"Nem rossznak" ítélte az amerikaiakkal megkezdett tárgyalásokat az orosz fél

  • narancs.hu
  • 2025. február 18.

Külpol

Az Ukrajna ellen indított háború lezárásáról, Ukrajna részvétele nélküli egyeztettek a nagyhatalmak.

Négy és fél óra után véget ért az amerikai-orosz tárgyalás Szaúd-Arábiában. Az Oroszország által Ukrajna ellen indított háború lezárásáról szóló, Ukrajna részvétele nélküli tárgyalások megtartása jól jött az orosz félnek, de nem jelenthető ki, hogy ezzel kizárólag a Kreml érdekeinek kedvező békemegállapodás formálódik – írja a Telex.

„Nem zajlottak rosszul” – mondta a Ria Novosztyinak a Szergej Lavrov külügyminiszter vezette orosz delegáció másik prominens alakja, Jurij Usakov. Az orosz elnök külpolitikai tanácsadója – és 1998-2008 között Oroszország washingtoni nagykövete – szerint minden, Oroszország számára fontos kérdést érintettek a megbeszéléseken az amerikai féllel. Usakov szerint mindkét oldal érdekeit – mármint az amerikait és az oroszt – is figyelembe veszik – mondta a CNN szerint Usakov.

Már önmagában a tárgyalást sikernek tekintette orosz részről Kirill Dmitrijev is, akinek jelenléte az Orosz Közvetlen Befektetési Alap (RDIF) vezérigazgatójaként mutatta, hogy a tárgyalás gazdasági témákat is érint. Dmitrijev amerikai-orosz gazdasági együttműködésről beszélt és arról, hogy az Egyesült Államok cégei 300 milliárd dollárt veszítettek az elmúlt három évben azzal, hogy kivonultak az orosz piacról. Az összeg nagyságrendileg összevethető azzal az 500 milliárd dollárral, amelyet Donald Trump az ukrajnai ásványkincsekhez való hozzáférés formájában kért Ukrajnától. Dmitrijev nyilatkozata azt jelzi, hogy az orosz fél igyekszik Trump világlátásához igazított érvekkel előállni az amerikai-orosz együttműködés érdekében.

Az, hogy a tárgyalások Ukrajna jelenléte nélkül kezdődtek meg, és nem vett részt rajta az EU képviselete sem semmilyen formában, különösen jó hír a Kremlnek, amely így elérte azt, amit az általa három éve Ukrajna ellen indított háború kezdetétől akart, nevezetesen, hogy az Egyesült Államok és Oroszország közvetlenül tárgyaljanak, egyenrangú félként tüntetve fel ezzel a Szovjetunió felbomlása után szuperhatalmi státuszát vesztett Oroszországot. Egyúttal megerősíthette azt a narratívát is – legalábbis az orosz közvélemény felé –, hogy Ukrajna nem alakítója, csak szenvedő alanya a nyugatiak proxyháborújának.

Bár volt róla szó a tárgyalásokon, egyelőre nincsen döntés arról, hogy az orosz és az amerikai elnök találkozik-e. A múlt héten Donald Trump és Vlagyimir Putyin telefonon beszéltek egymással, Trump feltűnően nagyra értékelte a beszélgetést, amely során a felek kölcsönösen meghívták egymást.

Az Moszkva számára különösen nagy győzelem lenne, ha a II. világháború befejezésének 80. évfordulóján az amerikai elnök az orosz fővárosba jönne, de erről egyelőre nincsen szó. A május 9-hez kötődő időpont – Oroszországban ezt tekintik a II. világháború, illetve az orosz-szovjet történelmi zsargonban az 1941-45 közötti, Nagy Honvédő Háborúnak nevezett háború lezárásának – azért került elő, mert Trump a hírek szerint húsvétig, azaz április 20-ig tető alá akarja hozni a tűzszünetet Ukrajna és Oroszország között.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A bűn nyomora és a nyomor bűne Vadkeleten

Hogy milyen nyomor vezethet el a bűnhöz, amelyben csak némi élelmet vagy egy fél minimálbért sikerül zsákmányolni? Kik az áldozatok és miért hallgatnak? A leszakadó kistérségek sajnos kiváló terepet jelentenek, hogy egy pillantást vessünk a kétségbeejtő helyzetre.

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.