Mariupolban lebombáztak egy iskolát, amelyben négyszázan próbáltak menedéket keresni

  • narancs.hu
  • 2022. március 20.

Külpol

A városi tanács szerint pedig több ezer mariupolit hurcoltak akaratuk ellenére Oroszországba. Az Ukrajna elleni háború nem csillapodik.

A mariupoli városi tanács szerint az orosz erők szombaton lebombáztak egy iskolát, ahol 400 ember keresett menedéket - írja a BBC.

A Telegramon vasárnap reggel jelentették be, hogy az épület megsemmisült, és az emberek a romok alatt rekedtek. A hatóságok elmondása szerint nők, gyerekek és idősek tartózkodtak az iskolában. Az áldozatokról egyelőre nincs információ.

A BBC kiemeli, hogy a Mariupollal való kommunikáció hihetetlenül nehéz, és egyelőre nem tudták ellenőrizni az állítást.

Az utóbbi órák legfontosabb történései közt volt, hogy 

  • Volodimir Zelenszkij ukrán elnök újra videóüzenetben szólalt fel, ebben elítélte MAriupol kikötővárosának folyamatos bombázását. A város elleni orosz támadást olyan terrornak nevezte, "amelyre évszázadokig emlékezni fognak".

  • A mariupoli városi tanács tisztségviselői még szombaton este közölték, hogy az orosz erők akaratuk ellenére több ezer helyi lakost vittek be Oroszországba a dél-ukrajnai városból. A New York Timesnak Pjotr Andrjuscsenko, a polgármester egyik beosztottja nyilatkozta, hogy négy-négy és fél ezer mariupoli lakost erőszakkal vittek át a határon Taganrogba", A Times beszámolója arról is ír, hogy más mariupoli lakosok is meséltek olyan ismerőseikről, rokonaikról, akiket állításuk szerint a beleegyezésük nélkül hurcoltak Oroszországba. 
  • Az ukrán hadsereg állítása szerint Ukrajna más részein az orosz erők tartózkodtak az offenzívák megindításától, és a szombat nagy részét készletek feltöltésével és a sérült felszerelések javításával töltötték.
  • Eközben Ukrajnában a hadiállapot idejére felfüggesztették több olyan ellenzéki párt tevékenységét, amelyek állítólag kapcsolatban állnak Oroszországgal.
  • Katasztrofális állapotokról számolt be az orosz csapatok által ostromlott észak-ukrajnai Csernyihiv polgármestere,   Vladiszlav Atrasenko. A polgármestert az UNIAN ukrán hírügynökség idézte, amely arról számolt be, hogy az orosz csapatok válogatás nélkül mérnek lakónegyedekre tüzérségi támadásokat, amelyek civil áldozatokat követelnek. Hangsúlyozta, hogy a városban humanitárius katasztrófa alakult ki: "Nincs áram, sem víz, sem fűtés, a városi infrastruktúra teljesen romokban hever."  Hozzátette, hogy a 300 ezer lakosú város kórházát ismételten lőtték, ami miatt az egészségügyi ellátás is összeomlott. Ezenfelül nincs humanitárius folyosó a civilek kimenekítésére.

 

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

 

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.