Rászólt az orvos, mert magyarul nyugtatta a sztrókos beteget

  • narancs.hu
  • 2025. február 5.

Külpol

A kolozsvári eset miatt a hozzátartozó panaszt tett, a román mentőszolgálat vizsgálatot indít.

Rosszul lett vasárnap Kolozsváron egy 68 éves férfi, a család mentőt hívott hozzá, aztán olyan jelenet játszódott le, amelyről nem gondolták volna, hogy 2025-ben még megtörténhet – írja a Szabadság című romániai magyar hírportál. 

Az esetet az a nő mesélte el a lapnak, aki a mentőket hívta. Magyarul, az anyanyelvén igyekezett megnyugtatni az idős férfit, édesanyja barátját, hogy most már minden rendben lesz, megérkeztek a mentők, gondozásba veszik. A mentőorvos azonban rászólt a nőre, hogy beszéljen románul. A nő nem reagált, mert az adott helyzetben azt tartotta fontosnak, hogy a betegre koncentráljon mindenki. 

Amikor a nő a nagyot halló édesanyjának is magyarul kezdte magyarázni, hogy mi történik a barátjával, az orvos megint rendreutasító hangnemben szólította fel arra, hogy a román nyelvet használja. „A kezelőorvos ekkor is igen ingerülten szólt hozzám. Ekkor már jeleztem neki, hogy nem az orvosi ellátással kapcsolatos beszélgetés folyik” – idézte fel az esetet a nő. Az orvos ragaszkodott hozzá, hogy ez a tájékoztatás is román nyelven hangozzon el.  

A beteg ellátása ettől függetlenül kifogástalanul zajlott. A mentők az idős férfi cipőjének feladásában is segítettek. 

A nő a történtek miatt panaszt tett a Kolozs Megyei Mentőszolgálatnál. Azt írta, emberi, szociokulturális és jogi szempontból is elfogadhatatlan a mentőorvos viselkedése, és azt kéri, intézkedjen a mentőszolgálat annak érdekében, hogy ez ne forduljon elő többé „olyan városban, amelyben sok magyar anyanyelvű nyugdíjas él, illetve más nemzeti kisebbségek is, mint például a romák vagy pakisztáni, indiai vendégmunkások vagy akár ukrajnai háborús menekültek”. Azt is nyilatkozta a panaszos, hogy édesanyjának barátja már jobban érzi magát, és a kórházban, ahol kezelik, román, magyar és angol nyelvű tájékoztató feliratok is vannak. Mint mondta, emlékszik még az egykori kolozsvári polgármester, Gheorghe Funar hivatali idejére, amikor még az utcán és a buszon is előfordultak ugyanilyen jelenetek.

Az ügyben jogi segítséget nyújt a családnak Csoma Botond, az RMDSZ Kolozs megyei parlamenti képviselője, aki szintén hatósági intézkedést sürget, és szóvá fogja tenni az esetet a román parlament alsóházában. Vass Levente, az RMDSZ Maros megyei képviselője a történtekről azt mondta, „a húsz évvel ezelőtti helyzethez képest a román–magyar etnikumközi kapcsolatok nagyon sokat javultak, viszont még mindig vannak olyan emberek, mint a mentőszolgálat munkatársa. Ők azt gondolják, hogy nekünk, magyaroknak csak otthon, családi körben szabad használnunk az anyanyelvünket”.

A magyar portál megkérdezte az esetről a Kolozs Megyei Mentőszolgálat igazgatóját, Horia Simut, aki azt mondta, kivizsgálják az ügyet, és válaszolni fognak a panaszosnak. Őt úgy tájékoztatták, az orvos azért kérte, hogy a jelenlévők románul beszéljenek, hogy a beteg ellátása érdekében minden vele kapcsolatos információhoz hozzáférjen. 

(Címlapképünk illusztráció)

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Miért utálják ennyire az amerikaiak Európát?

J. D. Vance alelnök vezetésével az évtizedekre visszavezethető Európa-ellenesség lett a hivatalos amerikai álláspont. Az ellenszenv nem újkeletű, az okok között vannak a szokásos jobboldali történelmi fantazmagóriák és jogos kritikák is, de meg kell tanulni együttélni vele.