Szélsőjobboldali kancellár kinevezése előtt áll Ausztria

A harmadik köztársaság kapujában

Külpol

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Alighanem a legújabb kori osztrák politika egyik emblematikus fotója lesz az a kép, amely Herbert Kicklről készült január 6-án, ahogyan egyszerre zavart és magabiztos tekintettel kilép a bécsi Hofburg Mária Terézia-termének híres vörös tapétaajtaja mögül. A rejtekajtó Alexander Van der Bellen államelnök irodájába vezet, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) vezére pedig azért járt odabent, mert hosszú huzavona után az ország formálisan első embere végül nem tudta elkerülni, hogy a szélsőséges politikust kérje fel kormányalakításra.

Pedig Van der Bellen mindent megtett, egyesek szerint talán túl sokat is. Nem jellemző ugyanis, hogy egy ország első közjogi méltósága a szokásrendet – és bizonyos nézőpontból akár a választói akaratot is – megkerülve ne a győztes párt vezetőjét kérje fel kormányalakításra – márpedig tavaly októberben ez történt Ausztriában. Az FPÖ először nyert országos választást, miután 1 408 514 szavazattal a voksok 28,8 százalékát, és ezzel a Nemzeti Tanács (az osztrák parlament alsóháza) 57 mandátumát szerezte meg. A második helyen a háború utáni osztrák politika meghatározó ereje, a választás idején is kormányon lévő Osztrák Néppárt (ÖVP) végzett 26,3 százalékkal (51 mandátum), történelmi, 11 százalékpontos visszaesést bemutatva, 20 mandátumot veszítve az öt évvel korábbi eredményéhez képest. Harmadiknak az ÖVP-hez hasonlóan klasszikus establishment-párt, Ausztria Szociáldemokrata Pártja (SPÖ) futott be (21,1 százalék, 41 mandátum). Az SPÖ legalább annyit elmondhat, hogy nem süllyedtek mélyebbre a 2019-es eredményükhöz képest – az akkor tényleg történelmi mélypontnak számított. A klasszikus pártokat jókora lemaradással követte negyedik erőként a NEOS, az Új Ausztria és Liberális Fórum nevű formáció a maga 9,1 százalékával (18 mandátum). Legkisebb pártként az ÖVP kormánykoalíciós partnereként jókora buktát bemutató Zöldek csusszantak be a parlamentbe 8,2 százalékkal (16 mandátum). A Zöldek öt éve még 14 százalékot értek el, azaz a kormányzás alatt támogatóik majdnem fele elfordult tőlük.

Hogy egy ilyen választási eredmény láttán a korábbi zöld párti politikusból államelnökké előlépett Van der Bellen nem a győztest hívta kormányalakításra, onnan nézve érthető, hogy a többi parlamentbe jutott párt mindegyike azzal kampányolt, nem lesz hajlandó a Kickl vezette Szabadságpártot koalíciós partnerként hatalomhoz juttatni. Nem véletlen, hogy ebbe jó előre beleálltak, hiszen a közvélemény-kutatások alapján már tavaly nyáron egyértelműen látszott, hogy a Szabadságpártnak a legnagyobb az esélye a győzelemre. Az államelnök azzal érvelt, hogy a szorongató gazdasági és társadalmi kérdésekkel terhelt – ámde gazdag – országnak minél előbb új kormány kell, és ha deklaráltan senki nem akar az FPÖ-vel együttműködni, nem akarja az időt húzni azzal, hogy a győztes Kickllel próbálkozik először. Az osztrák demokrácia védelmezőjeként fellépő Van der Bellen (akit Kickl a Hofburg múmiájának nevezett korábban) alapvető motivációja volt az is, hogy az általa – és mindenki más által is – szélsőségesnek tartott, demokráciaellenes húrokat pengető FPÖ-t, és azon belül is a hírhedten oroszbarát, oltásellenes, összeesküvés-elméleteket előszeretettel propagáló, xenofób és LMBTQ-ellenes szólamokat fújó Herbert Kicklt távol tartsa a hatalomtól. Száz nappal később látjuk: ez nem jött be.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.