Az orosz csapatok elfoglalták a zaporizzsja atomerőművet – írta az ukrán hatóságokra hivatkozva a BBC pénteken reggel 8-kor.
A személyzet tovább dolgozik, figyeli az erőművet.
A létesítményt hajnali egy körül találat érte, kigyulladt az egyik épülete. Jó ideig nem lehetett tudni, mekkora a baj, de aztán hajnalban közzé tették, hogy a reaktor nem sérült meg, és szivárgás sincs.
Az ukrán hatóságok közölték, hogy a tűznek nincs áldozata, és a becsapódó lövedék nem a reaktortelepet, hanem egy közeli ötszintes épületet érte. Zelenszkij elnök arra kérte az európai vezetőket, akadályozzák meg, hogy a csernobilihoz hasonló globális katasztrófa következzen be. Arról beszélt, Oroszország abban is világelső, hogy atomerőművet bombázott – írja a BBC. Boris Johnson brit miniszterelnök rendkívüli ülést kezdeményez az ENSZ Biztonsági Tanácsában a zaporizzsjai támadás miatt.
A Telex beszámolója szerint ezzel együtt az elmúlt napokhoz képest mintha kevesebb célpontot támadott volna az orosz hadsereg.
Csütörtök este óta új hír még, hogy cseh fegyvergyártók újabb fegyverszállítmányt küldenek Ukrajnába, ezt a cseh parlament is megszavazta, ahhoz is hozzájárulva, hogy polgárai Ukrajna oldalán harcoljanak.
A Mol Fehérvár–Győr csütörtök esti mérkőzésén a Vidi ukrán játékosának, Petrjaknak a gólja után a csapat ukrán játékosai a kamerák elé állva kérték, legyen vége a háborúnak.
A Budapesten élő teniszező, Szerhij Sztahovszkij családja Magyarországon marad, ő azonban hazament, csatlakozott Kijev védőihez.
A BBC arról is beszámolt, hogy Oroszország egyik utolsó független hírügynöksége, a TV Rain (oroszul Dozsgy) bejelentette, hogy egy időre befejezi a tevékenységét. Az orosz hatóságok a hét elején már blokkolták a csatorna adását. Többek közt azzal vádolták a televíziót, hogy „orosz állampolgárokat zaklat, megzavarja a köznyugalmat és a közbiztonságot”, mivel beszámolt az orosz–ukrán háborúról, és háborúnak nevezték a kialakult helyzetet, amit az orosz szabályok szerint tilos.
Csütörtökön a csatorna már online műsort adott. A záróműsorban a műsorvezető arról beszélt, hogy az ultolsó lekapcsolja a villanyt, de az első majd felkapcsolja, Natalija Sindejeva, a csatorna egyik alapítója pedig azzal búcsúzott, hogy "nem a háborúra". Munkatársai ezután kimentek a stúdióból, majd az adás a Hattyúk tava bejátszásával folytatódott. Ez Oroszországban szimbolikus üzenet: a Szovjetunió idején a rádiók és a televíziók a Hattyúk tava felvételeit használták sorsfordító pillanatokban, majd később az 1991-es puccs idején is.
Kedves Olvasónk!
Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!
A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.
Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.
Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!