A magyar miniszterelnök az Európai Unió vezetőinek jelezte, hogy várniuk kell a szankciók meghosszabbításával, amíg be nem iktatják Donald Trumpot – írja magas rangú tisztviselőkre hivatkozva a Bloomberg. A szankciók kiterjesztését félévente egyhangú szavazással kell megújítani, a jelenleg érvényes, 15. szankciós csomag január végéig érvényes.
Tegnap Orbán közös sajtótájékoztatót tartott Ursula von der Leyen bizottsági elnökkel és António Costával, az Európai Tanács frissen kinevezett elnökével, de ekkor ilyesmiről nem volt szó. Ugyanakkor Orbán annak ellenére a „békemissziójáról” beszélt, hogy az EU vezetői elvetették a realitást nélkülöző tervét. Von der Leyen, Costa, valamint a szintén Brüsszelbe látogató Zelenszkij egyaránt jelezte, hogy az Oroszország elleni szankciókat fenn kell tartani és hatékonyabbá kell tenni, főleg ami az orosz gáz Azerbajdzsánon átvezető kerülőútvonalait illeti.
Az Európai Unió a héten a 15. szankciós csomagot szavazta meg, ami Oroszország árnyékflottáját és védelmi rendszerét célozza. (Az árnyékflotta olyan hajókból áll, amelyek tulajdonosi háttere rejtett, gyakran elöregedettek, és nem rendelkeznek megbízható dokumentációval.)
Orbán nem okozott meglepetést azzal, hogy Oroszország számára kedvező vétóval áll elő.
A Politico már októberben arról írt, hogy Orbán azzal fenyegeti az EU-t, hogy követ gördít Ukrajnával kapcsolatos döntéseik elé, ha nem várják meg Trumpot. De korábban Orbán nyomására került bele az orosz oligarchák vagyonjával kapcsolatos szankciókról szóló rendelkezésbe az is, hogy hathavonta újra kell szavazni róluk. A Biden-kormányzat még azon az állásponton volt, hogy három évre fagyasszák be a putyinista milliárdosok vagyonát.
A Bloomberg egyenesen „rutinnak” nevezi Orbán mostani lépését. Az EU-t aggasztja: Trump úgy köthet alkut Putyinnal, hogy kihagyja belőle Európát, Orbán pedig úgy csatlakozik Trumphoz, hogy megbontja Európa egységét és pénzügyi és katonai károkat okoz Ukrajnának – írja a lap. Von der Leyen nem véletlenül veszi nagyon komolyan Trump fenyegetését, aki vámokat helyezett kilátásba, ha Európa nem importál több energiahordozót az Egyesült Államokból.
Orbán tegnap „stratégiai nyugalomra” intette az EU vezetőit, de csak annyit fejtett ki, hogy nem szabad olyan lépést tenni, ami megronthatja a Trump-adminisztrációval a kapcsolatot. Arról nem volt szó, hogy ez a szankciók blokkolását jelenti. A Bizottság elnöke ugyanekkor úgy nyilatkozott: bízik abban, hogy Donald Trump hivatalba lépésével fennmaradnak az erős transzatlanti kapcsolatok, és együtt tudnak fellépni a kínai befolyás, és különösen a kínai kereskedelmi túlkapacitás ellen, ami sérti az EU és Amerika közös piacait.