Jovan Divjak élete és műve

Sarajovo

Külpol

Április 8-án Szarajevóban 84 éves korában, rákban meghalt Jovan Divjak tábornok. Az egyike volt azoknak a főtiszteknek, akik Szarajevó 1992 áprilisában kezdődött ostroma alatt a város katonai védelmét megszervezték. Szerb létére lett a független Bosznia-Hercegovina hőse, s maradt nagy ember akkor is, amikor az ország új bosnyák vezetése partvonalra szorította.

Dús, fehér üstök, John Wayne-re emlékeztető vonások, és nevető barna szem: néhány órával a halála után Jovan Divjak tábornok arcmása a nemzeti könyvtár homlokzatára vetítve tűnt fel a szarajevói éjszakában, a felirat rajta ez volt: „Hvala, Jovo”. Néhány nappal később pedig a város lakói – figyelmen kívül hagyva a hatóság felszólítását, miszerint a pandémiára tekintettel maradjanak otthon – tömegesen kísérték el utolsó útjára az ő tábornokukat. A Bare temetőben a sír előtt lassan egész virághegy növekedett, s miközben a koporsót a sírgödörbe engedték, Damir Imamović két zenésztársa kíséretében a Bella Ciaót, a partizánok dalát énekelte olaszul. A szép végtisztesség az ostromlott Szarajevó jelképét és lelkét búcsúztatta.

Maradt, aki volt

Slobodan Milošević, (az akkor már csak Szerbiából és Montenegróból álló) Jugoszlávia elnöke, Radovan Karadžić, a szakadár (boszniai) Republika Srpska elnöke és Ratko Mladić tábornok 1992-ben hozzáláttak Bosznia-Hercegovina függetlenségének eltiprásához és az ország feldarabolásához, hogy létrehozzák Nagy-Szerbiát. Mindehhez a nem szerb nemzetiségű katonáktól már 1991-re megtisztított Jugoszláv Néphadsereget (JNH) használták fel. Divjak volt a JNH egyetlen szerb főtisztje, aki nem volt hajlandó csatlakozni a Bosznia elleni támadáshoz. A háború előtti utolsó években ő volt a szarajevói területvédelmi egységek (Teritorijalna odbrana – TO) parancsnoka, s ebben a minőségében 1991 szeptemberében a boszniai államhoz hű erőknek nyitotta meg a TO egyes fegyverraktárait. A háború kitörése után, 1992 áprilisában a megszülető bosznia-hercegovinai hadsereg tábornoka és egyik főparancsnok-helyettese lett – ez a hadsereg eleinte muzeális fegyverekkel próbált szembeszállni az agresszióval. Divjaknak kulcsszerepe volt Szarajevó védelmének megszervezésében. „Azok, akik elhagyták a városukat, hogy a hegyoldalakról lőjék, más szerbek. Amikor a bosnyákok, horvátok és szerbek mellett maradtam, nem tettem mást, mint hű maradtam a katonai eskümhöz: a civil lakosság védelméhez” – mondta később.

BOSNIA-WAR-ANNIVERSARY-DIVJAK

 
Szellem és jelkép (Jovan Divjak Szarajevóban, 2012)
Fotó: Europress Fotóügynökség

Szarajevót elvágták az élelmiszer-ellátástól, az áramtól és a fűtéstől. Mladić csapatai szüntelenül ágyúzták a várost, az utcán játszó gyerekekre lőttek és a vízért sorban álló szüleikre. „Lőjetek, lőjetek szünet nélkül! Tébolyba kell őket kergetni” – adta ki a parancsot Mladić. Az 1200 napig tartó ostrom – a leghosszabb a 20. század történelmében – 11 500 halálos áldozatot és fél százezer sebesültet követelt. Divjak a csapdába ejtett városban a reményt táplálta. Szünet nélkül járta a frontvonalakat, hogy lelket öntsön a katonáiba, s ott volt a meggyilkolt, haldokló civilek mellett. Minden gesztusával a többnemzetiségű Bosznia-Hercegovina mellett tüntetett. Mindeközben „költő-tábornoknak” nevezték, majd’ minden este feltűnt egy kiállításmegnyitón, felolvasóesten, színielőadáson. Az aknazáporban a kultúra kitart. „Ez volt a fegyverünk” – mondta erről később.

Tárgyalásai Ratko Mladić-tyal és a tábornokaival, amelyek az ENSZ felügyelete alatt, a szarajevói repülőtéren zajlottak, emlékezetes, könyvbe illő pillanatok voltak – emlékszik vissza Rémy Ourdan, a Le Monde akkori tudósítója. Amikor Mladić a főváros meghódításáról értekezett, Divjak azzal vágott vissza neki: ha nem tudsz viselkedni a városban, akkor maradj a hegyekben!

Divjak maga az anti-Mladić – jóllehet életrajzuknak vannak közös elemei. Nagyjából kortársak (Divjak 1937-ben, Mladić 1943-ban született), s mindkettőjüket a JNH formálta. Mladić egy isten háta mögötti kelet-boszniai faluban született. „Faragatlan, nyers ember, akit minden ízében áthat az a vidéki környezet, amelyből származik” – jellemezte Divjak az emlékirataiban. De Divjak Karadzić-tyal szemben sem volt kíméletesebb, sosem titkolta, hogy montenegrói tahónak, papaknak tartja. „A szarajevóiak kikacagták a költészetét és gúnyt űztek morbid klapanciáiból.”

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.