Cannes-i és velencei győztessel, Oscar-várományosokkal jön a 2. BIFF

  • narancs.hu
  • 2025. október 24.

Mikrofilm

Az iráni film üldözött fenegyereke mellett Dwayne Johnson drámai szerepben lesz látható, és itt van Jennifer Lawrence visszatérése is.

A tavalyi nagysikerű esemény után immár másodjára rendezik meg a Budapesti Nemzetközi Filmfesztivált (BIFF) október 25. és november 2. között, amelynek programja ezúttal is a világ legmenőbb seregszemléihez hasonló kínálattal érkezik: az év fesztiválsikerei és a jövő év Oscar-várományosai mellett klasszikusok retrospektív vetítéseire is jegyet válthatunk.

A nyitófilm mindjárt az idei Cannes-i versenyprogramból érkezett: a Két ügyész 1947-ben játszódik a Szovjetunióban, ahol egy fiatal, ambiciózus kinevezett ügyész találja magát szemben a totalitárius rezsimmel. A tavalyi fesztivál egyik nagy sikere, a Vaskarom után idénre is jut egy birkózós dráma: a Zúzógép Mark Kerrnek, a 90-es évek MMA-legendájának állít emléket. A Zúzógép Dwayne Johnson, első komolyabb drámai szerepe – amikor a Velencei Filmfesztiválon 15 perces álló ovációt kapott, valósággal elsírta magát; a hírek szerint ő a jövő évi Oscar egyik nagy esélyese.

A Ha tudnék, beléd rúgnék a Berlini Filmfesztivál egyik nagy sikere volt. Egy elkeseredett anyáról szól, akinek szó szerint fejére omlik a mennyezet, emellett pedig gyermeke rejtélyes betegségével is szembe kell néznie.

A Hamnet a jelek szerint a jövő évi Oscar egyik sztárja lesz. Maggie O’Farrell 2021-es bestsellerén alapul, rendezője az Oscar-díjas Chloé Zhao, főszereplői az Oscar-jelölt Jessie Buckley és Paul Mescal. A történet a fiatal, még ismeretlen William Shakespeare-t mutatja be, és azt, hogyan hadakozik életében a szerelem és a karrier, családi tragédiái pedig hogyan inspirálják őt mesterművei megírásában.

Szintén vetítik az idei Cannes-i Aranypálmát megnyerő Csak egy balesetet, melynek főhőse egy egykori politikai fogoly. Elrabolja azt a személyt, akit volt kínzójának vél, majd más disszidensekkel együtt dönt róla, megölje-e vagy sem. Rendezőjét, Jafar Panahit, aki nemcsak az iráni újhullám legismertebb alkotója, de a világ legelismertebb disszidens filmkészítője, ebben a cikkünkben mutattuk be.

Nemcsak Cannes, de Velence fődíjasa is érkezik: a Nincs más választás főhőse egy papíripari szakértő, akit 25 év munkavégzés után rúgnak ki – ő pedig úgy próbál új állást kapni, hogy a konkurenciáit egyesével kiiktatja. A rendező, Park Chan-wook arra készül, hogy megismételje honfitársa, Bong Joon Ho az Élősködőkkel aratott sikerét. Az idei díjszezon egyik legnagyobb kérdése, hogy két ekkora idegennyelvű film, mint a Csak egy baleset és a Nincs más választás hogy teljesít egymás mellett.

A nagysikerű, fesztiválnyertes filmek mellett a BIFF-en nézhető majd számos egyéb, kifejezetten a filmrajongókat célzó gyöngyszem is. A thai Jóravaló kísértet Ratchapoom Boonbunchachoke első játékfilmje; főhőse egy thai háziasszony, aki porszívó formájában tér vissza, hogy megvédje a családját. A kolumbiai A Poet egy nagy reményekkel induló, ám kiégett költőről szól, akinek életébe tehetséges diákja hoz új színt. A chilei Cuerpo Celeste egy 15 éves lány nyarát bemutatva a Pinochet-diktatúra végnapjaiba kalauzol minket, míg a Kontinental ’25 a román film fenegyerekének, Radu Judének kortárs tragikomédiája Közép-Európa morális válságáról.

A retrospektív szekcióban olyan klasszikusokat vetítenek, mint az Alice már nem lakik itt; Víctor Erice El Sur című emlékezésfilmje; Angela Schanelec Marseille című 2004-es mozija, az elmúlt években újra felfedezett Chantal Akerman News from Home című alkotása; a Paddington; valamint Terence Davies A hosszú nap véget érje.

Hazaiak közül érkezik Enyedi Ildikó Csendes barátja, Holtai Gábor Itt érzem magam otthon című thrillere, a Pogány Indulóról szóló HBO-s dokumentumsorozat első két része, Tarr Béla pedig október 29-én meglepetésfilmet ajánl.

Az esemény zárásaként Jennifer Lawrence nagy visszatérését, a Die My Love-ot vetítik. Ebben egy olyan anyát alakít, aki férjével (Robert Pattinson) New Yorkból vidékre költözik, gyermeke is születik, ám az elszigeteltségtől lassan megőrül. A rendező, Lynne Ramsay hasonlóan szuggesztív, elképesztő alakításokkal fémjelzett filmjeiről (Beszélnünk kell Kevinről; Sosem voltál itt) ismert.

További információk a BIFF honlapján.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A béketárgyalás, ami meg sem történt

De megtörténhet még? Egyelőre elmarad a budapesti csúcs, és ez elsősorban azt mutatja, hogy Putyin és Trump nagyon nincsenek egy lapon. Az orosz diktátor hajthatatlan, az amerikai elnök viszont nem érti őt – és így újra és újra belesétál a csapdáiba.

Fél disznó

A film plakátján motoron ül egy felnőtt férfi és egy fiú. Mindketten hátranéznek. A fiú azt kutatja döbbenten, daccal, hogy mit hagytak maguk mögött, a férfi önelégülten mosolyog: „Na látod, te kis szaros lázadó, hova viszlek én?

Ketten a gombolyagok közt

Az Álmok az íróból lett filmrendező Dag Johan Haugerud trilógiájának utolsó darabja. Habár inkább az elsőnek érződik, hiszen itt az intimitás és a bimbózó szexualitás első lépé­seit viszi színre.

Dinnyék közt a gyökér

Ha van olyan, hogy kortárs operett, akkor A Répakirály mindenképpen az. Kovalik Balázs rendezése úgy nagyon mai, hogy közben komolyan veszi a klasszikus operett szabályait. Továbbírja és megőrzi, kedvesen ironizál vele, de nem neveti ki.

Az esendő ember felmutatása 5.6-os rekesszel, 28-as optikával

  • Simonyi Balázs
Az október közepén elhunyt Benkő Imre az autonóm fotóriport műfajában alkotott, a hétköznapiból metszett ki mintákat, és avatta az átlagost elemeltté. Méltóságot, figyelmet adott alanyainak, képeiről nyugalom, elfogadás és az ezredforduló évtizedeinek tömény lenyomata világlik.

Trump, a nagy béketeremtő?

Bár a gázai háborút sikerült leállítani, a Trump-féle „peace deal” valójában ott sem egy békemegállapodás, legfeljebb egy keretterv. Ukrajna esetében viszont Trump még a béketerv precíz kiszabásáig sem jutott el.

Vadászok, kergetők, árulók

Nyíltan támogatja a Magyar Önvédelmi Mozgalom a Mi Hazánk céljait – kérdés, hogy a Fideszt is kiszolgálják-e. Az utóbbi időben sokan léptek be a szervezetbe. Egyes tagok úgy vélik, hogy a mozgalomra túl nagy hatást gyakorolnak a pártok.