Több alelnöki helyet is megcsípett a Tisza az Európai Parlamentben

  • narancs.hu
  • 2024. július 23.

Külpol

A Patrióták Európáért azonban áldozatul esett a szélsőjobboldalt kiszorító összefogásnak.

A hét elején eldőlt, kik vezetik az Európai Parlament szakbizottságait, kedden pedig hivatalosan is megalakultak ezek a testületek. A Tisza Párt a mérete alapján több alelnöki, elnöki helyre is esélyes volt, ráadásul a legnagyobb frakció, az Európai Néppárt tagja.

Magyar Péter alelnök lett az alkotmányügyi szakbizottságban, Kulja András orvosi végzettségű, egészségüggyel foglalkozó tiktokkerként pedig a környezetvédelemmel, közegészségüggyel és élelmiszer-biztonsággal foglalkozó bizottság alelnökének választották. Gerzsenyi Gabriella is kapott posztot, ő a regionális fejlesztésért felelős testület egyik alelnöki helyét szerezte meg. „Öröm és megtiszteltetés, hogy mától én leszek az Európai Parlament Regionális Fejlesztési bizottságának egyik motorja” – írta Gerzsenyi a Facebookon.

Arról már korábban tudni lehetett, hogy Tarr Zoltán a Kulturális és Oktatási Bizottság szóvivője lesz.

A szélsőjobboldali pártok nem kaptak ilyen pozíciókat, mivel a centristák „karanténba zárták őket”, tehát megakadályozták, hogy ilyen tisztségekhez jussanak. Az Orbán Viktor alapította Patrióták Európáért például a közlekedési és a kulturális bizottság elnökségére tartott igényt, de a frakció egyetlen jelöltje sem kapott többséget. Az egyik háznagyi helyért Szekeres Pál fideszes képviselő indult. A közlekedési bizottság végül néppárti, a kulturális zöld vezetőt kapott.

Gál Kinga, a PfE első alelnöke egyenesen úgy fogalmazott, hogy „a mainstream pártok az Európai Néppárt vezetésével egy szégyenteljes politikai paktumot kötöttek, hogy megakadályozzák, hogy a Patrióták megkapják az Európai Parlament szabályai szerint nekünk járó bizottsági pozíciókat. Megszegik az EP szabályait, szembemennek a jogállamisággal, a demokráciával és semmibe veszik európai választók millióinak akaratát. Ez elfogadhatatlan.”

Az Európai Konzervatívok és Reformerek csoportja, amely kisebb, mint a PfE, három elnököt és nyolc alelnököt ad. „Orwelli világba csöppentünk” – kommentálta Hölvényi György KDNP-s képviselő, aki épp Magyarék felvétele miatt hagyta ott a Néppártot és ült át a Patrióták frakciójába.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.