Kulturális hírek

  • 2001. november 15.

Külpol

Arundhati Roy indiai írónőnek ítélték a párizsi Kultúrák Világakadémiája idei nagydíját:n MEGHALT KEN KESEY 66 éves korában elhunyt Ken Kesey amerikai író, aki elsősorban Száll a kakukk fészkére című, 1962-ben megjelent, 1963-ban színpadra írt, 1975-ben Milos Forman által filmre vitt első regénye révén vonult be a háború utáni amerikai irodalom legnagyobbjai közé. Abban, hogy az irodalmi életbe való berobbanását követően a hippikorszak kultikus alakjává is vált, főszerepet játszott az, hogy 1964-ben, második regénye, a magyarul ez idáig nem olvasható Sometimes a Great Notion megjelenésének évében Merry Pranksters (Vidám Kópék) nevezetű baráti körével egy pszichedelikus színekre festett, 1939-es évjáratú autóbusszal végigcsavarogta Amerikát.
A volánnál Kerouac Útonjának főhőse, Neil Cassady ült, LSD-vel teljes utazásukat pedig Tom Wolfe örökítette meg az új zsurnalizmus magyarul szintúgy nem olvasható egyik alapművében: The Electric Kool-Aid Acid Test. Ettől kezdve terjedt el, hogy Kesey kapatta rá az LSD-re a Grateful Dead együttes tagjait - ő maga 1959-ben kezdte: a Stanford Egyetemen tanulván jelentkezett az LSD-vel és más hallucinogén szerekkel folytatott kísérletekre, melyek a Menlo Park Veterans Administration kórházban zajlottak. Dolgozott is az itteni pszichiátriai osztályon, s tapasztalatait beépítette világhírű regényébe. A busz máig a Kesey család oregoni kertjében áll; az úton forgatott házi mozi videoverzióját egy éve kezdték árulni a www.key-z.com címen; fotónk 1997-ben készült.

Ken Keseynek több műve publikálásra vár (Zoo; End of Autumn; Seven Prayers of Grandma Whittier, és az, amelyet a 60-as években, börtönben írt, amikor marihuánabirtoklás miatt négy hónapot kapott). Jó néhány könyve (The Day After Superman Died; Demon Box; The Further Inquiry; Little Tricker the Squirrel Meets Big Double the Bear; The Sea Lion; Last Round Up) nincs magyarra fordítva, Hajósének című regénye néhány éve jelent meg nálunk.

Halálát májrák okozta, állapotának romlásához hozzájárult cukorbetegsége, és négy évvel ezelőtti, enyhe szélütése is.

n PASZPORT: EUR"PAI FILMDÍJÉRT Paszport című, most bemutatott filmje révén a legjobb rendezők között Gothár Péter, a legjobb operatőrök között Babos Tamás is bekerült az Európai Filmakadémia december 1-jén Berlinben kiosztandó idei díjaira jelöltek közé. Gothár vetélytársai: José Luis Garcia (You´re The One), Jean-Pierre Jeunet (Le Fabuleux Destin d´Amélie Poulain), Ermanno Olmi (Il Mestiere delle Armi), Francois Ozon (Sous le Sable) és Eric Rohmer (L´Anglaise et le Duc), Babos pedig a következők között szerepel: Bruno Delbonnel (Le Fabuleux Destin d´Amélie Poulain), Eric Gautier (Intimacy), Frank Griebe (Der Krieger und Die Kaiserin), Rein Kotov (Karu Süda) és Fabio Olmi (Il Mestiere delle Armi).

Az év európai filmjének jelöltjei: Bridget Jones naplója (brit; Sharon Maguire), Das Experiment (német; Oliver Hirschbiegel), Intimacy (olasz-francia; Patrice Chéreau), Italiensk for Begyndere (dán; Lone Scherfig), La Pianiste (osztrák-francia; Michael Haneke), La stanza del figlio (olasz; Nanni Moretti); Le Fabuleux Destin d´Amélie Poulain (francia; Jean-Pierre Jeunet), The Others (spanyol; Alejandro Amenábar). Az év nem európai filmje címének várományosai: Baran (iráni; Majid Majidi), The Believer (amerikai; Henry Bean), Lagaan (indiai; Ashutosh Gowariker), Millenium Mambo (tajvani; Hou Hsiao Hsiu), Monsoon Wedding (indiai; Mira Nair), Moulin Rouge (ausztráliai-amerikai; Baz Luhrmann), Safar e Gandehar (iráni; Mohsen Makhmalbaf) és Y tu mama tambien (mexikói; Alfonso Cuaron).

n TONY OURSLER November 18-ig látható a Műcsarnokban Tony Oursler kiállítása. Az 1957-ben New Yorkban született és ma is ott élő művész alkotásait a varsói Ujazdowski Kastély Kortárs Művészeti Központtal együttműködve mutatják be. Legdrámaibb darabjai azok a babák, amelyek fejére szemeket, illetve beszélő arcokat vetítenek. Ezzel párhuzamosan az Alsó-Normandiai Regionális Kortárs Művészeti Alap fotógyűjteménye, illetve A világteremtés módjai című kiállításon Gabriela Albergaria, Lois Renner, Szabó Dezső, Thomas Wrede és Edwin Zwakman munkái láthatók ugyanitt. A művészet története 1950 óta világszerte hatmillió példányban kelt el, 32 nyelvre fordították le. Az osztrák zsidó származású művészettörténész 1936-ban menekült Angliába a nácizmus elől. Másik főműve az 1960-ban született Művészet és illúzió.

n DÍJ, DÍJ, DÍJ Mundruczó Kornél Afta című alkotása nyerte a rövidfilm-kategória fődíját Cottbusban, a kelet-európai filmek fesztiválján.Az Apró Dolgok Istene szerzője a hazájában az emberi jogokért vívott küzdelme elismeréseként kapta meg a Nobel-békedíjas író, Elie Wiesel által 1992-ben alapított akadémia kitüntetését.

Rolf Hochhuth regény- és drámaíró kapja a német beszéd magasfokú művelését elismerő, idén első ízben odaítélt Jacob Grimm-díjat.

A dél-afrikai Sun Cityben osztották ki az afrikai zenei élet legnagyobb elismerésének számító Kora-díjakat. Az amerikai Black Television Entertainment jóvoltából 76 ország 380 millió tévénézője által látott ceremónián a dél-afrikai Bongo Maffin kapta a legjobb afrikai együttes díját. A győztesek között volt a szenegáli Coumba Gawlo, a kongói Werra Son és a mali Rokia Traoré, aki a legígéretesebb női előadónak bizonyult.

n SZOMBAT SZALON November 15-én, 18 órakor a Műcsarnokban rendezik a Szombat című folyóirat Fiatal írók a zsidóságról című estjét, melynek meghívottjai a lap májusi számában megjelent összeállítás nem zsidó szerzői (Háy János, Karafiáth Orsolya, Kemény István, Kőrösi Zoltán, Nagy Gabriella, Peer Krisztián, Poós Zoltán, Szerbhorváth György és Térey János); a vitavezető Ungváry Rudolf.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.