Bloomberg: Orbán blokkolná az orosz szankciók meghosszabbítását Trump beiktatásáig

Külpol

A szankciós csomag meghosszabbításáról szavazott volna az EU, de Orbán az elnöksége utolsó napján azt tanácsolta, várjunk.

A magyar miniszterelnök az Európai Unió vezetőinek jelezte, hogy várniuk kell a szankciók meghosszabbításával, amíg be nem iktatják Donald Trumpot – írja magas rangú tisztviselőkre hivatkozva a Bloomberg. A szankciók kiterjesztését félévente egyhangú szavazással kell megújítani, a jelenleg érvényes, 15. szankciós csomag január végéig érvényes.

Tegnap Orbán közös sajtótájékoztatót tartott Ursula von der Leyen bizottsági elnökkel és António Costával, az Európai Tanács frissen kinevezett elnökével, de ekkor ilyesmiről nem volt szó. Ugyanakkor Orbán annak ellenére a „békemissziójáról” beszélt, hogy az EU vezetői elvetették a realitást nélkülöző tervét. Von der Leyen, Costa, valamint a szintén Brüsszelbe látogató Zelenszkij egyaránt jelezte, hogy az Oroszország elleni szankciókat fenn kell tartani és hatékonyabbá kell tenni, főleg ami az orosz gáz Azerbajdzsánon átvezető kerülőútvonalait illeti.

Az Európai Unió a héten a 15. szankciós csomagot szavazta meg, ami Oroszország árnyékflottáját és védelmi rendszerét célozza. (Az árnyékflotta olyan hajókból áll, amelyek tulajdonosi háttere rejtett, gyakran elöregedettek, és nem rendelkeznek megbízható dokumentációval.)

Orbán nem okozott meglepetést azzal, hogy Oroszország számára kedvező vétóval áll elő.

A Politico már októberben arról írt, hogy Orbán azzal fenyegeti az EU-t, hogy követ gördít Ukrajnával kapcsolatos döntéseik elé, ha nem várják meg Trumpot. De korábban Orbán nyomására került bele az orosz oligarchák vagyonjával kapcsolatos szankciókról szóló rendelkezésbe az is, hogy hathavonta újra kell szavazni róluk. A Biden-kormányzat még azon az állásponton volt, hogy három évre fagyasszák be a putyinista milliárdosok vagyonát.

A Bloomberg egyenesen „rutinnak” nevezi Orbán mostani lépését. Az EU-t aggasztja: Trump úgy köthet alkut Putyinnal, hogy kihagyja belőle Európát, Orbán pedig úgy csatlakozik Trumphoz, hogy megbontja Európa egységét és pénzügyi és katonai károkat okoz Ukrajnának – írja a lap. Von der Leyen nem véletlenül veszi nagyon komolyan Trump fenyegetését, aki vámokat helyezett kilátásba, ha Európa nem importál több energiahordozót az Egyesült Államokból.

Orbán tegnap „stratégiai nyugalomra” intette az EU vezetőit, de csak annyit fejtett ki, hogy nem szabad olyan lépést tenni, ami megronthatja a Trump-adminisztrációval a kapcsolatot. Arról nem volt szó, hogy ez a szankciók blokkolását jelenti. A Bizottság elnöke ugyanekkor úgy nyilatkozott: bízik abban, hogy Donald Trump hivatalba lépésével fennmaradnak az erős transzatlanti kapcsolatok, és együtt tudnak fellépni a kínai befolyás, és különösen a kínai kereskedelmi túlkapacitás ellen, ami sérti az EU és Amerika közös piacait.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán

Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék. Magunk okozta ez a kiskorúság, ha oka nem értelmünk fogyatékosságában, hanem az abbeli elhatározás és bátorság hiányában van, hogy mások vezetése nélkül éljünk vele. Sapere aude! Merj a magad értelmére támaszkodni! – ez tehát a felvilágosodás jelmondata.” (Immanuel Kant: Válasz a kérdésre: mi a felvilá­gosodás?)

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.