Meghalt az iráni elnök, senki nem élte túl a helikopterbalesetet

  • narancs.hu
  • 2024. május 20.

Külpol

Többek közt az iráni külügyminiszter is ott van az áldozatok közt. Hamarosan új választást kell tartani Iránban.

Megtalálták a lezuhant helikoptert, amelyen Ebrahim Raiszi iráni elnök és Hoszein Amirabdollahián külügyminiszter is utazott, a helyszínen nem találtak túlélőt – írta magyar idő szerint hétfőn hajnalban a CNN az IRINN iráni állami hírügynökség és a félhivatalos Mehr News nyomán. Pir-Hosszein Kolivand, az iráni Vörös Félhold megerősítette, hogy „a helyszínen nem találták élet jelét” magyar időszerint 6:30-kor pedig hivatalosan is megerősítették, hogy belehalt a balesetbe az elnök útitársaival együtt.

A helikopter magyar idő szerint vasárnap délután zuhant le Irán északnyugati részén, amikor hegyvidéki részen, sűrű ködben repültek. A Reutersnek egy iráni tisztviselő azt mondta, az helikopter teljesen szétégett.

Raiszi vasárnap Kelet-Azerbajdzsán tartományba utazott, hogy ott Ilham Aliyev azeri elnökkel együtt felavassa a két ország által az Arasz folyón emelt harmadik duzzasztógátat. A fedélzeten összesen kilenc ember utazott, köztük az elnök és a külügyminiszter mellett Mohammad Ali Al-e Hashem ajatollah és Malek Rahmati tábornok, Kelet-Azerbajdzsán kormányzója is.

A 63 éves Ebrahim Raiszi a legmagasabb közvetlenül választott tisztségviselő volt Iránban, a 2021-es elnökválasztás óta vezette az országot. Az iszlám síita irányzatát követő, konzervatív iszlám jogtudóst, korábbi teheráni főügyészt 2019-ben Irán legfelsőbb vezetője, Ali Hamenei ajatollah jelölte az iszlám köztársaság főbírájának. Kétéves főbírói időszakát jogvédők szerint erősödő elnyomás és emberi jogi jogsértések tették emlékezetessé. Emberi jogi aktivisták a nyolcvanas években politikai foglyok ellen elkövetett tömeges kivégzésekben játszott, máig tisztázatlan szerepe miatt is kritizálták.

Az iráni alkotmány szerint az elnök halála esetén az első alelnök gyakorolja az elnöki hatalmat, ha ezt a legfőbb vezető jóváhagyja, ez most Mohammad Mokhber, de ötven nappal az ő hivatalban lépése után új választást kell kiírni.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.