Szijjártó: Bizonyos tagállamok számára kényelmes, hogy nem nekik kell konfrontálódniuk Brüsszellel

  • narancs.hu
  • 2022. május 16.

Külpol

Magyarország továbbra sem enged, 15 milliárd euróért mondana csak le az orosz olajról.

Az ukrajnai háborúról és a nyugat-balkáni integrációs folyamat csődjéről tartott rövid sajtótájékoztatót Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Brüsszelben. A politikus szerint, ha Brüsszel nem változtat a nagyképűségén, könnyedén érheti hasonló veszteség, mint az Egyesült Királyság kilépésekor, csak ezúttal a Nyugat-Balkánt fogja elveszíteni.

Szijjártó négy pontba szedte azokat a lépéseket, amelyekre szerinte szükség volna a sikeres nyugat-balkáni integrációhoz:

  • Először is el kellene ismerni, hogy Szerbia kulcsország a folyamat szempontjából, és nem szabadna elidegeníteni a szerbeket az EU-tól.
  • Másodszor Bosznia-Hercegovinában tiszteletben kellene tartani mindhárom államalkotó nemzet jogait és Milorad Dodikkal szemben semmiféle szankciót nem szabad bevezetni.
  • Harmadszor azonnal meg kell kezdeni a csatlakozási tárgyalásokat Albániával és Észak-Macedóniával, Montenegrót pedig fel kellene venni a közösségbe.
  • Negyedszer pedig: a szerbeket nem lenne szabad azért nem beengedni az unióba, mert nem értenek egyet Brüsszel külpolitikai irányvonalával.

Szijjártó Péter Facebook-videójában beszélt a terítéken lévő olajembargóról is, melynek kapcsán elmondta, hogy a vezetékes orosz olajról való leválás itthon és Horvátországban együtt 280 milliárd forintos beruházással járna, és ezután 55-60%-kal megemelkedne itthon az üzemanyagok ára, ami általános áremelkedést hozna, így ennek enyhítésére egy 15-18 milliárd eurós beruházási tervet várunk az Európai Bizottságtól, ha pedig ilyet nem tud felkínálni, ami valószínű, akkor adjanak időkorlát nélküli felmentést a vezetékes orosz kőolaj importja alól, mert csak ebben az esetben támogatjuk a hatodik uniós szankciós csomagot.

Szijjártó Péter arról is beszélt, hogy bizonyos tagállamok számára kényelmes a magyar pozíció, hiszen nem nekik kell konfrontálódniuk Brüsszellel, megteszi ezt a magyar kormány helyettük. És amíg a magyar aggodalmakra nem születik elfogadható megoldás, addig úgysem mehet át a javaslat.

Bejelentkezését itt nézheti vissza:

Brüsszelből élőben

Brüsszelből élőben

Posted by Szijjártó Péter on Monday, May 16, 2022

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.