Pingvinek lakta szigetre is kivetett vámokat a Trump-kormányzat

  • narancs.hu
  • 2025. április 4.

Külpol

Megkezdődött a vámháború eddigi legdurvább fejezete, eldugott Csendes-óceáni térségekkel szemben is bekeményít az elnök.

Donald Trump átfogó vámokat vetett ki a világ számos országára és területére, beleértve a lakatlan, Antarktisz közeli Heard- és McDonald-szigeteket is. Ezek az Ausztráliához tartozó vulkanikus szigetek a világ legeldugottabb helyei közé tartoznak, és teljesen lakatlanok – írja a ​The Guardian.

Az ausztrál miniszterelnök, Anthony Albanese, meglepetését fejezte ki a döntés kapcsán: „Senki sem bújhat el a Földön” - jegyezte meg. ​

A vámok kiterjednek más ausztrál külbirtokokra is, mint például a Cocos (Keeling)-szigetek, a Karácsony-sziget és Norfolk-sziget. Norfolk-szigetet különösen súlyosan érinti a 29%-os vám, amely jóval magasabb, mint Ausztrália többi részére kivetett 10%-os vám. Ez különös figyelmet keltett, mivel Norfolk-sziget lakossága mindössze 2 188 fő, és az Egyesült Államokba irányuló exportja minimális.

A Trump-adminisztráció döntése világszerte aggodalmat keltett, mivel a vámok számos fejlődő országot is sújtanak, és fennáll a veszélye egy globális kereskedelmi háború kirobbanásának.

A Fehér Ház udvarán nyilatkozó Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter sem tudta meggyőzően elmagyarázni, mire lesznek jók a Trump-féle vámok, óvatosságra intette az Egyesült Államok kereskedelmi partnereit, hogy ne válaszoljanak megtorló lépésekkel. A Bloomberg riporterének fenyegetéssel felérő módon írta körbe a vámpolitikát: „Amíg nem válaszolnak megtorlással, ez a tarifaszint a maximum.” Majd kicsivel később újra hangsúlyozta: „Ez a szám [a vámok] felső határa, feltéve, hogy nincs megtorlás.” Bár több ország jelezte szándékát a tárgyalásokra, az amerikai kormányzat egyelőre „hagyni fogja, hogy a dolgok leülepedjenek”: „Majd meglátjuk, merre halad tovább az ügy.”

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.