Szijjártó-Kuleba-találkozó: a magyar álláspont szerint nem oldódott meg a nemzeti kisebbségek ügye

  • narancs.hu
  • 2024. január 29.

Külpol

Hosszú idő után ült le egymással magyar és ukrán külügyminiszter, a sajtótájékoztató alapján mindenki bizakodó.

„Lassan két éve zajlik a háború: kiállunk Ukrajna területi integritása és szuverenitása mellett. Azt szeretnénk, ha a szomszédunkban béke lenne” – mondta ki Szijjártó Péter külügyminiszter a Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszterel közös sajtótájékoztatóján Ungváron, amelyen az ukrán elnöki hivatal vezetője, Andrij Jermak is részt vett. „Nincs kérdés, amit nem lehetne megoldani kétoldalú párbeszédben. Nyitottság, konstruktivitás és őszinteség jellemezte a beszélgetést” – mondta Kuleba.

 
Fotó: Facebook /Szijjártó Péter

Kuleba megköszönte a humanitárius segítséget, amit Magyaország nyújtott, majd elmondta, a fő kérdés Ukrajna euroatlanti integrciója volt. „Abból indulunk ki, hogy egy EU-tag Ukrajna felelne meg leginkább Magyarország érdekeinek” – fogalmazott.

Kuleba beszélt a magyar kormány (és úgy nagyjából teljes Európa) által is bírált kisebbségi nyelvhasználati törvénnyel kapcsolatos vitákról is, hozzátéve, ez régi történet. „Szeretnénk szabályozni ezt a kérdést jó lelkiismerettel. Abból indulunk ki, hogy az EU-tagság felé megnyitja az utat az oktatási törvény, amely a 2017 előtti állapotokat állítja vissza. Úgy gondolom, jó döntést hoztunk, a kárpátaljai magyarok is pozitívan fogadták.”

 
Fotó: Facebook /Szijjártó Péter

Szijjártó megköszönte a vendéglátást „Andrijnak és Dmitrónak”, illetve Kárpátalja kormányzójának, Viktor Mikitának is, aki szerinte sokat segített a tisztánlátásban. „A nemzetközi média egy bizonyos szeletének kedvelt sportága” a magyar álláspont eltorzítása – jelentette ki. „A kormányzó nélkül ezeket a mesterséges feszültségkeltési kísérleteket nem lehetett volna kezelni” – mondta. Szijjártó elmondta, Magyarország kiáll „Ukrajna területi integritása és szuverenitása mellett”.

A külügyminiszter arra a kétoldalú megbeszélést megelőző, egy helyi temetőben tett látogatására is hivatkozott, ahol a háborúban elesettek vannak eltemetve. Elmondta, minden meg kell tenni a békéért, majd a magyar fél által Ukrajnának nyújtott humanitárius segítségeket sorolta fel.

 
Fotó: Facebook /Szijjártó Péter

 A kisebbségi törvényről elmondta, a jogokat csorbító intézkedések fokozatosan jelentek meg, ez az oka a vitának, viszont ezt most megállította a kisebbségi törvény decemberi módosítása. 

„Azt kérjük, hogy a kárpátaljai magyar nemzeti közösség azokat a jogokat kapja vissza, amelyekkel már 2015-ben is rendelkeztek. Lehessen magyar nyelven érettségizni, a nemzetiségi iskolák jogállását adják vissza, a magyar nyelv a felsőoktatásban, kultúrában, közigazgatásban és a közösségi élet terében legyen korlátozás nélkül használható” 

– sorolta a magyar igényeket.

Újságírói kérdésre hozzátette, a magyar álláspont szerint nem oldódott meg a nemzeti kisebbségek ügye, a magyar kormány a 2015 előtti állapotokhoz akar visszatérni.

Szintén kérdésre válaszolva beszélt Ukrajna esetleges EU-tagságáról; kitérő választ adva azt mondta, megalapozott döntést kell hozni. 

 
Fotó: Facebook /Szijjártó Péter

A sajtótájékoztatón kiderült, hogy új határátkelő nyílhat Magyarország és Ukrajna határán, Nagyhódoson, ez már közel áll a megvalósításhoz, és a Tiszán is épülhet egy új híd.

Ezek után Jermák vette át a szót: az elnöki hivatal vezetője jelezte, hisz abban, hogy Magyarország hozzájárulása a békéhez az az alap lesz, amelyre építeni lehet a két ország viszonyát, amiben új fejezet is nyílhat szerinte. „Érdekeltek vagyunk, hogy a magyar miniszterelnök és az ukrán elnök találkozzon. Ehhez nagyon erős lépést tettünk ma” – mondta. Kiemelte, hogy Magyarország álláspontjával szemben szó sincs róla, hogy ne lennének érdekeltek az Oroszországgal folytatott béketárgyalásokban, ezúttal kevésbé hangoztatott – álláspontját a béketárgyalásokról Oroszországgal. „200 tárgyalásunk volt, normandiai, minszki formációban Oroszországgal, látják, hova jutottunk.” A politikus szerint ezeket a tárgyalásokat csak arra használta az orosz fél, hogy felkészüljön az invázióra. Ezen túl leszögezte, hogy Ukrajna nem tehet Oroszországnak a béke érdekében, ugyanis ez csak felhívás lenne egy újabb háborúra, amihez erőt tudna gyűjteni Oroszország.

A magyar kormány békepárti álláspontjára is reagált, magyar példával:

„Rákóczi Ferenc, Petőfi Sándor, nem akartak békét? Senki nem akar annyira békét, mint az ukránok. De igazságos békét akarunk, nem egy befagyasztott konfliktuson alapuló békét.”

Hosszú ideje ez volt a legmagasabb szintű találkozó magyar és ukrán kormánytagok közt, ami annak fényében volt különösen kellemetlen, hogy mindeközben Szijjártó rendszeresen találkozott például az orosz külögyminiszter Szergej Lavrovval. Mindeközben az Orbán Viktor vezette magyar kormány arra hivatkozva nem enged fegyverszállítmányokat át Magyarországon Ukrajnába, hogy a fegyverek csak elnyújtják a háborút, miközben béketárgyalásokat kellene inkább szorgalmaznia a Nyugatnak. Ezt annak ellenére ismételgették, hogy Oroszország semmiféle békejavaslattal nem állt elő a háború kezdete óta.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Jön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és rábök bárkire vagy bármire, újságra, szervezetre, vállalkozásra, aki vagy ami 1.) „külföldről finanszírozott”, és olyan tevékenységet végez, amely 2. a) alkalmas a „közélet befolyásolására” és 2. b) az alaptörvény öt, a tervezetben megjelölt bekezdésében megfogalmazott értékét „sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja”.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

„Erdélyi magyarként ideje elszakadni attól a hagy­mázas úttól, amelyen Magyarország masírozik”

A román elnökválasztás második fordulójában sikerült fordítania a függetlenként indult Nicuşor Dannak az első fordulóban az élen végzett szélsőjobboldali George Simionnal szemben. Az elképesztő fordításról, a kiugró részvételi arányról és Orbán Viktor zavarórepüléséről is beszélgettünk Eckstein-Kovács Péter egykori kisebbségügyi miniszterrel.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.