Szigorítja a környezetkárosítás büntetését az Európai Tanács

  • narancs.hu
  • 2023. november 17.

Külpol

A szándékos károkozást akár 10 év börtönnel is büntethetik.

Megállapodott az Európai Parlament és a tagállami Tanács arról, hogyan újítsák meg az uniós környezetkárosító bűncselekmények szabályozását – írja a Telex. Frissítik az uniós szintű, környezetet romboló bűncselekmények listáját, a mostani kilenc elemhez képest duplájára bővítik a listát. Ezentúl büntethető lesz, ha valaki inváziós özönfajokat hurcol be vagy illegálisan kimerít vízkészleteket. De szigorúbb büntetéseket vezetnének be arra is, ha valaki nagy kiterjedésű erdőtüzet okoz, védett területen élőhelyeket semmisít meg vagy rontja a levegő, a talaj vagy a víz minőségét.

Ha a bűncselekmény szándékos és valaki belehal, akár tíz év börtön járna érte, a minősített esetekre pedig nyolc.

A cégekre kiszabható bírságok plafonja akár az összbevételük öt százalékára emelkedne – amellett, hogy többek között az eredeti állapot visszaállítására és az okozott károk megtérítésére is kötelezhetőek lennének – tudatta a lap.

Az EP közleményében azt is kiemelte, hogy a közérdekű bejelentőket is védenék, illetve rendszeres képzést nyújtanának a bíráknak, ügyészeknek és rendőröknek. Ezt a szövegeket még el kell fogadnia az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak, de ez már inkább formaság.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.