A trollok aktivitását, vagyis a természetellenes online viselkedés formáit és hatásait vizsgálta Oroszország Ukrajna ellen indított háborúja kapcsán a Political Capital és partnerei – a cseh PSSI, a szlovák IVO és a Sastre Consulting – a visegrádi négyek országaiban idén február 21. és március 31. között.
A Political Capital közleménye szerint a kutatás felfedett egy valószínűleg szervezett trollhálózatot. A Facebook-posztok alatt zajló beszélgetések célzott eltérítésének receptje nagyrészt azonos, de a módszerek és a célok eltérőek a négy országban. Az is kiderült, hogy a Facebook nem tesz különösebb erőfeszítéseket a trollaktivitás visszaszorításáért az olyan kicsi piacokon, mint a V4-es országok.
A kutatás egyik fő megállapítása, hogy a V4-országokban ily módon terjesztett üzenetek döntő többsége az orosz vezetés érdekeit szolgálja, bár Szlovákiában más a tapasztalat.
„Van okunk feltételezni, hogy az inautentikus online aktivitásban részt vevő felhasználók egy részének munkáját koordinálják – a hamis profilok feltűnése mellett is. Először is, jelenleg kevés reális magyarázatot látunk arra, hogy miért terjesztenék felhasználók tucatjai, néhol százai pont ugyanazt a másolt szöveget Facebook-bejegyzések sokasága alatt. Másodszor, egyes profilok több üzenet terjesztésében is részt vettek. Harmadszor, az üzenetek terjesztésének legaktívabb napjaiban, munkaidőben is folyamatosan érkeztek a kommentek, sok esetben 8-10 alkalommal másolták be őket egy órán belül. Negyedszer, az átmásolt szövegeket gyakran megelőzte egy-egy »bevezető« mondat, de ezek a mondatok is ismétlődtek, más és más felhasználók használták ugyanazokat, ami azt feltételezi, hogy létezik valamiféle »útmutató« az üzenetek »személyesebbé tételére«.” – szögezi le a tanulmány.
A legmagasabb szintű trollaktivitást Magyarországon tapasztalták a kutatás résztvevői, és úgy látták, Magyarországon és Csehországban a legtöbb inautentikus aktivitásban részt vevő profil a Kreml érdekeivel egyező üzeneteket közvetített a főáramú Facebook-beszélgetésekben. A trollhadsereg vezetői a jelek szerint tisztában vannak azzal, hogy – mint a kutatást ismertető közlemény fogalmaz – „nyílt Kreml-barát üzeneteket terjeszteni Lengyelországban nem sok sikerrel kecsegtető stratégia”, ezért a lengyelül írt ismétlődő kommentek célja inkább a társadalmi feszültségek kiélezése és a biztonságérzet aláásása.