Ötven éve kezdődött a kubai rakétaválság

Majdnem rámentünk

Külpol

Ravaszul vagy éppen pánikban taktikázó államférfiak, izgalmában a körmét rágó közvélemény - ez volt a nevezetes kubai rakétaválság. Annyi józanság azért volt a felekben, hogy ne melegedjen be túlzottan a hidegháború.

A 60-as évek elején két ideges szuperhatalom feszült egymásnak. A korábbi Eisenhower-Hruscsov-találkozó keresett idillje már a múlté, ráadásul mindkét fél hamis, sőt kifejezetten hazug kiindulópontból állt bele a megújuló disputákba. Hruscsov és az 1960 végén megválasztott John Kennedy elnök egyaránt külpolitikai csalódások és belpolitikai frusztrációk sorozatát élte át: politikai karrierjük eme szakaszát legfeljebb a pártos, irányított sajtó nevezhette diadalmenetnek - ilyennel meg kettejük közül csak Hruscsov rendelkezett. Ott is elég nehéz volt a legjelentősebb szövetségessel, Kínával való keserves szakítást, a szűzföldprogram szörnyűséges kudarcát vagy a katasztrofális termés nyomában fellépő ellátási nehézségeket sikerként beállítani. Akkor már a Kennedy-kultusz más természetű, sok önkéntest ("hasznos hülyét") is alkalmazó gépezete hatékonyabbnak bizonyult - eredményeit még a történelmi Kennedy-portré több rendbéli, mítoszromboló dekonstrukciója sem tudta teljesen kikezdeni. Egy szempontból azonban közös volt kettejük argumentációjának kiindulópontja: mindketten a másik - és egyben saját közvéleményük - félretájékoztatása révén próbáltak a maguk számára a retorikai szinten túlmutató taktikai, sőt stratégiai előnyt kovácsolni.

Hazugok vetélkedője

Kennedy már elnökjelöltként is hangoztatta, hogy az Egyesült Államok hátrányba került a szovjetekkel szemben a rakétaversenyben. Ez nem volt igaz - ám a szovjetek nem siettek az amerikai választópolgárok segítségére azzal, hogy az orrukra kössék az igazságot, s megadják interkontinentális vagy középtávolságú rakétáik számát. A kampányban Hruscsov egyértelműen Kennedynek drukkolt - már csak ezért sem állt érdekében leleplezni a hazugságait. Nem mintha a szovjeteket ideológiai rokonszenv, a progresszívebb jelöltnek szóló bizalom vezette volna. Kennedyt a Kreml (maga Hruscsov is) tapasztalatlan, megvezethető és döntésképtelen személynek látta, ezért preferálta a héjának tekintett Nixonnal szemben. Hruscsov más tekintetben is készségesen szekundált Kennedy propagandaszólamainak - például mikor azt állította, hogy a Szovjetunió úgy gyártja a rakétákat, mint más a kolbászt.

 

Bizonyítási eljárás az ENSZ-ben


Bizonyítási eljárás az ENSZ-ben

Az igazság azonban mást mutatott - s bár fejlettebb felderítési módszerei (például a U2 kémrepülőgépek) ellenére az Egyesült Államok illetékesei sem voltak teljes körű információk birtokában, annyit ők is láttak, hogy Hruscsov alighanem blöfföl. A szovjeteknek 1961-ben mindössze 4 interkontinentális ballisztikus rakétájuk volt (viszont embert juttattak az űrbe, aminek a propagandahatása felbecsülhetetlen volt). Ez a szám a következő évben a megfeszített tempójú rakétaépítési kampánynak köszönhetően felszaladt néhány tucatnyira, de maximum 70-re, ám a megbízhatóságuk sok kívánnivalót hagyott maga után. A szovjetek még mindig inkább hagyatkozhattak volna stratégiai bombázóikra, ha egy nukleáris konfliktusban az Egyesült Államok területét óhajtották volna támadni - csakhogy ebben a fegyvernemben is az amerikaiak voltak fölényben.

 

Az Egyesült Államoknak 1962-ben mintegy 170 interkontinentális ballisztikus rakétája állt bevetésre készen (hála Wernher von Braun és munkatársai áldozatos munkájának), és gyártókapacitása gyakorlatilag korlátlan volt. Az amerikai arzenálba tartoztak még a tengeralattjáróról indítható, nagy hatótávolságú Polaris rakéták is (a 3-5000 kilométeres röptávú eszközöket az USA nyolc erre alkalmas tengeri járműről küldhette volna rá a Szovjetunióra). Moszkva ezzel szemben csupán nagyszámú közepes hatótávolságú rakétájában bízhatott - ezekkel viszont legfeljebb Amerika nyugat-európai szövetségeseit (meg az egykori orosz gyarmat Alaszkát) érhette volna el. Hruscsov igenis tudta, hogy a Szovjetunió hátrányban van a rakétafegyverzet terén, miként azt is, hogy az Egyesült Államok Jupiter-típusú közepes (1000-3000 kilométeres) hatótávolságú rakétafegyvereket helyezett el úgyszólván a küszöbe előtt: Törökországban és Olaszországban is.

Hol nőnek a pálmák

Az így halmozódó hátrányok kiegyenlítésére ötölte ki Hruscsov és stábja azt a huszáros lépést, hogy telepítsenek ők is közepes hatótávolságú rakétákat friss szövetségesük, Kuba területére - mondanunk sem kell, a Castro-rezsim nagy örömére.

Mindennek lett volna egy olyan értelmezése is, hogy a Szovjetunió Kuba területi integritását védi az újabb agresszióval szemben - az előző évben zajlott le a kubai emigránsok CIA-támogatású, ám balsikerű Disznó-öbölbeli inváziója. Hruscsovnak azonban ennél nagyralátóbb és vakmerőbb terve is volt. A rakétatelepítésnek jelentős zsarolási potenciált tulajdonított, s vele a legfájdalmasabb tüskét szerette volna kihúzni az orosz impérium oldalából: az NDK-ba ékelődött enklávét, Nyugat-Berlint akarta megszerezni. Ebből a szempontból egyáltalán nem zavarta a Szovjetuniót a "lebukás". Egy U2-s felderítő repülőgép már 1962 augusztusában felfedezte a S-75 Dvina típusú szovjet légvédelmi rakéták kilövőhelyeit - ezek meg a szintén leleplezett MiG-21-es vadászgépek és az Il-28-as vadászbombázók a közép- és nagy hatótávolságú, nukleáris töltetet hordozó rakéták védelmét szolgálták volna.

Az amerikaiak először diplomáciai úton vonták felelősségre a szovjeteket, ám ők körömszakadtáig tagadtak. A szovjetek saját játszmája korántsem értelmezhető anélkül, hogy tudnánk: mind a Disznó-öbölbéli akció erélytelen kezeléséből, mind az 1961-es berlini krízis, a fal felhúzásának amerikai visszhangjából azt a következtetést vonták le, hogy Kennedy és kormánya határozatlan, és könnyen enged a zsarolásnak - csak az erő nyelvén kell beszélni vele. Ezért 1962 szeptemberében hajón megérkeztek Kubába az R-12 Dvina típusú közepes, és az R-14 Csuszovaja típusú nagy hatótávolságú rakéták (2000, illetve 3700 kilométeres hatótávolsággal). A szovjetek felépítettek kilenc kilövőállást - hatot az előbbiek, hármat az utóbbiak részére. Ezekkel az eszközökkel az Egyesült Államok teljes szárazföldi területe elérhető lett volna, ráadásul az oroszok nem szándékoztak megállni: összesen 40 kilövőállást építettek volna.

A fekete szombatig

Ám e ponton a Kennedy-adminisztráció besokallt. Miután sorra érkeztek Miamiba a kubai polgári lakosságtól származó információk, bevetették a U2 kémrepülőgépeket (és nehogy egy szovjet légelhárító SAM-rakéta akár csak egyet is leszedjen közülük, elővették a frissen rendszerbe állított Corona kémműholdakat is). Október 16-án reggel már elegendő bizonyítékuk volt ahhoz, hogy a válaszon kezdjenek gondolkodni, jóllehet a közvéleményt Kennedy nevezetes október 22-i beszédéig nem tájékoztatták semmiről. Sőt, e titkolózás miatt az október 18-i Kennedy- Gromiko-találkozón sem szembesítették a szovjet külügyminisztert a cáfolhatatlan bizonyítékokkal, így zavartalanul hazudhatta: a Kubába telepített szovjet fegyverek pusztán védelmi célokat szolgálnak.

A Kennedy-kormányzat a teljes semmittevéstől Kuba lerohanásáig számos lehetőséget vett számba, ám közülük csak a stratégiai bombázás és a tengeri blokád lehetősége maradt meg. Az előbbit végül azzal vetette el Kennedy, hogy ez ürügyet kínálna az oroszoknak Nyugat-Berlin lerohanására. Kennedy így október 22-én az utóbbit jelentette be - és ezzel megkezdődött a krízis félig-meddig nyilvános szakasza. Miközben a tengeri blokád ténylegesen bezáródott Kuba körül, Hruscsov október 26-án nyilvános üzenetet intézett Kennedyhez, amelyben ugyan megértését hangoztatta amiatt, hogy az elnök aggódik országa biztonságáért, ám ugyanezt a biztonságot igényelte Kuba számára is. Nehezményezte, hogy az Egyesült Államok rakétafegyverek sokaságát helyezte el a keleti blokk köré font támaszpontgyűrűben - amit, különösen a későbbi kompromisszum ismeretében, alig rejtett igénybejelentésként is lehet értelmezni. Jellemző, hogy két nappal korábban kelt két - korántsem nyilvános - távirata egyikében azzal fenyegetőzött, hogy az amerikai "kalózakció" könnyen háborúhoz vezethet, míg a másikban a szovjet igények higgadt mérlegelésére szólított fel.

Mindeközben számos világpolitikai aktor hallatta hangját, jórészt kéretlenül. A Zsenmin Zsipao szerint például 650 millió kínai férfi és nő állt Kuba mellett, míg Che Guevara úgy vélekedett, hogy a Kuba elleni közvetlen amerikai agresszió nukleáris háborút jelentene - amit a jeles hivatásos forradalmár szerint az amcsik el is veszítenének. Che lelkesítő blöffjét természetesen árnyalja az a tény, hogy maguknak az amerikaiaknak is számolniuk kellett azzal, mennyiben borítja fel az addigi, korántsem egyensúlyi szituációt a szovjetek rakétatelepítése. Előtte ugyanis az amerikaiak 5000 működőképes nukleáris robbanófejjel rendelkeztek, míg a szovjetek mindössze 300-zal, s ez a szám most hirtelen 340-re nőtt.

A két fél megbízottai már javában tárgyaltak egy washingtoni kínai étteremben, miközben a konfliktus - meglehet, nem is csak látszólag - tovább élesedett. Egy szovjet légvédelmi rakéta leszedett egy Kuba fölé repülő U2-t, amelynek pilótája, Rudolf Anderson őrnagy életét vesztette. Ugyanezen a napon (a Fehér Ház által csak fekete szombatnak nevezett október 27-én) az amerikai hadiflotta mélységi rombolóeszközöket vetett be egy blokádsértő szovjet tengeralattjáró ellen, amelynek parancsa volt arra, hogy ilyen eszköztől származó sérülés esetén vesse be nukleáris fejjel ellátott torpedóit. A konfliktus eszkalációja itt tényleg azon múlott, hogy az egyik szovjet tengerésztiszt (jegyezzük meg a nevét: Vaszilij Arhipov) egyetértése híján nem jött létre a kilövéshez szükséges konszenzus.

Október 28-án azután a laikusok számára kissé váratlanul Hruscsov rádióüzenetben jelentette be, hogy miután a szovjet fél már korábban felhagyott a rakétakilövő bázisok további létesítésével Kubában, utasítást adott az eddigiek felszámolására, és a rakéták visszahajózására a Szovjetunióba. Kennedy válaszlevelében üdvözölte e lépést, és biztosította a szovjet felet arról, hogy az Egyesült Államok kormánya biztosítja a kubai határok sérthetetlenségét, és nem avatkozik be Kuba belügyeibe; ha pedig megbizonyosodik a szovjet fél szándékainak őszinteségéről is, úgy rögvest véget vet a Kuba elleni blokádnak. A kompromisszumot segítette, hogy a szovjetek végső soron csupán nyomásgyakorlásnak szánták a rakétatelepítést, az amerikaiak pedig nem ragaszkodtak az elavultnak tekintett törökországi és olaszországi Jupiter rakétáikhoz. (A megegyezés informális záradéka szerint a rákövetkező évben le is szerelték őket.) A Kennedy-adminisztráció sem akarta már lerohanni Kubát - amennyiben területén már nincsenek szovjet rakétabázisok. Végül többszöri sikeres felderítési kontroll után november 20-án ért véget formálisan is a tengeri zár, s ezután nem sokkal hozták létre a Washington és Moszkva közötti forró drótot, a hasonló konfliktusok gyorsabb elsimítására.

Ki mit nyert, ki mit vesztett?

A szovjetek ugyan nem jutottak el odáig, hogy Berlinre alkudhassanak, de Kuba megmaradt befolyási övezetükben, és sikerült csökkenteni a Szovjetunióra meredő robbanófejek számát is - még ha ez inkább pszichológiai sikernek tekinthető is csupán. A kubai rakétákat kénytelenek voltak leszerelni - ám ez csak akkor tekinthető kudarcnak, ha eltekintünk attól az értelmezéstől, hogy telepítésüket is csak nyomásgyakorlásnak, afféle blöffnek szánták. Az amerikaiak elérték a rakéták leszerelését, ráadásul Nyugat-Berlin státusa sem került veszélybe - ezért cserébe csupán elavult rakétákat kellett beáldozniuk. No meg lemondani Kubáról, amely azóta sem került vissza a nyugati világ befolyási övezetébe. Márpedig a szigetország, bár többé nem jelentett közvetlen katonai fenyegetést, konkrétan és szimbolikusan is a baloldali "felforgatás", a kommunista diverzió központja maradt Latin-Amerikában. Castro maga nem volt teljesen elégedett a konfliktus végkimenetelével: kihagyták a rendezésből, ráadásul Guantánamo státusa sem került szóba. (el is hidegült a kubai-szovjet viszony egy időre).

De bárhogy is tekintettek kötélhúzásuk eredményére, annak sem Hruscsov, sem Kennedy nem örülhetett sokáig - hamarosan meghátrálással vádolták őket ellenfeleik, sőt munkatársaik is (kit nyíltan, kit titokban), amihez persze hozzájárult, hogy egyikük sem teríthette ki teljesen a kártyáit. Az amerikai elnököt alig egy évvel a blokád feloldása után éri halálos lövés Dallasban - a máig terjedő, habár nem túl megalapozott legenda szerint a kubai kudarcoktól sem függetlenül. Hruscsovot 1964 októberében ehhez képest csak elzavarják elvtársai - pedig az ominózus Lenin-vicc szerint még más opciók is akadtak volna...

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.