Szijjártó-Kuleba-találkozó: a magyar álláspont szerint nem oldódott meg a nemzeti kisebbségek ügye

  • narancs.hu
  • 2024. január 29.

Külpol

Hosszú idő után ült le egymással magyar és ukrán külügyminiszter, a sajtótájékoztató alapján mindenki bizakodó.

„Lassan két éve zajlik a háború: kiállunk Ukrajna területi integritása és szuverenitása mellett. Azt szeretnénk, ha a szomszédunkban béke lenne” – mondta ki Szijjártó Péter külügyminiszter a Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszterel közös sajtótájékoztatóján Ungváron, amelyen az ukrán elnöki hivatal vezetője, Andrij Jermak is részt vett. „Nincs kérdés, amit nem lehetne megoldani kétoldalú párbeszédben. Nyitottság, konstruktivitás és őszinteség jellemezte a beszélgetést” – mondta Kuleba.

 
Fotó: Facebook /Szijjártó Péter

Kuleba megköszönte a humanitárius segítséget, amit Magyaország nyújtott, majd elmondta, a fő kérdés Ukrajna euroatlanti integrciója volt. „Abból indulunk ki, hogy egy EU-tag Ukrajna felelne meg leginkább Magyarország érdekeinek” – fogalmazott.

Kuleba beszélt a magyar kormány (és úgy nagyjából teljes Európa) által is bírált kisebbségi nyelvhasználati törvénnyel kapcsolatos vitákról is, hozzátéve, ez régi történet. „Szeretnénk szabályozni ezt a kérdést jó lelkiismerettel. Abból indulunk ki, hogy az EU-tagság felé megnyitja az utat az oktatási törvény, amely a 2017 előtti állapotokat állítja vissza. Úgy gondolom, jó döntést hoztunk, a kárpátaljai magyarok is pozitívan fogadták.”

 
Fotó: Facebook /Szijjártó Péter

Szijjártó megköszönte a vendéglátást „Andrijnak és Dmitrónak”, illetve Kárpátalja kormányzójának, Viktor Mikitának is, aki szerinte sokat segített a tisztánlátásban. „A nemzetközi média egy bizonyos szeletének kedvelt sportága” a magyar álláspont eltorzítása – jelentette ki. „A kormányzó nélkül ezeket a mesterséges feszültségkeltési kísérleteket nem lehetett volna kezelni” – mondta. Szijjártó elmondta, Magyarország kiáll „Ukrajna területi integritása és szuverenitása mellett”.

A külügyminiszter arra a kétoldalú megbeszélést megelőző, egy helyi temetőben tett látogatására is hivatkozott, ahol a háborúban elesettek vannak eltemetve. Elmondta, minden meg kell tenni a békéért, majd a magyar fél által Ukrajnának nyújtott humanitárius segítségeket sorolta fel.

 
Fotó: Facebook /Szijjártó Péter

 A kisebbségi törvényről elmondta, a jogokat csorbító intézkedések fokozatosan jelentek meg, ez az oka a vitának, viszont ezt most megállította a kisebbségi törvény decemberi módosítása. 

„Azt kérjük, hogy a kárpátaljai magyar nemzeti közösség azokat a jogokat kapja vissza, amelyekkel már 2015-ben is rendelkeztek. Lehessen magyar nyelven érettségizni, a nemzetiségi iskolák jogállását adják vissza, a magyar nyelv a felsőoktatásban, kultúrában, közigazgatásban és a közösségi élet terében legyen korlátozás nélkül használható” 

– sorolta a magyar igényeket.

Újságírói kérdésre hozzátette, a magyar álláspont szerint nem oldódott meg a nemzeti kisebbségek ügye, a magyar kormány a 2015 előtti állapotokhoz akar visszatérni.

Szintén kérdésre válaszolva beszélt Ukrajna esetleges EU-tagságáról; kitérő választ adva azt mondta, megalapozott döntést kell hozni. 

 
Fotó: Facebook /Szijjártó Péter

A sajtótájékoztatón kiderült, hogy új határátkelő nyílhat Magyarország és Ukrajna határán, Nagyhódoson, ez már közel áll a megvalósításhoz, és a Tiszán is épülhet egy új híd.

Ezek után Jermák vette át a szót: az elnöki hivatal vezetője jelezte, hisz abban, hogy Magyarország hozzájárulása a békéhez az az alap lesz, amelyre építeni lehet a két ország viszonyát, amiben új fejezet is nyílhat szerinte. „Érdekeltek vagyunk, hogy a magyar miniszterelnök és az ukrán elnök találkozzon. Ehhez nagyon erős lépést tettünk ma” – mondta. Kiemelte, hogy Magyarország álláspontjával szemben szó sincs róla, hogy ne lennének érdekeltek az Oroszországgal folytatott béketárgyalásokban, ezúttal kevésbé hangoztatott – álláspontját a béketárgyalásokról Oroszországgal. „200 tárgyalásunk volt, normandiai, minszki formációban Oroszországgal, látják, hova jutottunk.” A politikus szerint ezeket a tárgyalásokat csak arra használta az orosz fél, hogy felkészüljön az invázióra. Ezen túl leszögezte, hogy Ukrajna nem tehet Oroszországnak a béke érdekében, ugyanis ez csak felhívás lenne egy újabb háborúra, amihez erőt tudna gyűjteni Oroszország.

A magyar kormány békepárti álláspontjára is reagált, magyar példával:

„Rákóczi Ferenc, Petőfi Sándor, nem akartak békét? Senki nem akar annyira békét, mint az ukránok. De igazságos békét akarunk, nem egy befagyasztott konfliktuson alapuló békét.”

Hosszú ideje ez volt a legmagasabb szintű találkozó magyar és ukrán kormánytagok közt, ami annak fényében volt különösen kellemetlen, hogy mindeközben Szijjártó rendszeresen találkozott például az orosz külögyminiszter Szergej Lavrovval. Mindeközben az Orbán Viktor vezette magyar kormány arra hivatkozva nem enged fegyverszállítmányokat át Magyarországon Ukrajnába, hogy a fegyverek csak elnyújtják a háborút, miközben béketárgyalásokat kellene inkább szorgalmaznia a Nyugatnak. Ezt annak ellenére ismételgették, hogy Oroszország semmiféle békejavaslattal nem állt elő a háború kezdete óta.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.