 1969-ben Chad George Rowan néven született Hawaii szigetén. A ceremónián elsőként az amerikai, majd a francia nagykövet nyírt le a 203 centis, 220 kilónál nehezebb, 1996 óta japán állampolgárságú birkózó hajtincséből, majd száznál is többen megtették ugyanezt, köztük egy korábbi bajnok, Konishiki és a jelenlegi címvédő, Musashimaru - mindketten Hawaiiról.n ´SZI FESZTIVáL Október 19-november 4.

Könyv

Könyv

Velencei Biennálé (USA, por és homu...)

Más nap volt fenn az égen szeptember 11-én, a World Trade Center fölött, hamuszürke füstszínszűrőn keresztül tehetetlenül erőlködő. Másnap utaztam a Velencei Biennáléra, tele a méltóságteljesen összecsukló torony sokszorosan ismételt képeivel. Hihetetlen felvétel, le sem kellett lassítani, olyan "simán" csúszott egymásba száztíz emelet, mint amikor ingatlanfejlesztés címén előbb robbantanak. Van egy régi filmrészlet az emlékeimben, az Apollo 11 rajtja a Holdra. Szeretem, ahogy a kilövő állványra szerelt kamera előtt lassan kúszik fölfelé a nagy, piros USA feliratú rakéta. Mindenféle füstölgő darabok, lapkák és rudak potyognak szanaszét, közben érezni a rettenetes erőt, ami egyre följebb tolja a monstrumot. Most mintha visszafelé forogna a film, szinte ugyanaz a képsor. Hosszan fölnyúló antennájával füstbe süpped a WTC. "Ami vasból van, az elsüllyedhet", mondja a Titanicban egy okoskodó utas. Ami kiáll a földből, az meg ledőlhet.

Zene

Zene

"És a hajó megy" (Stúdiófesztivál a Bárkán)

Ami idáig, tizenháromszor, szokásosan Gödöllőn volt - ahonnan állítólag nem politikai, hanem ízlésrokkantsági okokból -, kizsuppolták a művelődési ház színházából (amely afféle pesti fiókintézményként, vidéki és határon túli színházak főváros környéki játszóhelyeként is működött) Kapuszta Katalint, aki maga is intézmény. Vele vándorolt hát ez a fesztivál is a Bárkára. Gödöllőre meg kihévezett Géza a Barátok köztből, mert a polgármester a szappanopera gyártotta sztárokra bukik, mondják. Úgy szárnyal felfelé az ízlés, mint az életszínvonal.

Zene

Film: Neohíg (Moszkva tér)

"h, azok a belbudai surmókkal átivott történelmi pillanatok! Róluk csinált diplomafilmet Török Ferenc, nagyban és színesben. Igazi pazarló lazaság sugárzik belőle, mintegy folytatása a felhőtlen, házibulizós gyermekkornak. Egy rendező, aki nem erőlködik, nincs mivel ugyanis, hanem szemlélődik.

Zene

Könyv: Amadeus nem, Wolfgang igen (H. C. Robbins Landon: 1791 - Mozart utolsó éve)

Jól emlékszünk még a nyolcvanas évek Amadeus-divathullámára: Peter Shaffer kasszadarabját 1980-ban mutatták be; a mű a Vígszínház produkciójában 1982 tavaszán került magyar közönség elé. 1984-ben elkészült Milos Forman Oscart gyümölcsöző játékfilmje, s az Amadeus-őrületbe egy évvel később a popzene is beszállt: 1985-ben a Der Komissar című slágeréről elhíresült osztrák punkénekes, Falco Rock me Amadeus című száma üvöltött a rádiókból ellentmondást nem tűrve, az év egyik könnyűzenei bombasikereként.

Zene

Lemez: 3 x 4AD

Hogy az időszámításunk szerinti negyedik évben mi történt, az ókori popzene felületes ismeretében nem tudom, az viszont tény, hogy jó helyre ment

Film
Lélek

Lélek

Intimtorna: Omló és épülő gátak

- a felegyenesedésért is fizetni kellett: az a vékony izomlemez, amely intim testnyílásainkat keretezi, addig ugyanis függőlegesen helyezkedett el, és nem volt az életminőséget meghatározó szerepe. A kilencvenfokos fordulat után azonban az addig a hasfalra támaszkodó belső szervek súlya mind ráterhelődött.

Lélek

Kiállítás: Fából faragó király (Pálfi János játékai)

Ajátékot nem csak filozófiai és gyakorlati értelemben kell komolyan venni, hanem az eszközök vonatkozásában is. Egy gondosan elkészített játék már önmagában örömforrás, hát még használat közben! Ilyenkor kizökken a világ, pokolba szaladnak a hétköznapok korra és nemre való tekintet nélkül, a menekülés azonban elmarad, helyette a tapasztalatszerzés sokszor fájdalmas folyamata válik elviselhetővé, sőt élvezetessé.

Sport

Sport

Majdnem csoda (Debrecen-Bordeaux 3-1)

mert mikor már végképp, mindörökre feladná az ember, mindig jön valami aprócska biztató mozzanat, egy halovány reménysugár, amibe végtelen szkepszissel, mégis felgyorsuló szívveréssel belekapaszkodik, "eljátszik a gondolattal, hogy hátha majd ezúttal, csak most, egyetlenegy ízben, kivételesen" - hogy aztán a valóság ménkű nagy, göcsörtös bunkója itt, a felszálló ág kezdetén sújtson le rá. "Nem lesz ennek soha vége. Annyi fontosabb dolog van a földön: nem kell ezt minekünk közvetíteni" - fejeztem be azt a cikket (A szokásos forgatókönyv, Élet és Irodalom, 2001. szeptember 28.), hogy most készséggel visszavonjam ezt a zárómondatot.