Mario Draghit kérte fel kormányalakításra az olasz elnök

  • MTI/narancs.hu
  • 2021. február 3.

Külpol

Az Európai Központi Bank korábbi elnöke egységre szólított fel.

Sergio Mattarella olasz államfő szerdán felkérte Mario Draghit, az Európai Központi Bank előző elnökét egy szakértői kormány megalakítására.

Draghi, aki a hírek szerint már kész kormánylistával járult az elnök elé, a helyi politikai gyakorlatnak megfelelően elfogadta a megbízást, és egységre szólított fel.

Elemzők szerint a 73 éves Draghit az olasz közvélemény megfelelő személynek tartja a koronavírust követő gazdasági-pénzügyi talpraállás biztosítására.

Mattarella kedden bejelentette az eddigi kormánytöbbség végét, és leszögezte, azonnal új, teljes döntési joggal bíró kormányra van szükség a jelenlegi válság hatékony kezelése érdekében.

Olaszországban január közepén robbant ki a kormányválság, miután Matteo Renzi volt miniszterelnök, az Italia Viva párt elnöke kihátrált Giuseppe Conte kormányfő mögül. A többség egyben tartására irányuló egyeztetések kudarcba fulladtak, Mattarella elnök azonban új választások kiírása helyett a szakértői kormány felállítását választotta. 

 

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.