Eddig 13 tagpárt kezdeményezte írásban az Európai Néppárt (EPP) elnökségénél a Fidesz kizárását a pártcsaládból vagy tagságának felfüggesztését - közölte az EPP egyik szóvivője a dpa német hírügynökségnek nyilatkozva pénteken. A szóvivő szerint az eddig ismert 12 párthoz a Demokraták az Erős Bulgáriáért nevű jobbközép párt is csatlakozott.
A konzervatív erőket tömörítő EPP-ből a Fidesz kizárását, vagy tagságának felfüggesztését kezdeményező pártok között van
- két portugál tagpárt, a Demokratikus és Szociális Centrum-Néppárt (CDS-PP), valamint a jobbközép Szociáldemokrata Párt (PSD)
- a holland Kereszténydemokrata Tömörülés (CDA)
- a flamand kereszténydemokraták (CD&V)
- a konzervatív vallon Humanista Demokratikus Centrum (CDH)
- a luxemburgi Keresztényszociális Néppárt (CSV)
- a finn Nemzeti Koalíciós Párt (Kokoomus)
- a litván Haza Szövetsége - Litván Kereszténydemokraták (TS-LKD)
- a görög konzervatív Új Demokrácia párt
- a Hoyre norvég konzervatív párt
- két svéd konzervatív tagpárt, a Mérsékelt Párt és a kereszténydemokrata párt
- továbbá a Demokraták az Erős Bulgáriáért nevű párt
Az EPP alapokmányának értelmében legalább öt országból hét tagpártnak kell kezdeményeznie valamely másik tag kizárását.
A Fidesz kizárásáról az EPP-tagpártok az Európai Néppárt március 20-ai politikai közgyűlésen szavazhatnak. A kizáráshoz abszolút többségre van szükség.
Silvio Berlusconi pártja, a Hajrá Olaszország viszont nem szavazza meg a Fidesz kizárását, erről maga Berlusconi beszélt telefonon Orbánnal. A volt olasz miniszterelnök egyúttal azt javasolta, a Fidesz fogadja el az EPP vezetőségének feltételeit (Brüsszel-ellenes kampány befejezése, bocsánatkérés, a CEU működésének biztosítása).