Merkel Putyinnál járt, és szót emelt a civilekért, a gyülekezési jogért és a homoszexuálisokért

  • narancs.hu
  • 2017. május 2.

Külpol

A tárgyalás tárgya az ukrajnai válság és a szíriai konfliktus volt.

2015 óta először látogatott Oroszországba a német kancellár. Vlagyimir Putyin Szocsiban, a nyári rezidenciáján fogadta Angela Merkelt, aki hivatalosan a júliusi hamburgi G20-csúcs előkészítése alkalmából találkozott az orosz elnökkel.

A tárgyalás tárgya az ukrajnai válság és a szíriai konfliktus volt.

Merkel fontos partnernek nevezte Oroszországot, annak ellenére, hogy az ukrajnai orosz beavatkozás után sokat romlott a két ország közti korábbi szoros kapcsolat.

A kétoldalú kapcsolatok, valamint a regionális krízisek megtárgyalása után a két államfő közös sajtótájékoztatót tartott.

„Moszkva és Berlin megerősítette, hogy az összes félnek be kell tartania a kelet-ukrajnai válság rendezéséről megkötött minszki megállapodásokat” – jelentette ki az orosz elnök, és azt is mondta, hogy „nem lehet új célokat kitűzni a régiek teljesítése nélkül”. A német kancellár ugyancsak arról szólt, hogy "nem célszerű új megállapodást kötni. De amíg a német vezető arról beszélt, hogy előbb biztosítani kell Ukrajna hozzáférését a saját államhatárához és azután kell hozzákezdeni a politikai rendezéshez és a helyi választások megszervezéséhez, Putyin annak fontosságát hangsúlyozta, hogy Kijev közvetlen párbeszédbe bocsátkozzon a szakadár köztársaságok vezetőivel.

Euronews English

Putyin elmondta azt is, hogy a tárgyalások során mindkét fél elítélte a vegyi fegyver Szíriában történt bevetését, és egyetértettek abban, hogy szükség van az Idlíb tartományban történtek pártatlan kivizsgálására.

Merkel a nyilvánosság előtt megragadva az alkalmat, szóba hozta a csecsenföldi melegek helyzetét, arra kérte Putyint, hogy segítsen megvédeni a homoszexuálisok jogait. Mert az utóbbi időben több híradás szerint a régióban a hatóságok üldözik a homoszexuális embereket, koncentrációs táborokat nyitottak számukra, tömegesen tartóztatják le őket, de előfordultak kínzások, sőt gyilkosságok is. A német államfő emellett a civil szervezetek és a gyülekezési jog fontosságát is hangoztatta, valamint szót emelt az Oroszországban a közelmúltban betiltott egyház, a Jehova Tanúi mellett is.

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?