Merkel Putyinnál járt, és szót emelt a civilekért, a gyülekezési jogért és a homoszexuálisokért

  • narancs.hu
  • 2017. május 2.

Külpol

A tárgyalás tárgya az ukrajnai válság és a szíriai konfliktus volt.

2015 óta először látogatott Oroszországba a német kancellár. Vlagyimir Putyin Szocsiban, a nyári rezidenciáján fogadta Angela Merkelt, aki hivatalosan a júliusi hamburgi G20-csúcs előkészítése alkalmából találkozott az orosz elnökkel.

A tárgyalás tárgya az ukrajnai válság és a szíriai konfliktus volt.

Merkel fontos partnernek nevezte Oroszországot, annak ellenére, hogy az ukrajnai orosz beavatkozás után sokat romlott a két ország közti korábbi szoros kapcsolat.

A kétoldalú kapcsolatok, valamint a regionális krízisek megtárgyalása után a két államfő közös sajtótájékoztatót tartott.

„Moszkva és Berlin megerősítette, hogy az összes félnek be kell tartania a kelet-ukrajnai válság rendezéséről megkötött minszki megállapodásokat” – jelentette ki az orosz elnök, és azt is mondta, hogy „nem lehet új célokat kitűzni a régiek teljesítése nélkül”. A német kancellár ugyancsak arról szólt, hogy "nem célszerű új megállapodást kötni. De amíg a német vezető arról beszélt, hogy előbb biztosítani kell Ukrajna hozzáférését a saját államhatárához és azután kell hozzákezdeni a politikai rendezéshez és a helyi választások megszervezéséhez, Putyin annak fontosságát hangsúlyozta, hogy Kijev közvetlen párbeszédbe bocsátkozzon a szakadár köztársaságok vezetőivel.

Euronews English

Putyin elmondta azt is, hogy a tárgyalások során mindkét fél elítélte a vegyi fegyver Szíriában történt bevetését, és egyetértettek abban, hogy szükség van az Idlíb tartományban történtek pártatlan kivizsgálására.

Merkel a nyilvánosság előtt megragadva az alkalmat, szóba hozta a csecsenföldi melegek helyzetét, arra kérte Putyint, hogy segítsen megvédeni a homoszexuálisok jogait. Mert az utóbbi időben több híradás szerint a régióban a hatóságok üldözik a homoszexuális embereket, koncentrációs táborokat nyitottak számukra, tömegesen tartóztatják le őket, de előfordultak kínzások, sőt gyilkosságok is. A német államfő emellett a civil szervezetek és a gyülekezési jog fontosságát is hangoztatta, valamint szót emelt az Oroszországban a közelmúltban betiltott egyház, a Jehova Tanúi mellett is.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.