Alekszej Navalnij ellenzéki letartóztatott orosz politikust támogató tüntetések kezdődtek vasárnap Oroszországban, jogvédők szerint a rendőrség több mint ezer embert őrizetbe vett.
A megmozdulások a Távol-Kelet, Szibéria és az Ural után az ország európai városait is elérték.
A moszkvai rendőrség szerint a fővárosi megmozdulásra kezdetben mintegy háromszázan gyűltek össze. A helyszínt az előzetes rendőri készültség miatt a szervezők a Lubjankáról a Krasznije Vorota metróhoz tették át, ahonnan a tiltakozók a "három vasútállomás" terére mentek át. Itt a TASZSZ szerint elállták a közúti forgalmat.
Az OVD-Info jogvédő csoport honlapján megjelent tájékoztatás szerint moszkvai idő szerint fél kettőig 1009 embert vettek őrizetbe, köztük Moszkvában 142-t Vlagyivosztokban 113-at, Novoszibirszkben 93-at. Krasznojarskban 91-et, Permben 40-et, Novokuznyeckben 36-ot. A Fontanka című hírportál szerint a rendőrség Szentpéterváron könnygázt vetett be.
Az orosz tömegtájékoztatási és távközlési felügyelet (Roszkomnadzor) közölte, hogy a tüntetésekkel kapcsolatban az interneten megjelenő álhíreket azonnal blokkolják.
Szombaton a tüntetések mintegy száz városra terjedtek ki, a megmozdulásoknak több tízezer - a szervezők szerint negyedmilliót meghaladó számú - részvevője volt. Közülük mintegy 4 ezer embert őrizetbe vettek.
Moszkvában vasárnap a Kreml egész környékét, valamint a városközpont és a Szadovoje kolco (Kertkörút) közötti terület több utcáját lezárták. A főváros centrumának tíz metrómegállójában nem állnak meg a vonatok, és megváltoztatták a felszíni közlekedés útvonalát is.
A Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) épülete körül a Lubjankán péntek este kordonrácsot állítottak fel. A hatóságok azt tanácsolták a környékbeli üzleteknek és vendéglátóhelyeknek, hogy vasárnap este hétig ne nyissanak ki. A Kremlhez közeli rakpartokon tilos a parkolás. Szentpéterváron a megmozdulásokat megelőzően lezárták a Palota-teret.
A belügyminisztérium előzetesen arra hívta fel az embereket, hogy ne vegyenek részt a nem engedélyezett tüntetéseken, és provokációk veszélyére figyelmeztetett. A főügyészség felhívta a figyelmet, hogy a tiltakozók agresszív magatartását tömeges rendzavarásban való részvételként értékelhetik, ami 15 évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható.
Navalnijt január 17-én a moszkvai repülőtéren vették őrizetbe, amikor visszatért Németországból, ahol gyógykezelést kapott, miután augusztusban Oroszországban - több nyugati laboratórium egybehangzó szakvéleménye szerint - megmérgezték. Az aktivistát arra hivatkozva vették őrizetbe, mert megszegte egy sikkasztási ügyben rá korábban kiszabott felfüggesztett börtönbüntetés feltételeit. A himki elsőfokú bíróság január 19-én rendelte el Navalnij 30 napos előzetes letartóztatását.
A politikus felfüggesztett börtönbüntetésének esetleges letöltendőre változtatásáról kedden majd az illetékes bíróság.
Itt írtunk részletesen arról, hogy újságírók hogyan buktatták le a titkos orosz Navalnij-műveletet.
Hazatérése és letartóztatása után a Navalnij alapította Korrupcióellenes Küzdelem Alapítvány (FBK) a világhálón közzétett egy dokumentumfilmet, amely szerint Vlagyimir Putyin elnök egy 100 milliárd rubelt (mintegy 400 milliárd forintot) érő titkos palotát építtetett fel magának a Fekete-tenger partján, Gelendzsik üdülőváros közelében. A YouTube számlálója vasárnap koradélután csaknem 105 millió megtekintést mutatott.
Vlagyimir Putyin orosz elnök bizalmasa és egykori dzsúdópartnere, Arkagyij Rotenberg üzletember szombaton kijelentette, hogy övé az ingatlan, amelyet apartmanszállodának nevezett.
A Stuttgarter Zeitungra hivatkozva közölték, hogy a filmet egy Los Angeles-i produceri iroda decemberi megrendelésére a Freiburgban és Kirchzeitenben működő Blackforest Studiosban montírozták.
A Lettországban szerkesztett orosznyelvű ellenzéki hírportál, a Meduza azt állította, hogy az épület alatt egy 16 szintes bunker található, és hogy Putyin négyszer is megfordult a birtokon. Maga az elnök azt mondta, az ingatlan nem az övé és nem a hozzátartozóié, a Kreml szóvivője szerint Putyin sosem járt az épületnél. (MTI)