Miután Orbán és Putyin letette a telefont, Szijjártó cseverészett Szergej Lavrovval is

  • narancs.hu
  • 2024. december 12.

Külpol

A magyar fél ezzel most nem dicsekedett el, de az oroszok igen.

Szergej Lavrov és Szijjártó Péter telefonon beszélt egymással szerdán – derül ki az orosz külügyminisztérium csütörtöki közleményéből, amit a 444.hu vett észre. A hívást a magyar fél kezdeményezte. A közlemény szerint Szijjártó elmondta „Magyarország javaslatát az ukrajnai helyzettel kapcsolatban”, és azt, hogy „Zelenszkij elutasította a tűzszünetet és a nagyszabású fogolycserét az ukrán fronton”. Az orosz külügyminisztérium annak ellenére állítja Orbán Viktorra hivatkozva, hogy az ukrán fél már jelezte, semmilyen megbeszélést nem folytattak a magyar miniszterelnökkel.

„Szergej Lavrov a maga részéről megjegyezte, nem ez az első eset, hogy Kijev elutasítja a békében őszintén érdekelt államok – köztük Magyarország és Törökország – humanitárius jellegű kezdeményezéseit, amelyek a Fekete-tengeren átívelő zavartalan élelmiszer-ellátás megszervezését és biztosítását, az atomerőművek biztonságát célozzák.”

A közlemény azzal zárul, hogy az orosz fél részéről a konfliktus lezárásának reális módját Putyin július 14-i beszédében ismertette. Tegnap egyébként Putyin az Orbánnal folytatott telefonbeszélgetésben közölte, hogy „továbbra is kizárja a konfliktus békés rendezésének lehetőségét”. Ezt a miniszterelnök nem verte nagy dobra, csak az oroszok közreadásában jelent meg. Egyébként Oroszország az egyetlen, amely méltányolja Orbán békéért tett „erőfeszítéseit”. A magyar miniszterelnöknek sikerült épp Zelenszkijt megvádolni azzal, hogy nem érdekli a tűzszünet. Orbán azóta Törökországban folytatja a „békemisszióját”, ahol Erdogannal találkozott. 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.