Ma 81 embert végeztek ki Szaúd-Arábiában

Külpol

Hetvenhárom szaúd-arábiai, hét jemeni és egy szíriai állampolgár halálos ítéletét hajtották végre.

A kivégzettek között volt 37 szaúdi, akiket ugyanabban az ügyben ítéltek el. Ők biztonsági tisztségviselőket akartak meggyilkolni, illetve rendőrőrsökön és rendőrségi konvojokon ütöttek volna rajta.

A jemenieket a síita húszi lázadókhoz köthető terrorcsoport létrehozásával vádolták. A rijádi belügyminisztérium szerint az elítéltek egyebek között fegyvercsempészettel, emberrablással, kínzással, nemi erőszakkal és fegyveres rablással hozhatók kapcsolatba.

A kivégzésekre szombaton került sor, miután a királyi ház megerősítette a halálos ítéleteket.

Emberi jogi aktivisták korábban többször kifogásolták a kivégzések gyakoriságát Szaúd-Arábiában. 2021 januárja és júliusa között negyven emberen hajtották végre a halálos ítéletet. 2019-ben egy nap alatt 37 embert végeztek ki a királyságban, ami nagy nemzetközi felháborodást váltott ki. Azzal vádolták az országot, hogy nem biztosít tisztességes eljárást a vádlottaknak, akikből sokszor kínzással csikarják ki a vallomást.

Jogvédő szervezetek szerint az elítéltek jelentős része a szaúd-arábiai síita kisebbség tagja. 2016 januárban 47 embert végeztek ki egyetlen nap alatt terrorizmus miatt, köztük a befolyásos síita hitszónokot, Nimr al-Nimrt. Nimr azért került börtönbe, mert bírálta a síita kisebbség elnyomását a királyságban. Kivégzése nagy felzúdulást keltett Iránban, ahol tüntetők megtámadták Szaúd-Arábia teheráni nagykövetségét.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.