Ne igyanak kobravért a tengerészgyalogosok!

  • narancs.hu
  • 2021. július 16.

Külpol

Ezt kéri egy állatvédő szervezet.

Kobravért isznak, skorpiót, más rovarokat esznek az amerikai tengerészgyalogosok, amikor a dzsungelharcot gyakorolják, ez így megy négy évtizede minden évben. Egy civil szervezet most azt szeretné elérni, hogy a katonák kiképzése miatt ne pusztuljon el több vadon élő állat – írja a Washington Post.

A PETA azért harcol, hogy az ember emberségesebben bánjon az állatokkal. A szervezet kiemeli, visszatetszést szülnek azok a videók, amelyeket a tengerészgyalogosok készítenek telefonjaikkal a dzsungelben, miközben egy megölt kígyó körül ölelkeznek, a kiképzőjük pedig a szájukba csurgatja az állat vérét, amelyről az egyik ilyen felvételen a katona közli, hogy furcsamódon édes, nem olyan íze van, mint a vérnek. 

A PETA csütörtökön panaszt nyújtott be a felvételekkel dokumentált kiképzés betiltása érdekében a haditengerészethez. 

A szervezet tavaly ez ügyben már levelet írt David Berger tábornoknak és Mark Esper védelmi miniszternek, de egyikük sem válaszolt, és – mint a videók tanúsítják – a tavalyi kiképzéseken is folyt a kobravér.

A dzsungelbeli gyakorlatnak a neve is Cobra Gold, és minden tavasszal két hétig tart. Thaiföldön, a helyi hadsereggel közösen rendezik meg.

A kígyóvérivásról egy thai főtiszt, Phairoj Prasansai azt mondta, ez nem szórakozás, hanem a túlélést szolgálja. A kígyó megölése az egyik módja annak, hogy a katona iható folyadékhoz jusson, mert a dzsungelben nehéz vizet találni.

A PETA szerint azonban ez a kegyetlen eljárás hiteltelenné teszi a hadsereget. A tengerészgyalogosoknak inkább növényi eredetű táplálékot kellene keresniük, illetve erre kellene kiképezni őket.  

Kedves Olvasónk!

Üdvözöljük a Magyar Narancs híroldalán.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.