Miért éltetnek iszlamista terrorszervezeteket a balhés északír rapperek?

Külpol

Dagad a botrány az északír rappertrió, a Kneecap körül, amely augusztusban a Szigeten fog fellépni. A pionír zenészek nacionalizmusához nem fér kétség, ám jó okunk van elítélni őket azért, mert terrorszervezetek háborúját relativizálják. De hogy miért becsmérlik az izraeli hadsereget, arra az írek történelmében találunk választ.

Bizonyára nem érte meglepetésként a Sziget Fesztivál szervezőit, hogy nagy visszhangot kap az északír punkrap-trió, a Kneecap augusztus 11-i fellépése. A zenészeket terrorizmus támogatásával és uszítással is vádolták már, nemrégiben több német fesztiválról kitiltották őket; palesztinpárti kiállásukat még csak-csak elviselik, de felmerült az is velük szemben, hogy a Hamászt és Hezbollahot éltetik.

A budapesti fellépésről először a Mazsihisz írt elítélően: július 7-én Vajda Tamás közgazdász nyílt levelet írt a Sziget szervezőinek, amit a zsidó szervezet is átvett. Ebben felemlítették azokat a rigmusokat, amik a Kneecap koncertjein elhangoztak. Erre hivatkozva a Magyar Nemzet is arról írt, hogy a Kneecap tagjai „gyűlöletkeltő, antiszemita és erőszakra buzdító kijelentéseket tettek” a fellépéseiken.

Ezután Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter – egyben antiszemitizmus elleni kormánymegbízott – levélben kereste meg a Sziget főszervezőjét, Kádár Tamást, hogy felhívja a figyelmét arra, „nemzeti, etnikai, faji, vallási csoport, illetve annak tagja elleni erőszakra vagy gyűlöletre uszításra nem terjed ki a véleménynyilvánítás szabadsága”. Arra kérte a fesztivált, hogy „felelősségteljes döntést hozzanak a Sziget programjáról és lebonyolításáról” – félreérthetetlenül utalva arra, hogy a raptrió koncertjét, akárcsak Németországban, le kellene mondani. Július 11-én, pénteken pedig kisebb tüntetést is szerveztek a Hajógyári sziget bejáratához, a K-Hídon. A Sziget sajtófőnöke ugyanakkor azt írta, „figyelemmel kísérik a Kneecappel kapcsolatos történéseket, az ellenük felhozott vádakat, de addig, amíg a zenekar csak a saját állásfoglalását közvetíti a fesztiválon, addig mindenkinek a saját belátása azt elutasítani vagy elfogadni.” Azt ígérte, fel fogják hívni a Kneecap tagjainak figyelmét arra, hogy a véleménynyilvánítás „emberi méltóságot sértő gyakorlása” nem fér bele, ám „mi abban hiszünk, hogy a cancel culture és a kulturális bojkott nem megoldása a problémáknak.”

Mindaz, ami a nyílt levelekben, a Mazsihisz oldalán vagy a Magyar Nemzetben megjelent, korántsem alaptalan. Ugyanakkor a raptrió a botrányai óta többször hangsúlyozta, hogy elsősorban a Gázában történt, máig folyó népirtások ellen emeli fel a szavát. Noha Magyarországon Orbán Viktor 2023. októberi kijelentése szerint tilos palesztinpárti tüntetéseket tartani, 2024-ben már zajlott ilyen demonstráció. A magyar kormány viszont vörös szőnyeget terített Benjamin Netanjahu elé, és még a hágai Nemzetközi Büntetőbíróságból is kiléptünk a kedvéért, amely háborús bűnösnek mondta ki.

Ugyanakkor ennek a cikknek így nem célja, hogy a Kneecap tagjainak erősen vitatható és elítélendő kijelentéseit, terrorszervezetekkel való szimpátiáját relativizálja, még kevésbé szeretnénk hitelteleníteni mindazon honfitársaink érzéseit és megállapításait, akik aggódva figyelik a botrányos rapcsapat turnéját. Az írek szimpátiája Palesztina felé, valamint a Kneecap tagjainak családi és politikai háttere azonban van annyira érdekes és összetett téma, hogy kibontsuk a buzzword-politika szintjén túl.

Nem légből kapott vádak

Nem ez lenne az első alkalom, hogy a Kneecap fellépését lemondják. Az egyesült államokbeli Coachella Fesztiválon adott koncertjük olyan botrányosra sikerült, hogy két német fesztivál is visszamondta a felkérését, Sharon Osbourne tévés személyiség és producer, Ozzy Osbourne felesége pedig az amerikai vízumuk elvételét javasolta. De a Kneecap botrányt okozott Nagy-Britanniában is, ahol egy londoni koncertjük után vádat emeltek ellenük, mert a Hezbollah, az Irán által támogatott libanoni síita milícia zászlaját lobogtatták.

A Kneecap 2017-ben alakult, és már jóval a 2023. október 7-e, az Izrael és a Hamász háborúja előtt ellentmondásos nézeteket hangoztatott Palesztinával és az izraeli állammal kapcsolatban. Egy nappal a Nova trance-zenei fesztiválon történt brutális mészárlás után az együttes palesztinzászlós fotót tett közzé, és szolidaritást vállalt „a palesztin küzdelemmel”. Nem túlzás azt mondani, hogy még ki sem hűlt annak a 364 fesztiválozó fiatalnak a holtteste, akik a Hamász erőszakos gyűlöletcselekményének estek áldozatául, a belfasti zenészek máris mosolygós arccal üdvözölték az eseményeket. Rövidesen virális lett az a fotó is, amelyen az Izrael-ellenes rapperek egyike, DJ Próvaí egy zöld-fehér-narancs színű balaklavában Haszan Naszr Alláh, a Hezbollah vezérének könyvét olvassa.

 
DJ Próvaí, a Kneecap tagja egy terrorista könyvét olvassa
Fotó: X/KNEECAP
 

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)