Orosz rakéták csapódtak be a Babij Jar-i holokauszt emlékműnél, Kijev határában

  • Narancs.hu/MTI
  • 2022. március 2.

Külpol

"Ezek a gazemberek másodszor ölik meg a holokauszt áldozatait" - reagált Zelenszkij kabinetfőnöke.

Orosz rakéták és lövedékek csapódtak be a Babij Jar-i emlékműnél, Kijev határában, ahol több tízezer zsidót mészároltak le a holokauszt idején, a második világháborúban.

"A világnak: mi értelme 80 évig azt mondogatnia, hogy soha többé, ha a világ elhallgat, amikor bomba hull Babij Jar emlékhelyére? Legalább öten meghaltak. A történelem megismétli önmagát"- írta a Twitteren az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij.

"Ezek a gazemberek másodszor ölik meg a holokauszt áldozatait" - közölte Andrij Jermak, Zelenszkij kabinetfőnöke szintén a Twitteren. Az ukrán hatóságok fényképeket és videófelvételeket tettek közzé a Babij Jar-i emlékműnél és a szomszédos zsidó temetőnél kitört tűzről és egy összeomlott építményről.

"Elítéljük a légitámadást, melyet a zsidók elleni Babi Jar-i tömeggyilkosságra emlékező holokauszt-emlékmű melletti zsidó temetőben hajtottak végre Kijevben. Felszólítunk az emlékmű tiszteletére"- írta Jaír Lapid izraeli külügyminiszter, szintén a Twitteren.

Teljességgel visszataszító, ahogy Putyin a holokauszt eltorzítására és manipulálására törekszik, hogy igazolja egy szuverén, demokratikus ország törvénytelen invázióját

- nyilatkozott az eset kapcsán Nátán Saranszki, a diaszpóra zsidóságát összefogó Zsidó Ügynökség (Szohnut) volt vezetője, és a Babij Jar Holokauszt Emlékmű Tanácsadó Testületének jelenlegi elnöke.

"Szimbolikus, hogy  Babij Jarnak, a legnagyobb náci mészárlás helyszínének bombázásával kezdi Kijev támadását"- vélekedett az izraeli politikus, aki kilenc évet töltött szovjet börtönökben a 70-es és 80-as években, miután polgárjogi harcosként kivándorlási jogot követelt a zsidók számára.

"Az emlékmű célja a történelmi emlékezet megőrzése a történelmi igazság szovjet elnyomásának évtizedei után, hogy a múlt gonoszságai soha ne ismétlődhessenek meg. Nem szabad megengednünk, hogy az igazság ismét a háború áldozatává váljon"- hangsúlyozta Saranszki.

A Babij Jar nevű városszéli szakadékban 1941. szeptember 29-én és 30-án 33 771 kijevi zsidót gyilkoltak meg a náci megszállók, majd holttesteiket egyszerűen elásták.

Címlapképünkön: Mécsesek égnek a Babij Jar-i náci tömegmészárlás 75. évfordulója alkalmából rendezett megemlékezésen a kijevi Babij Jar emlékparkban lévő menóránál 2016. szeptember 29-én. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk