Bizonyára nem érte meglepetésként a Sziget Fesztivál szervezőit, hogy nagy visszhangot kap az északír punkrap-trió, a Kneecap augusztus 11-i fellépése. A zenészeket terrorizmus támogatásával és uszítással is vádolták már, nemrégiben több német fesztiválról kitiltották őket; palesztinpárti kiállásukat még csak-csak elviselik, de felmerült az is velük szemben, hogy a Hamászt és Hezbollahot éltetik.
A budapesti fellépésről először a Mazsihisz írt elítélően: július 7-én Vajda Tamás közgazdász nyílt levelet írt a Sziget szervezőinek, amit a zsidó szervezet is átvett. Ebben felemlítették azokat a rigmusokat, amik a Kneecap koncertjein elhangoztak. Erre hivatkozva a Magyar Nemzet is arról írt, hogy a Kneecap tagjai „gyűlöletkeltő, antiszemita és erőszakra buzdító kijelentéseket tettek” a fellépéseiken.
Ezután Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter – egyben antiszemitizmus elleni kormánymegbízott – levélben kereste meg a Sziget főszervezőjét, Kádár Tamást, hogy felhívja a figyelmét arra, „nemzeti, etnikai, faji, vallási csoport, illetve annak tagja elleni erőszakra vagy gyűlöletre uszításra nem terjed ki a véleménynyilvánítás szabadsága”. Arra kérte a fesztivált, hogy „felelősségteljes döntést hozzanak a Sziget programjáról és lebonyolításáról” – félreérthetetlenül utalva arra, hogy a raptrió koncertjét, akárcsak Németországban, le kellene mondani. Július 11-én, pénteken pedig kisebb tüntetést is szerveztek a Hajógyári sziget bejáratához, a K-Hídon. A Sziget sajtófőnöke ugyanakkor azt írta, „figyelemmel kísérik a Kneecappel kapcsolatos történéseket, az ellenük felhozott vádakat, de addig, amíg a zenekar csak a saját állásfoglalását közvetíti a fesztiválon, addig mindenkinek a saját belátása azt elutasítani vagy elfogadni.” Azt ígérte, fel fogják hívni a Kneecap tagjainak figyelmét arra, hogy a véleménynyilvánítás „emberi méltóságot sértő gyakorlása” nem fér bele, ám „mi abban hiszünk, hogy a cancel culture és a kulturális bojkott nem megoldása a problémáknak.”
Mindaz, ami a nyílt levelekben, a Mazsihisz oldalán vagy a Magyar Nemzetben megjelent, korántsem alaptalan. Ugyanakkor a raptrió a botrányai óta többször hangsúlyozta, hogy elsősorban a Gázában történt, máig folyó népirtások ellen emeli fel a szavát. Noha Magyarországon Orbán Viktor 2023. októberi kijelentése szerint tilos palesztinpárti tüntetéseket tartani, 2024-ben már zajlott ilyen demonstráció. A magyar kormány viszont vörös szőnyeget terített Benjamin Netanjahu elé, és még a hágai Nemzetközi Büntetőbíróságból is kiléptünk a kedvéért, amely háborús bűnösnek mondta ki.
Ugyanakkor ennek a cikknek így nem célja, hogy a Kneecap tagjainak erősen vitatható és elítélendő kijelentéseit, terrorszervezetekkel való szimpátiáját relativizálja, még kevésbé szeretnénk hitelteleníteni mindazon honfitársaink érzéseit és megállapításait, akik aggódva figyelik a botrányos rapcsapat turnéját. Az írek szimpátiája Palesztina felé, valamint a Kneecap tagjainak családi és politikai háttere azonban van annyira érdekes és összetett téma, hogy kibontsuk a buzzword-politika szintjén túl.
Nem légből kapott vádak
Nem ez lenne az első alkalom, hogy a Kneecap fellépését lemondják. Az egyesült államokbeli Coachella Fesztiválon adott koncertjük olyan botrányosra sikerült, hogy két német fesztivál is visszamondta a felkérését, Sharon Osbourne tévés személyiség és producer, Ozzy Osbourne felesége pedig az amerikai vízumuk elvételét javasolta. De a Kneecap botrányt okozott Nagy-Britanniában is, ahol egy londoni koncertjük után vádat emeltek ellenük, mert a Hezbollah, az Irán által támogatott libanoni síita milícia zászlaját lobogtatták.
A Kneecap 2017-ben alakult, és már jóval a 2023. október 7-e, az Izrael és a Hamász háborúja előtt ellentmondásos nézeteket hangoztatott Palesztinával és az izraeli állammal kapcsolatban. Egy nappal a Nova trance-zenei fesztiválon történt brutális mészárlás után az együttes palesztinzászlós fotót tett közzé, és szolidaritást vállalt „a palesztin küzdelemmel”. Nem túlzás azt mondani, hogy még ki sem hűlt annak a 364 fesztiválozó fiatalnak a holtteste, akik a Hamász erőszakos gyűlöletcselekményének estek áldozatául, a belfasti zenészek máris mosolygós arccal üdvözölték az eseményeket. Rövidesen virális lett az a fotó is, amelyen az Izrael-ellenes rapperek egyike, DJ Próvaí egy zöld-fehér-narancs színű balaklavában Haszan Naszr Alláh, a Hezbollah vezérének könyvét olvassa.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!