Egyesült Államok vs. Rogán Antal

Majd Trump

Külpol

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Azért is meglepő a magyar hivatalos reakció, mert a Rogán elleni lépést amerikai források szerint nagyon is jól előkészítették, és a 2021-ben jóváhagyott korrupcióellenes program, a U.S. Strategy on Countering Corrup­tion keretében tették meg. Az intézkedést hivatalosan az amerikai pénzügyminisztérium külföldi eszközöket ellenőrző hivatala, az Office of Foreign Assets Control (OFAC) nevű részlege rendelte el – márpedig a szóban forgó minisztériumot nem Pressman nagykövet, hanem a 78 éves Janet Yellen vezeti.

A szankció jogi alapját az ún. Magnyickij-törvény adja, ennek első változatát még 2012-ben, Obama elnöksége idején, kétpárti kongresszusi támogatással fogadták el. A jogszabály a nevét Szergej Magnyickijról, arról az orosz könyvvizsgálóról kapta, akinek 2009-es meggyilkolását orosz állami szereplők eltussolták. Trump elnök pedig kiterjesztette a törvény alkalmazhatóságát, és a Global Magnitsky, avagy Glomag-program leglelkesebb támogatója és alkalmazója lett. Az amerikai kormányzat az annak idején általa kiadott 13818-as elnöki rendelet alapján az emberi jogi visszaélések és a korrupció elkövetőit helyezheti a nemkívánatos külföldieket megjelölő, Specially Designated Nationals (SDN) elnevezésű feketelistára. Rogán az indoklás szerint olyan korrupciós hálózatot épített ki Magyarországon, amelynek célja, hogy stratégiai szektorokat irányítson, és azok bevételeit saját magának és politikai szövetségeseinek juttassa.

Jogi úton nem ajánlatos lépni

Ha valaki a listára kerül, nem léphet be az Egyesült Államok területére, amerikai állampolgárok nem üzletelhetnek vele, nem bankolhat amerikai pénzintézetekben – ha vannak ilyenekben számlái, azokat zárolják. Mivel a lista nyilvános, sok külföldi bank is megtagadhatja az együttműködést a rajta szereplőkkel, ezeknek az illetőknek sok esetben hitelkártyájuk sem lehet. Mindazoknak, akik jelenleg üzleti vagy más kapcsolatban állnak Rogánnal, okuk lehet az aggodalomra, tevékenységüket figyelik.

Arról, hogy miért éppen Rogán került fel a listára, a magyar sajtóban számos spekuláció és összeesküvés-elmélet is megjelent. Ám az igazság az, hogy nem tudjuk a választ. Bűnügyek is lehetnek a háttérben, hiszen az SDN-listán levő személyekről gyanítható, hogy gazdasági bűntettekben is részt vettek: sok esetben pénzmosás, drog- és fegyvercsempészet is felmerül. Ha az amerikai hatóságok nyilvánosságra hoznák közvetlen bizonyítékaikat, azzal veszélyeztetnék saját működésüket, forrásaikat és azt a hálózatot, amellyel az információikat gyűjtik. Nem elképzelhetetlen, hogy Rogán saját munkatársai szolgáltattak információkat a miniszter tevékenységéről. Rogán ugyan jelentős politikai szereplő Magyarországon, de nálánál magasabb rangú politikusok is felkerültek már az OFAC listájára. Tavaly márciusban például Zimbabwe nagy hatalmú államelnökét, a 82 éves Emmerson Mnangagwát érte utol a végzet. Arany- és gyémántcsempészettel gyanúsítják.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán

Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék. Magunk okozta ez a kiskorúság, ha oka nem értelmünk fogyatékosságában, hanem az abbeli elhatározás és bátorság hiányában van, hogy mások vezetése nélkül éljünk vele. Sapere aude! Merj a magad értelmére támaszkodni! – ez tehát a felvilágosodás jelmondata.” (Immanuel Kant: Válasz a kérdésre: mi a felvilá­gosodás?)

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.

Többet ésszel, mint pénzzel

A kormány propagandistái az utóbbi időben számos képtelen gazdasági céllal rukkoltak elő. Pár hónapja a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) vezetői is kitettek magukért: szerintük semmi sem tántoríthat el minket attól, hogy innovációs teljesítményünk 2030-ra bekerüljön az európai top 10-be, és ha minden jól megy, 2040-re ott leszünk – szerintük – a világ (!) 10 legjobbja között.

„Asszonyok, akiket mindennap látok”

Pályáját táncosként kezdte, a magyar néző viszont a Buendía família matriarchájaként, Úrsula Iguaránként ismerhette meg a Száz év magányból készített tévésorozatban. A kolumbiai művésszel Gabriel García Márquez könyvéről, a szereplőválogatásról, a tetoválások eltüntetéséről és az ágyjelenetekről beszélgettünk, de a latin-amerikai kultúra nőképe is szóba került.