Már nagyon visszatérne Angliába a tindézser, aki elszegődött az Iszlám Államhoz

  • BM
  • 2019. szeptember 27.

Külpol

Nincs jó állapotban.

Mentális problémákkal küzd Shamima Begum, aki 15 évesen döntöttt úgy, hogy elhagyva otthonát, az Egyesült Királyságot csatlakozik az Iszám Állam (ISIS) néven elhíresült terrorszervezethez. Az ISIS-t azóta felszámolták, és akkor Begum jelezte, hogy vissztérne otthonába. Ám azt is hozzátette akkor, hogy nem bánt meg semmit, ezért a kormány elvette a brit állampolgárságát – írta meg az Independent.

A történet azóta is hömpölyög, ugyanis a még mindig csak 19 éves nő elveszítette három gyermekét, ezért azt szeretné, hogy az Egyesült Királyságban újratárgyalják az ügyét. „Fizikailag jól vagyok, de mentálisan nem. Még mindig fiatal vagyok és nincs betegségem, viszont terápiára van szükségem” – nyilatkozta Begum, aki jelenleg egy szíriai fogolytáborban tartózkodik.

A nő azt is elmondta, hogy egyetlen cellatársa sem tudja min ment keresztül: „nem olyanok, mint az iskolai barátaim. Nem tudom megbeszélni velük a bánatom. Itt nincs mentálhigiénés ellátás, pedig hallottam, hogy más táborokban nyújtanak pszichiátriai segítséget” – mondta.

Shamima Begum akkor került a figyelem középpontjába, amikor a kormány világossá tette, meg akarja szüntetni annak a 900 brit embernek az állampolgárságát, akik a kalifátusba költöztek egykor.

Begum nyilatkozatai miatt vált az egyik legismertebb személyé, ugyanis egyszer például azt mondta, hogy „nem fagyott meg, amikor meglátta az első lefejezést”. Később már azt állította, azért mondott ilyeneket, mert meg akarta védeni magát és a még meg nem született gyermekét, akit később ugyancsak elveszített egy támadás következtében.

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.