Már az első napon kudarcba fulladt a burka-tilalom Hollandiában

  • Reizinger Zsófia
  • 2019. augusztus 1.

Külpol

A holland rendőrség és közlekedési vállalatok nem hajlandóak végrehajtani a törvényt – írja a Guardian.

Csütörtökön lépett életbe az arcfedő ruházatok részleges tilalmáról szóló törvény Hollandiában, amely szerint a középületekben – ideértve iskolákat, kórházakat –, valamint a tömegközlekedési eszközökön tilos a símaszkok, arcot eltakaró sisakok, nikábok és burkák viselése.

A törvény szerint meg kell adni a lehetőséget a tiltott ruházatok viselőinek, hogy levegyék, ha ez mégsem történne meg, akkor 150 és 415 euró közötti bírságot szabhatnak ki rájuk. Nagyon úgy tűnik, hogy a burka-tilalom kudarcba fulladt már az első napon, mivel a rendőrség kijelentette, hogy a törvény végrehajtása "nem prioritás".

Képünk illusztráció

Képünk illusztráció

Fotó: Unsplash.com

Ugyanakkor a közlekedési társaságok a rendőrségre mutogatnak: jelezték, hogy nem várják el alkalmazottaiktól a törvény betartását, ha az esetnél nincs jelen rendőr. Pedro Peters, a RET közlekedési hálózat szóvivője szerint, nem nem az ő feladatuk a törvény előírásának betartása és a bírságok kiszabása.

A burka-tilalomról szóló törvényt még 2016-ban fogadta el Mark Ruttle koalíciós kormánya egyfajta válaszként Geert Wilders iszlámellenes szabadságpártjának növekvő népszerűségére. Hollandia a hatodik Európai Uniós ország, amely megtiltja az arcfedő ruhadarabok viselését közintézményekben. Elsőként Franciaországban született meg ez a határozat, miután Nicolas Sarkozy kijelentette, hogy a teljes arcot elfedő fátyol „nem szívesen látott”.

Amszterdam polgármestere, Femke Halseman kifejezte felháborodását a törvénnyel kapcsolatban és közölte, hogy a városi hatóságok nem fogják végrehajtani az előírásokat. Az Amnesty International szerint a burka-tilalom sérti a nők jogait, ugyanakkor az Emberi jogi Európai Bíróság 2014-ben kimondta, hogy az ilyesfajta tilalmak nem sértik az emberi jogokról szóló európai egyezményt.

Figyelmébe ajánljuk

A polgármester kételkedik a pofonjáról készült felvételben, pedig létezik

Nagy János szigetszentmiklósi polgármester képviselői kérdésre nem cáfolta, hogy megütött egy helyi lakost az adventi vásárban, ugyanakkor megkérdőjelezte az erről készült térfigyelő kamerás felvétel létezését. Lapunk a vita eldöntését azzal segíti, hogy közreadja a felvétel egyik részletét. A polgármester pofonja utáni testületi ülésen a városvezetőt kötelezték arra, ha büntetőügy részese lesz, köteles arról beszámolni.