Tajvan attól tart, hogy Kína néhány éven belül elfoglalja a szigetet

  • narancs.hu
  • 2021. október 6.

Külpol

Mélyponton a tajvani-kínai kapcsolatok, Kína katonai repülőket küldött Tajvan légterébe.

Több évtizedes mélypontra jutottak a tajvani-kínai kapcsolatok, a kommunista rezsim hadserege 2025-re képes lesz széleskörű inváziót indítani Tajvan ellen - derült ki a sziget védelmi miniszterének szerdai bejelentéséből.

Cseu Kuo-cseng a különleges katonai kiadásokról döntő parlamenti bizottság előtti felszólalásában azt mondta, Tajvan és Kína kapcsolatai negyven év óta nem látott mélypontra süllyedtek. Hozzátette azt is, hogy péntek óta, alig négy nap alatt közel 150 kínai katonai légijármű hatolt a sziget légterébe.

A miniszter úgy vélte, Peking már most tudna inváziót indítani Tajvan ellen, ám egyelőre "más dolgokat is figyelembe kell vennie".

A Reuters hírügynökség ezzel kapcsolatban arra emlékeztet, hogy az Egyesült Államok ugyan hivatalos diplomáciai kapcsolatot nem tart fenn Tajvannal, de a sziget legnagyobb fegyverszállítója, és rendszeresen küld hadihajókat a Tajvani-szorosba a szabad hajózás elvének demonstrálására.

A kínai kormány Washington Tajvannal kapcsolatos politikáját okolja a térségben lévő feszültségért.

A tajvani védelmi minisztérium szeptemberben benyújtott elemzésében leszögezte azt is, hogy Kína hadserege képes lenne megbénítani a teljes tajvani védelmi rendszert, a szigetre beszivárgott kínai kémek pedig jelentős károkat tudnának okozni a gazdasági infrastruktúrában.

Az 1949-től saját politikai vezetéssel bíró Tajvant Peking Kína szakadár tartományának tekinti. Viszonyuk többéves közeledés után 2016-ban ismét fagyossá vált, miután a függetlenségpárti Caj Jing-ven lett a tajvani elnök, aki a status quo fenntartása és a sziget önvédelmi képességeinek erősítése mellett kötelezte el magát.

Peking politikai eszközeinek kijátszása mellett nyomásgyakorlásként gyakran tart a sziget körül hadgyakorlatokat, illetve nem zárta ki az erővel való egyesítés lehetőségét sem.

Címlapkép: A tajvani nemzeti védelmi minisztérium által közreadott képen a tajvani légierő vadászrepülőgépei felszállásra készülnek az évente megrendezett hadgyakorlat keretében a tajvani Pingtungban 2021. szeptember 15-én. Fotó: MTI/EPA/Tajvani nemzeti védelmi minisztérium

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.