Reggelre elfoglalták az oroszok a zaporizzsjai atomerőművet

  • narancs.hu
  • 2022. március 4.

Külpol

Európa legnagyobb atomerőművének egyik épületét éjjel találat érte, kigyulladt, de nem észleltek radioaktív sugárzást, a tüzet is eloltották. Reggelre a létesítményt elfoglalta az orosz hadsereg.

Az orosz csapatok elfoglalták a zaporizzsja atomerőművet – írta az ukrán hatóságokra hivatkozva a BBC pénteken reggel 8-kor.

A személyzet tovább dolgozik, figyeli az erőművet.

A létesítményt hajnali egy körül találat érte, kigyulladt az egyik épülete. Jó ideig nem lehetett tudni, mekkora a baj, de aztán hajnalban közzé tették, hogy a reaktor nem sérült meg, és szivárgás sincs. 

Az ukrán hatóságok közölték, hogy a tűznek nincs áldozata, és a becsapódó lövedék nem a reaktortelepet, hanem egy közeli ötszintes épületet érte. Zelenszkij elnök arra kérte az európai vezetőket, akadályozzák meg, hogy a csernobilihoz hasonló globális katasztrófa következzen be. Arról beszélt, Oroszország abban is világelső, hogy atomerőművet bombázott – írja a BBC. Boris Johnson brit miniszterelnök rendkívüli ülést kezdeményez az ENSZ Biztonsági Tanácsában a zaporizzsjai támadás miatt.

A Telex beszámolója szerint ezzel együtt az elmúlt napokhoz képest mintha kevesebb célpontot támadott volna az orosz hadsereg.

Ukrajnai h?bor?

 
Égő lakóház Kijevben csütörtök este. Fotó: MTI/AP/Efrem Lukackij
 
 
 

 Csütörtök este óta új hír még, hogy cseh fegyvergyártók újabb fegyverszállítmányt küldenek Ukrajnába, ezt a cseh parlament is megszavazta, ahhoz is hozzájárulva, hogy polgárai Ukrajna oldalán harcoljanak. 

A Mol Fehérvár–Győr csütörtök esti mérkőzésén a Vidi ukrán játékosának, Petrjaknak a gólja után a csapat ukrán játékosai a kamerák elé állva kérték, legyen vége a háborúnak. 

A Budapesten élő teniszező, Szerhij Sztahovszkij családja Magyarországon marad, ő azonban hazament, csatlakozott Kijev védőihez.

A BBC arról is beszámolt, hogy Oroszország egyik utolsó független hírügynöksége, a TV Rain (oroszul Dozsgy) bejelentette, hogy egy időre befejezi a tevékenységét. Az orosz hatóságok a hét elején már blokkolták a csatorna adását. Többek közt azzal vádolták a televíziót, hogy „orosz állampolgárokat zaklat, megzavarja a köznyugalmat és a közbiztonságot”, mivel beszámolt az orosz–ukrán háborúról, és háborúnak nevezték a kialakult helyzetet, amit az orosz szabályok szerint tilos.

Csütörtökön a csatorna már online műsort adott. A záróműsorban a műsorvezető arról beszélt, hogy az ultolsó lekapcsolja a villanyt, de az első majd felkapcsolja, Natalija Sindejeva, a csatorna egyik alapítója pedig azzal búcsúzott, hogy "nem a háborúra". Munkatársai ezután kimentek a stúdióból, majd az adás a Hattyúk tava bejátszásával folytatódott. Ez Oroszországban szimbolikus üzenet: a Szovjetunió idején a rádiók és a televíziók a Hattyúk tava felvételeit használták sorsfordító pillanatokban, majd később az 1991-es puccs idején is.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Megint vinnének egy múzeumot

Három évvel ezelőtt a Múzeumok Nemzetközi Tanácsa, az ICOM hosszas viták után olyan új múzeumi definíciót alkotott, amelyről úgy vélték, hogy minden tekintetben megfelel a kor követelményeinek. Szerintük a társadalom szolgálatában álló, nem profitorientált, állandó intézmények nevezhetők múzeumnak, amelyek egyebek közt nyitottak és befogadók, etikusak és szakszerűek…

A vezér gyermekkora

Eddig csak a kerek évfordulókon – először 1999-ben, a rejtélyes okból jócskán túlértékelt első Orbán-kormány idején – emlékeztek meg szerényen arról, hogy Orbán Viktor egy nem egész hét (7) perces beszéddel 1989-ben kizavarta a szovjet hadsereget Magyarországról.

Kaland a Botondok házában

Amikor megláttuk szegény doktor Szabót Szentkirályi Alexandra csomagtartójába gyömöszölve, kifacsart végtagokkal, az első reakciónk, mint minden rendes embernek, a segíteni akarás volt. Szabadítsuk ki doktor Szabót menten! – buzgott fel mindannyiónkban a tettvágy. Igen ám, de hogyan?

Netanjahu háborúja

Izrael, vagy inkább az országot önmagával azonosító Benjamin Netanjahu miniszterelnök háborút indított Iránnal. Az akció deklarált célja az Izraelt létében fenyegető iráni atomprojekt felszámolása.

Az új Közel-Kelet

A Hamász és a Hezbollah után Izrael utolsó nagy ellenfelét is katonai eszközökkel kényszerítené térdre. Az iráni nukleáris ambíciók jövőjén túl immár a teheráni rendszer fennmaradása is kérdéses.